Shutterstock
Człowiek

Kolumb odkrył Nowy Świat, Europa zapłaciła kiłą?

„Teoria kolumbijska” zakłada, że syfilis przywędrował na nasz kontynent z Ameryki. Nie wszyscy badacze byli skłonni uwierzyć w tak prostą narrację. Najnowsze badania dowodzą jednak, że trzeba ją przyjąć.

Wiosna 1495 r. przyniosła Europie nową, przerażającą chorobę. Armia Karola VIII, która wróciła z włoskiej kampanii, rozsiewała wokół siebie zarazę o wysokiej śmiertelności i śladach, które na zawsze odciskała na ciele i umyśle. Epidemia szybko ogarnęła cały kontynent, a historia zapisała to wydarzenie jako pierwszą udokumentowaną falę syfilisu. Skąd się wzięła ta tajemnicza choroba?

O to, czy syfilis rzeczywiście zawdzięczamy Kolumbowi i jego załodze, spierano się przez dekady. „Teoria kolumbijska” zakłada, że to oni właśnie przywlekli go z Nowego Świata. Nie wszyscy badacze były skłonni uwierzyć w tak prostą narrację. Bo co z dowodami na syfilisopodobne zmiany kości znalezione w Europie na długo przed 1492 r.?

Odpowiedzi zaczęto szukać także w kościach. Zespół naukowców z Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology pod kierownictwem Kirsten Bos i Johannesa Krausego wykorzystał najnowocześniejsze techniki, by przeanalizować genom patogenów z grupy syfilisu z dawnych czasów z Meksyku, Chile, Peru i Argentyny. Wyniki? Okazało się, że rodzina chorób syfilisowych krążyła po Amerykach na długo przed Kolumbem.

„Ameryka była prawdziwym centrum różnorodności tych patogenów” – mówi Rodrigo Barquera, współautor badań. Co więcej, wybuch epidemii w Europie pod koniec XV w. zbiega się w czasie z nowymi kontaktami międzykontynentalnymi, co sugeruje, że syfilis rzeczywiście mógł zostać przywleczony przez podróżników. A Europejczycy nie tylko zachorowali, ale i „popularyzowali” chorobę na całym świecie, korzystając z globalnych sieci handlowych i kolonialnych.

Skoro syfilis przyszedł z Ameryki, to czym są te zmiany kostne sprzed 1492 r., które znaleziono w Europie? Badacze sugerują, że być może istniały starsze, spokrewnione choroby, które krążyły wśród ludzi (lub zwierząt) na długo przed pojawieniem się syfilisu w obecnej formie.

Historia chorób to układanka – z każdym nowym kawałkiem odkrywa się kolejne tajemnice. Choć na ten moment trop prowadzi do Ameryki, kto wie, jakie jeszcze sekrety skrywają stare kości?


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną