Kultura i sztuka
Struktura
Trzecia kultura Siwczyka. Eliza Kącka: Choreografka pióra
Jej wynalazczość, czasami słowotwórstwo, a także ucho absolutne do wysłyszenia, jak język mówi nami, opłaciły się we „Wczoraj byłaś zła na zielono” estetycznie po stokroć. Jednocześnie umożliwiły trochę głębszego oddechu w ostatnio konwencjonalizującej się „literaturze z traumy rodem”. [Artykuł także do słuchania]
Krzysztof Siwczyk
13 kwietnia 2025
Książki
Premiery wydawnicze. Kwiecień 2025
Co warto przeczytać?
pulsar
9 kwietnia 2025
Struktura
Minecraft: na film przybiegają tłumy, AI w grze sennie stawia kroki
Ekranizacja tej niezwykle popularnej gry szybko odniosła sukces: w premierowy weekend obejrzało ją niemal milion polskich widzów. Inżynierowie z DeepMind nie mogą się pochwalić równie spektakularnymi efektami swojego projektu. Ma on jednak potencjał.
Tomasz Roman Tarnawski
7 kwietnia 2025
Książki
Premiery wydawnicze. Marzec 2025
Co warto przeczytać?
pulsar
6 kwietnia 2025
Struktura
Cenzura: zakazany owoc przyciąga. A to da się wykorzystać
Ograniczenie dostępu do „szkodliwych” treści powoduje wzrost zainteresowania nimi – wykazali amerykańscy badacze. Dla kogo może to być dobry interes?
Tomasz Targański
28 marca 2025
Struktura
Pulsar zaprasza. Docs+Science 2025: Trudno być człowiekiem
My, ludzie, dziś. „Próbujemy odnaleźć się między tym, co naturalne i bioniczne, ożywione i mechaniczne. Funkcjonujemy w superpozycji samotności i ultrausieciowości, bezradności i boskosprawczości” – pisze Karol Jałochowski, kurator sekcji naukowej Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Wybrał dla was sześć niezwykłych dokumentów, które możecie oglądać na przełomie maja i czerwca. Pulsar jest patronem cyklu.
pulsar
25 marca 2025
Struktura
Figury bogów pachniały przez wieki
Posągi starożytnej Grecji i Rzymu postrzegane są jako piękne, ale zimne figury. Od jakiegoś czasu wiadomo, że były kolorowe. Teraz okazuje się, że niektóre roztaczały woń perfum. Nie one pierwsze zresztą.
Agnieszka Krzemińska
20 marca 2025
Struktura
Biologie fantastyczne: Davida Lyncha głowa do śnienia
Zmarły niedawno reżyser zawsze mówił, że w jego filmach nie chodzi o sens, lecz o doświadczenie. To, które towarzyszy marzeniom sennym, przypomina niekiedy prowadzenie drugiego życia: bezkarnego, pozbawionego konsekwencji, wiedzionego na percepcyjnym „polu treningowym”. Sny mają jednak wiele innych znaczeń i zadań. [Artykuł także do słuchania]
Marta Alicja Trzeciak
11 marca 2025
Struktura
Trzecia kultura Siwczyka. Marcin Wicha: Profesor w szkole pogodzenia
Był urodzonym pisarzem świata, w jakim wszyscy możemy zamieszkać, gdyż był wolny od wstydu, jaki we współczesnym świecie wiąże się ze śmiercią i bezradnością. Był mądry słabością tego kota w pustym mieszkaniu, o jakim pisała Wisława Szymborska. [Artykuł także do słuchania]
Krzysztof Siwczyk
9 marca 2025
Książki
Premiery wydawnicze. Luty 2025
Co warto przeczytać?
pulsar
3 marca 2025
Struktura
Witaj, wiosno!
Ponieważ poczucie radości z odżywającej po zimie przyrody jest uniwersalne, w każdej kulturze pojawiły się związane z tym zwyczaje.
Olga Orzyłowska-Śliwińska
1 marca 2025
Struktura
Brudne jak… mydło
Wynalezione najpewniej przez przypadek, kiedyś trudno dostępne i bardzo drogie, używane głównie do czyszczenia wełny i prania, dopiero później do higieny osobistej. Do dziś w wielu miejscach na świecie produkowane metodą sprzed stuleci, coraz częściej też hobbystycznie.
Mirosław Dworniczak
1 marca 2025
Struktura
Cenzura zabija. Wskazano pierwszą ofiarę
161 tys. książek wydanych w Chinach między 1660 a 1940 r. przeanalizowali naukowcy. Interesowało ich jakie długofalowe skutki przynoszą ingerencja w publikacje i ich zakazywanie.
Tomasz Targański
25 lutego 2025
Kosmos
Fiasko kosmicznego snu. Recenzja książki „Katastrofa Challengera” Adama Higginbothama
Lektura dla pasjonatów kosmosu, osób zainteresowanych polityką oraz mechanizmami podejmowania decyzji. Historia o cienkiej granicy pomiędzy determinacją a tragicznym w skutkach przerostem ego.
Łukasz Tychoniec
6 lutego 2025
Struktura
Wydziergane powietrze
Koronki symbolizują piękno, delikatność i luksus. Ich historia to nie tylko opowieść o modzie, ale również o kunszcie, determinacji, olbrzymich zyskach, a potem stopniowym zmierzchu jednego z najbardziej paradoksalnych rękodzieł w dziejach.
Agnieszka Krzemińska
1 lutego 2025
Człowiek
Trzecia kultura Siwczyka. Andrzej Szuba: Dawca oddechu z Granicznej
Dom ze słów, który zbudował, to wysoka wieża samotności, ale też głęboko empatyczny, gościnny schron, nad którym płonie niebo pytań Kanta i trzeszczą zakłady Pascala. [Artykuł także do słuchania]
Krzysztof Siwczyk
12 stycznia 2025
Środowisko
Świat bez mechawampira. Recenzja książki: Kristy Hamilton, „Dzikie pomysły natury”
Zwierzęta i rośliny są dla człowieka inspiracją – mówi autorka – i przywołuje w swojej opowieści liczne przykłady. Stara się zarazić czytelnika swoim optymizmem. Tak ogromnym, że potrzebny jest kontrapunkt.
Piotr Panek
2 stycznia 2025
Struktura
Zabawa muszlami, czyli jak matematycy odkryli nowy kształt 3D
Być może w końcu matematyka miękkich komórek uchwyci coś prawdziwego na temat miękkiej materii – materiałów podatnych na odkształcenia, z których składa się większość naszego świata, od krwi w naszych żyłach po wyświetlacz ciekłokrystaliczny, na którym może właśnie czytacie ten tekst. [Artykuł także do słuchania]
Elise Cutts
1 stycznia 2025
Struktura
Trzecia kultura Siwczyka: Koniec poezji i roku
Czasami odnoszę wrażenie, że Wojaczek był poetą rozżarzonych sensem wersów, których nie da się wygasić i okiełznać w formułach – nawet najbardziej zaawansowanych intelektualnie – interpretacji. A samospalenie, które zorganizował swojemu życiu, podbija tylko stawkę etyczną, jaka czaiła się w diagnozie, którą postawił światu. [Artykuł także do słuchania]
Krzysztof Siwczyk
15 grudnia 2024
Człowiek
Zabawki to źródło wiedzy o umiejętnościach dorosłych
Dlaczego wikińscy osadnicy na Grenlandii nie przetrwali w zmieniającym się klimacie, a Inuici sobie poradzili? Odpowiedzi – częściowej – może udzielić nietypowa analiza.
Tomasz Targański
13 grudnia 2024
Reklama
Reklama