Architektura i urbanistyka
Technologia
Skocznie narciarskie
Bez wątpienia widok z nich jest imponujący, ale i same skocznie mogą mieć niezwykłą formę. Ewoluowały nie tylko technika skoków czy ubiór sportowców, ale i myśl konstrukcyjna projektantów tych obiektów.
Olga Orzyłowska-Śliwińska
1 lutego 2025
Środowisko
Los Angeles w ogniu. Największy pożar w historii Ameryki
Jak huraganowy wiatr do spółki z suszą i zmianą klimatu podpaliły Los Angeles, wywołując najkosztowniejszy pożar w historii Ameryki. [Artykuł także do słuchania]
Andrzej Hołdys
21 stycznia 2025
Technologia
Podkast 120. Maciej Nowak: Chaos kosztuje. Mamy na to papiery
Dlaczego w Polsce jest brzydko? Skąd w otaczającej nas przestrzeni chaos? Jak go eliminować? Rozmowa z dr. hab. Maciejem Nowakiem – prawnikiem, profesorem Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, członkiem Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN oraz Komitetu do spraw Kryzysu Klimatycznego PAN.
Karol Jałochowski
17 stycznia 2025
Struktura
Dron rozbudował kaukaską fortecę z epoki brązu
Dmanisis Gora sprzed 3 tys. lat znajduje się między dwoma głębokimi wąwozami. Przeprowadzone kilka lat temu wykopaliska sugerowały, że zajmuje obszar relatywnie niewielki. Widok z lotu ptaka zmienił optykę.
Agnieszka Krzemińska
8 stycznia 2025
Technologia
Następna stacja: „Kichający szczur”. Jak metro gości sztukę
Tunele i stacje podziemnej kolei można zaaranżować na różne sposoby. Niektóre są wypełnione dziełami zarówno antycznymi, jak i współczesnymi.
Maria Wieczorek
1 stycznia 2025
Struktura
Żółw wskazuje najstarszą świątynię Azji
W jaskini Manot w Galilei, gdzie dekadę temu znaleziono najstarszego przedstawiciela Homo Sapiens, który skolonizował Europę, doszło do kolejnego odkrycia.
Agnieszka Krzemińska
10 grudnia 2024
Struktura
Wymiary przestrzeni: Nie czepiajmy się pnączy
Dezinformacja i teorie spiskowe dotykają nie tylko polityki czy medycyny, ale również ogrodnictwa. W Polsce ich ofiarą padły rośliny-alpinistki. [Artykuł także do słuchania]
Marcin Skrzypek
12 listopada 2024
Środowisko
Człowieka ciągnie do lasu. I do ryzyka
Od Australii przez wschodnie Chiny, zachodnią Afrykę i Brazylię po Europę i USA przybywa domów, osiedli i miasteczek lokalizowanych, albo na terenach leśnych albo w ich pobliżu. Problemy, jakie się z tym wiążą, wskazali naukowcy w „Science Advances”.
Andrzej Hołdys
8 listopada 2024
Środowisko
Zieleń w mieście to potęga. Dosłownie
Ile potrzeba drzew? I gdzie je posadzić, by osiągnąć najlepszy efekt? Oba pytania zadali sobie twórcy komputerowego narzędzia, które ma pomóc w studzeniu rozgrzanych aglomeracji.
Andrzej Hołdys
7 listopada 2024
Struktura
Jedwabny Szlak: centra handlowe działały też na wysokościach
Dzięki wykorzystaniu lidarów archeolodzy precyzyjnie odwzorowali architekturę położonych w górach Uzbekistanu dwóch miast: Tashbulaku i Tugunbulaku. Dzięki temu wiadomo więcej na temat tego, jak były w nich zorganizowane handel i gospodarka.
Agnieszka Krzemińska
23 października 2024
Struktura
Wymiary przestrzeni: Miastom brakuje bliskości
Czas, jaki muszą poświęcić mieszkańcy miast, żeby rowerem lub pieszo dotrzeć do sklepu, fryzjera czy lekarza, zmierzyli badacze. Uzyskali wyniki, które może nie zawsze się w zderzeniu z rzeczywistością bronią, ale przynajmniej nagłośnili problem i wskazali metody jego rozwiązania.
Marcin Skrzypek
14 października 2024
Technologia
Ropa wyrwana morzu
Ropę naftową pozyskuje się nie tylko na stałym lądzie, ale również z odwiertów w morzach i oceanach. Służące do tego platformy to drogie i skomplikowane urządzenia.
Mirosław Dworniczak
1 października 2024
Struktura
Wymiary przestrzeni: Jak projektować miasta szczęśliwe
O tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, który ostatecznie zdobył Lublin, starała się też Bielsko-Biała z hasłem „Tkamy dobrostan”. Jaki wpływ ma na niego przestrzeń publiczna? Odpowiedź znajdziemy w brytyjskim raporcie „Kapitał psychiczny i dobrostan” w części zatytułowanej „Pięć dróg do lepszego samopoczucia”. [Artykuł także do słuchania]
Marcin Skrzypek
28 września 2024
Struktura
Beton kontra gąbka: Jak ratować Polskę przed powodziami i suszą?
Powodzie były, są i będą nieuchronne. Nie da się ich wyeliminować, można je tylko mądrze ograniczyć.
Jędrzej Winiecki
24 września 2024
Środowisko
Woda? Niech wsiąka! Dlaczego zbiorniki i wyższe wały to tylko tykające bomby
O naturalnych sposobach przechwytywania wody mówi dr Andrzej Jermaczek, autor książek i wielu projektów odtwarzania mokradeł i ich walorów retencyjnych, prowadzonych m.in. w Sudetach.
Jędrzej Winiecki
24 września 2024
Człowiek
Staroegipskie nieba obserwowanie? Raczej turystów przyciąganie
Czy Egipcjanie znaleźli w delcie Nilu starożytne obserwatorium astronomiczne? Niekoniecznie, ale przecież brzmi to lepiej niż informacja, że odkryli w pewnej świątyni duży zegar słoneczny.
Agnieszka Krzemińska
3 września 2024
Technologia
Studnie schodkowe
Czyli pożyteczne cuda architektury Indii.
Olga Orzyłowska-Śliwińska
1 września 2024
Struktura
Wymiary przestrzeni. Pieszy to leniwa maszyna
Wydeptywanie w trawnikach tzw. ścieżek pragnień niesłusznie uważa się za brak kultury. Brakiem kultury jest raczej zmuszanie ludzi do chodzenia alejkami zaprojektowanymi od ekierki.
Marcin Skrzypek
16 sierpnia 2024
Środowisko
Wróble pokochały Berlin
Wszędzie w Europie wróble drastycznie zmniejszają swoją liczebność. Wszędzie poza niemiecką stolicą.
Wojciech Mikołuszko
15 sierpnia 2024
Struktura
Przyjechał? Przypłynął? Jak słynny głaz dotarł do Stonehenge
Wskazano nowe miejsce pochodzenia kamienia znajdującego się w centrum megalitycznej budowli. Pytanie brzmi: jak dotarł na miejsce przeznaczenia?
Andrzej Hołdys
14 sierpnia 2024
Reklama
Reklama