1924: Bezpieczniejsze drogi: „Ten wyidealizowany obrazek pokazuje, w jaki sposób odpowiednie wyznaczenie pasów drogowych, dzięki któremu wszystkie kierunki jazdy przecinałyby się pod kątem prostym, uporządkowałoby ruch na na skrzyżowaniu. Dodatkowo migająca latarnia byłaby znacznie lepsza od samych tylko oznaczeń na chodnikach i krawężnikach”. 1924: Bezpieczniejsze drogi: „Ten wyidealizowany obrazek pokazuje, w jaki sposób odpowiednie wyznaczenie pasów drogowych, dzięki któremu wszystkie kierunki jazdy przecinałyby się pod kątem prostym, uporządkowałoby ruch na na skrzyżowaniu. Dodatkowo migająca latarnia byłaby znacznie lepsza od samych tylko oznaczeń na chodnikach i krawężnikach”. „Scientific American, tom 131, nr 4; październik 1924
Strona główna

50, 100 i 150 lat temu

1974 1974
1924 1924
1874 1874
Październik

1974

Najlepsza kolejność

„Menedżerowie i stratedzy baseballu przywiązują wielką wagę do kolejności odbijania, trzymając się takich reguł, jak ustawianie dobrego biegacza na pozycji 1. oraz silnego pałkarza na pozycji 4. Czy to ma jakikolwiek wpływ na przebieg meczu? R. Allan Freeze z University of British Columbia pisze w „Operations Research”, że „różnica pomiędzy najlepszym a najgorszym porządkiem odbijania to mniej niż trzy dodatkowe zwycięstwa w całym sezonie składającym się ze 162 gier”. Freeze przeprowadził symulacje komputerowe około 200 tys. pojedynków baseballowych, w których zespoły występowały w tradycyjnym ustawieniu, w ustawieniu od najlepszego do najgorszego pałkarza oraz w ustawieniu odwrotnym”.

1924

Życie i zdrowie za pocztę lotniczą

„Składamy hołd ludziom z Post Office Transcontinental Air Mail Service, dzięki której komercyjny transport lotniczy stał się codzienną rzeczywistością. Bardzo celnie oddaje to cytat z rozmowy z kapitanem Hyde-Pearsonem, weteranem wojny światowej, który na krótko przed tym, jak zginął na służbie, powiedział: „Nadstawiamy karku, ryzykujemy nasze życie; staramy się być coraz lepsi, a to, co robimy, przynosi korzyść całej ludzkości”. Gdy siedzisz w swoim bezpiecznym biurze lub śpisz w wygodnym łóżku, ci chłopcy w dzień i w nocy mkną przez deszcz, śnieg, mgłę i ciemność, nieustannie narażając się na śmierć, aby wypełnić obowiązek, który jest słabo opłacany i bardzo niebezpieczny, za jedyną nagrodę mając wdzięczność i podziw amerykańskich obywateli”.

Mumie bez tajemnic

„W Field Museum of Natural History w Chicago okazało się możliwe uzyskanie obrazów rentgenowskich grupy peruwiańskich mumii.Otwarcie trumien i zajrzenie do środka, by się przekonać, co się w nich znajduje, oznaczałoby ich zniszczenie. Dzięki promieniowaniu X można się dowiedzieć, jakie przedmioty zostały pochowane wraz z ciałem zmarłej osoby. W dotychczas prześwietlonych trumnach zidentyfikowano m.in.: kolby kukurydzy, ceramikę, naczynia gliniane z muszlami, kawałki metalu, tykwy, koraliki, figurki gliniane, przedmioty z kości, a w niektórych nie było nic. W ten sam sposób można zebrać wiele konkretnych informacji na temat wieku i płci zmarłych oraz stanu zachowania materiału kostnego”.

Lady Edison

„Takim przydomkiem jest określana kobieta mająca na swoim koncie 47 wynalazków, których różnorodność jest godna uwagi. Lady Edison naprawdę nazywa się Beulah Louise Henry. Jej patenty dotyczą m.in.: połączeń telefonicznych, produkcji lodów, lokówki, lalek, wentylatora rękawiczek, ruletki i parasoli. Pani Henry nie uważa, że ma jakieś specjalne uzdolnienia techniczne, i nie zgadza się z twierdzeniem, że wynalazki rodzą się w samotności. »Pomysł na zatrzaski, którymi można błyskawicznie przymocować poszycie do żeber parasola, przyszedł mi do głowy wtedy, gdy wybierałam się z mamą na popołudniowy spektakl – wspomina. – Największy w kraju producent parasoli powiedział, że tego nie da się zrobić. Oczywiście, mu nie uwierzyłam. Swoje wynalazki opatentowałam w czterech krajach i jestem prezeską dwóch nowo powstałych firm«”.

1874

Nazywaj mnie „Scient”

„Pan Proctor poprosił niedawno o propozycję wyrazu, którym można by zastąpić określenie »człowiek nauki« (man of science). Pan Gosse zaproponował ostatnio słowo »scient«, który zostało poparte przez pana A. J. Ellisa. Napisał on 19 września w »Academy«: »Pragnę formalnie przedstawić wyraz »scient« i zaproponować, by ten dwusylabowiec zajął miejsce amerykańskiego barbarzyńskiego trzysylabowca »scientist«. Jednak z listu naszego korespondenta wynika, że nowy wyraz także nie jest idealny, ponieważ w liczbie mnogiej może zostać pomylony z wyrazem »science«. Podsuwamy więc nowy pomysł »sci-st«, który byłby odpowiedni zarówno w liczbie pojedynczej, jak i mnogiej”.

Świat Nauki 10.2024 (300398) z dnia 01.10.2024; Z archiwum Scientific American; s. 80