Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Eduardo Sampaio i Simon Gingins / Archiwum
Środowisko

Ośmiornice i ryby: kto tu właściwie rządzi

Poszukująca pożywienia grupa złożona z różnych gatunków, potrzebuje lidera, ale nie wybiera się go raz na całe polowanie – informują badacze w „Nature Ecology & Evolution”.

Ośmornica Octopus cyanea jest zwykle samotna. Gdy poluje, współpracuje jednak z rybami. Do tej pory sądzono, że to ona jest najważniejszym osobnikiem w takiej międzygatunkowej grupie: szuka pożywienia, wydobywa je z rafy, manipulując mackami, a ryby jedynie podążają za nią i korzystają z jej znalezisk. Okazuje się jednak, że kwestia przywództwa nie jest taka prosta. Autorzy pracy opublikowanej właśnie w „Nature Ecology & Evolution”, którzy nurkowali 120 godzin w Morzu Czerwonym i nagrali 13 scen polowań, donoszą, że zależy ona od decyzji, jaką w danym momencie trzeba podjąć.

Ryby z rodziny barwenowatych pełnią kluczową funkcję jako inicjatorki polowania i główne „przewodniczki” grupy – są najbardziej aktywne i ruchliwe, decydują więc, w jakim kierunku należy się poruszać. Śledzą jednak przy tym uważnie zachowanie ośmiornicy: jeśli ona uzna, że w określonym miejscu jest pożywienie i się zatrzyma, dostosowują się do jej decyzji.

Jak „kotwica” działają także graniki czarnopłetwe. Są drapieżnikami zasadzkowymi, więc kiedy spodziewają się, że jakieś zdobycze mogą się pojawić, czekają bez ruchu na ten moment, a później atakują nagle, często z ukrycia. Ich zachowanie także wskazuje grupie, kiedy należy się zatrzymać lub zwolnić albo skupić się w jednym miejscu.

Jedne i drugie ryby muszą zwracać uwagę na ośmiornicę na każdym etapie polowania. Octopus cyanea potrafi „uderzać” je ramieniem, kiedy są zbyt blisko niej, lub zachowują się nachalnie. W ten sposób utrzymuje dyscyplinę w grupie.

Dzięki takim zasadom grupa ma szansę na większy sukces polowania w porównaniu do osobników, które działają samotnie albo w sposób niezdyscyplinowany.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.