Rekonstrukcja dodo. Rekonstrukcja dodo. Shutterstock
Strona główna

Donosy

Ze Skidmore College w USA donosi Krzysztof Szymborski

Czy Ziemia miała pierścienie?
Andy Tomkins, specjalista od badania Ziemi oraz innych planet z australijskiego Monash University, twierdzi na podstawie analiz 21 kraterów meteorytowych, że 466 mln lat temu wokół naszej planety mógł istnieć system pierścieni stworzonych przez asteroidy, podobny do tego, jaki dziś otacza Saturna. No, może w mniejszej skali…

Powrót dodo?
Kolejnym wymarłym gatunkiem, który ambitna firma Colossal Bioscience zamierza przywrócić do życia, jest nielotny ptak dodo (Raphus cucullatus), zamieszkujący niegdyś położoną na Oceanie Indyjskim wyspę Mauritius i osiągający 14 kg. Ostatni dodo zginął w 1662 r., czyli 24 lata po odwiedzeniu wyspy przez holenderskich żeglarzy. Prawdopodobnie pozostawione na Mauritiusie koty i szczury zjadały jego jaja. Najbliższym krewnym dodo jest gołąb nikobarski i badacze zamierzają wskrzesić go, manipulując genomem tego gołębia, a następnie doprowadzić do wyklucia „odtworzonego” dodo z kurzego jaja.

Grymaśne geny
Dzieci grymaszą w czasie jedzenia, bo mają to w genach. Jak wynika z badań Zeynepa Nasa z University College London, zachowanie to pojawia się u dzieci, kiedy zaczynają chodzić, i osiąga najwyższy poziom (83% maluchów) w wieku 3 lat, a następnie staje się rzadsze (70% w wieku 7 lat). Może to być ewolucyjne przystosowanie zapobiegające zatruciom pokarmowym w okresie, gdy dzieci zaczynają poruszać się samodzielnie i wymykają się spod kontroli rodzicielskiej.

Nauka i polityka
Słynny amerykański miesięcznik popularnonaukowy „Scientific American” po raz drugi w swej 179-letniej historii ogłosił poparcie dla jednego z kandydatów w wyborach prezydenckich (nie był to, nawiasem mówiąc, Donald Trump). Poprzednio, w 2020 r., „Scientific American” poparł kandydaturę Joego Bidena.

Wieczna rakieta
Kolejny postęp w badaniach kosmosu może przynieść konstrukcja rakiety, która będzie uzupełniać zapas paliwa w czasie lotu. Koncepcja ta promowana jest przez twórcę silnika plazmowego dr. Minkwana Kima z Southampton University. Paliwem rakietowym byłby dowolny metal, pozyskiwany po drodze z napotkanych asteroid.

Stare, ale jare
Izraelskim badaczom udało się sprawić, że z liczącego ok. 1000 lat nasiona znalezionego w grocie na Pustyni Judzkiej wykiełkowało drzewko (imieniem Sheba), które po 14 latach osiągnęło 6 m wysokości. Być może wymarłe dziś drzewo wspominane jest w Biblii i posiada właściwości lecznicze.

Elektryczne samochody stanieją?
Około połowy ceny samochodu elektrycznego stanowi koszt produkcji akumulatora. Pojazdy mogą znacznie stanieć, jeśli uda się zastosować w akumulatorach nowy typ katod z chlorku żelaza(III), wynalezionych przez prof. Hailonga Chena z Georgia Institute of Technology. Są one 50–100 razy tańsze od dotychczas stosowanych.

Nowy mieszaniec
W Brazylii został zidentyfikowany na podstawie testów genetycznych, przeprowadzonych przez Brunę Elenarę Szynwelski z Universidade Federal do Rio Grande do Sul, żyjący dziko mieszaniec psa i lisa, który nazwany został doxim. Znaleziony w 2021 r. psolis był potomkiem miejscowej lisicy i psa nieznanej rasy. Zmarł w 2024 r.

Na pomoc rafom koralowym
Brytyjski Wellcome Sanger Institute włączył się do naukowego wyścigu w celu ratowania raf koralowych przed wyginięciem spowodowanym skutkami zmian klimatu. Pod kierunkiem Michaela Sweeta i przy współpracy Aquatic Symbiosis Genomics badacze spróbują zwiększyć odporność koralowców na ocieplenie wody, stosując metody inżynierii genetycznej.

Wiedza i Życie 11/2024 (1079) z dnia 01.11.2024; Sygnały; s. 6

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną