Żródła energii
Technologia
Przełom w przekazie, czyli 6G jest coraz bliżej
Zapotrzebowanie na szybki przesył danych rośnie, a technologia terahercowa oferuje ogromny potencjał dla przyszłych sieci bezprzewodowych. Przełomowym osiągnięciem na tym polu jest nowy multiplexer.
Tomasz Roman Tarnawski
6 września 2024
Technologia
Prąd z kontaktu z powietrzem
Nowy sposób ładowania baterii proponują chińscy naukowcy. Rewolucji on na razie nie wywoła, ale może być inspiracją do dalszych poszukiwań.
Tomasz Tarnawski
11 lipca 2024
Struktura
Wielka szwedzka przeprowadzka: miasto ustępuje kopalni
Przedstawiony w 2013 r. projekt, przygotowany przez kilka firm architektonicznych i zaakceptowany przez rząd szwedzki, przewidywał zbudowanie nowej Kiruny kilka kilometrów na wschód od obecnej. Realizacja planu nabiera tempa.
Andrzej Hołdys
1 lipca 2024
Technologia
Nadchodzi nowa generacja ogniw paliwowych?
Dwie odrębne komory, dwa środowiska – takie m.in. rozwiązania przetestowali chińscy badacze. Wyniki są zachęcające.
Tomasz Tarnawski
12 czerwca 2024
Technologia
Co Polacy sądzą o energetyce jądrowej? Elektrownie tak, odpady – nie
Poparcie dla energetyki jądrowej w Polsce bije nowe rekordy, ale lęk przed składowaniem odpadów promieniotwórczych utrzymuje się na wysokim poziomie. Czy zasadnie?
Dominik Kozieł, Radosław Zaleski
21 maja 2024
Struktura
O tym, dlaczego nie da się szybko naprawić naszego świata
Na początku była energia. Bez niej nie byłoby niczego: cementu, stali, żywności, po prostu życia. O czym zbyt często zapominają ekonomiści.
Edwin Bendyk
16 kwietnia 2024
Struktura
Podrasowane pęcherzyki lepiej transferują ciepło
Gdy ciecz jest podgrzewana w metalowym naczyniu, pęcherzyki tworzą się nierównomiernie na gładkiej powierzchni jego dna i odrywają się, gdy mają kilka milimetrów średnicy, a następnie unoszą się i uwalniają ciepło w formie pary wodnej.
Rachel Berkowitz
1 kwietnia 2024
Technologia
Baterie litowo-jonowe: czas na nową generację
Rozwój tych źródeł energii ograniczają dwa problemy: długi czas ładowania i słaba wydajność w niskich temperaturach. Nad ich rozwiązaniem pracowali chińscy naukowcy.
Marcin Rotkiewicz
28 lutego 2024
Struktura
Kropla wody rozpala 90 diod
Naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów pozyskiwania energii. Trzy lata temu „Nature” donosiło o wynalezieniu wyjątkowej mikroelektrowni. Dziś zespół z Korei pracuje nad jej udoskonaleniem.
Tomasz Tarnawski
15 grudnia 2023
Technologia
Moc gwiazd
Czy fuzja termojądrowa ma przyszłość?
Philip Ball
1 lipca 2023
Technologia
Pospolita roślina wodna może być źródłem zielonej energii
Naukowcy wymyśli, jak ekstrahować olbrzymie ilości oleju z rzęsy, jednej z najszybciej rosnących roślin wodnych w przyrodzie.
Cari Shane
1 marca 2023
Technologia
Napęd żaglowy wraca do żeglugi towarowej
W swój pierwszy rejs wyszedł Shofu Maru – statek napędzany nie tylko silnikami spalinowymi, ale także pojedynczym żaglem. To ważny krok w walce o zmniejszenie emisji dwutlenku węgla przez transport morski.
Przemysław Ziemacki
22 grudnia 2022
Technologia
Orbitalne elektrownie
Kiedy powstaną i jak to zrobić?
(WŚ)
1 grudnia 2022
Technologia
Jak wiatraki wpływają na ruch morskiej wody
Z powodu turbin wiatrowych dochodzi do przyspieszonego obiegu składników pokarmowych z dna do powierzchniowych warstw oceanu i szybszej wędrówki tlenu w odwrotnym kierunku. Nie musi to być jednak niekorzystne dla organizmów morskich.
(HOLD)
1 listopada 2022
Technologia
Jak ropa i gaz stracą na atrakcyjności
Popyt na energię będzie rósł w kolejnych dekadach, a na Ziemi nie brakuje paliw kopalnych, które moglibyśmy spalać przez następne 100 lat – oceniają eksperci. Cała nadzieja w tym, że to nie będzie się opłacało, bo znacznie tańsze okażą się wiatr i słońce.
Andrzej Hołdys
1 czerwca 2022
Technologia
Ukraina wyrwała wtyczkę z rosyjskiego gniazdka
Ukraina dołączyła do europejskiej sieci energetycznej z niespotykaną wcześniej szybkością. Rzecz zaplanowaną na dwa lata wykonano w dwa tygodnie.
Anna Blaustein
24 marca 2022
Technologia
Rekin z ośmiornicą mają dobre patenty
Kształt ryby pudełka, płetwa humbaka, oczy krewetki, macki ośmiornicy – natura to niewyczerpane źródło bionicznych inspiracji. Wiedział o tym już Leonardo da Vinci.
Radosław Żbikowski
1 marca 2022
Opinie
Złamana technoobietnica
Mamy za mało czasu, by energetyka jądrowa uchroniła nas przed kryzysem klimatycznym. Wdrażanie jest procesem długotrwałym.
Naomi Oreskes
1 marca 2022
Opinie
Ozięble o końcu świata
Energia cieplna zmagazynowana pod powierzchnią ziemi wyczerpie się szybciej, niż prognozowano. Czy będzie to koniec świata?
Krzysztof Szymborski
1 marca 2022
Technologia
Drukarka 3D zastępuje szefa kuchni
Kuchenka z laserem tworzy potrawy i je ogrzewa. Przygotuje dania dostosowane do indywidualnych nawyków żywieniowych i diet.
Huanjia Zhang
1 lutego 2022
Reklama
Reklama