Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Strona główna

Donosy

Ze Skidmore College w USA donosi Krzysztof Szymborski

Mokry Księżyc?
Badając próbki księżycowej gleby, dostarczone przez sondę Chang’e-5, chińscy uczeni odkryli w nich nowy minerał zawierający wodę. Nie wiadomo, czy nadaje się ona do picia…

Nowy lek na łysienie?
Badacze z brytyjskiego University of Sheffield we współpracy z Pakistańczykami z COMSATS University odkryli w naszym ciele obecność potencjalnie „cudownego” leku na łysienie. Substancja należy do cukrów, a jej podanie myszom powodowało przyspieszone tworzenie się naczyń krwionośnych i wzrost sierści.

Życie poniżej zera
Włoscy naukowcy badający antarktyczną faunę odkryli w osadach dennych trzy gatunki wieloszczetów (robaki z grupy pierścienic), zdolnych do życia w temperaturze –1°C. Możliwość tę zawdzięczają bakteriom, które wytwarzają w ich ciałach naturalny płyn zapobiegający zamarzaniu wody.

Rekordowa cena kościotrupa
Dobrze zachowany szkielet stegozaura sprzed 150 mln lat, znaleziony w 2022 r. w Kolorado, kupił na zorganizowanej przez Sotheby’s aukcji za rekordową kwotę 44,6 mln dol. prywatny kolekcjoner, miliarder Ken Griffin, który już wcześniej dał się poznać jako miłośnik dinozaurów. Jest nadzieja, że ostatecznie okaz trafi do muzeum.

Ciemny tlen
Szkoccy oceanografowie, badając polimetaliczne konkrecje zalegające na dnie północnego Pacyfiku, odkryli, że mogą one wytwarzać tlen, nazwany ciemnym. Jest to pierwszy przypadek, gdy tlen pojawia się w wyniku procesu nieorganicznego i może zmienić dominujące dziś teorie na temat pochodzenia życia na Ziemi.

Tańsza wojna?
Brytyjskie zakłady zbrojeniowe wyprodukowały i przetestowały nową „strzelbę”, przeznaczoną do zwalczania dronów. Wyposażona jest ona w laser o mocy 15 kW i jeden „strzał” kosztuje tyle, ile kubek herbaty.

Diamentowa planeta
Chiński uczony Yanhao Lin z Ośrodka Nauki i Technologii Wysokich Ciśnień w Pekinie twierdzi, że najbliższa Słońca planeta naszego Układu Słonecznego, Merkury, jest pełna diamentów, których produkcji sprzyjają temperatura jej powierzchni, ciśnienie oraz skład chemiczny. Jeśli uda się je wydobywać, będą to najpewniej najdroższe kamienie szlachetne.

Dożywotnia szczepionka przeciw grypie
Jak donoszą Jonah Sacha i jego zespół z Oregon Health and Science University, za pięć lat na rynek może trafić uniwersalna szczepionka zapobiegająca wszelkim odmianom grypy. Jeden zastrzyk zapewni pacjentom dożywotnią odporność.

Żyjemy w przeszłości
Jak stwierdził dr Chris Smith z University of Cambridge, żyjemy w przeszłości. Uzasadnia to tym, że mózg nasz podejmuje decyzje wcześniej, niż je sobie uświadamiamy. Opóźnienie w otrzymaniu tej informacji wynosi 0,3– 0,5 s. Współczesne instrumenty, jakimi posługują się neurolodzy obserwujący pracę mózgu, potrafią ustalić wcześniej niż my, czy nasz mózg coś zdecydował.

Księżycowe groty
Przyszli kosmonauci odwiedzający Księżyc będą mogli znaleźć schronienie przed promieniowaniem słonecznym i meteorytami. Badania przeprowadzone przez dwójkę naukowców z włoskiego Università degli Studi di Trento – Lorenza Bruzzonego i Leonarda Carrera – dowiodły, że pod powierzchnią Srebrnego Globu znajdują się groty wulkanicznego pochodzenia, które będą dogodną kryjówką dla gości z Ziemi.

Długowieczne rekiny
W wodach północnego Atlantyku żyje najbardziej długowieczny gatunek rekinów – rekiny grenlandzkie. Zwierzęta te osiągają dojrzałość płciową w wieku 150 lat, a dożywają 500. Dotąd sądzono, że ich powolny metabolizm ma związek z niską temperaturą wody. Jak jednak wykazały niedawne badania, długowieczność zapewnia im specyficzny, odmienny niż u innych rekinów metabolizm białek mięśniowych.

Wiedza i Życie 9/2024 (1077) z dnia 01.09.2024; Sygnały; s. 6