Iloczyny. Przykład. Iloczyny. Przykład. Marek Penszko
Strona główna

Puzeland

Iloczyny.Marek Penszko Iloczyny.
Swaty. Przykład.Marek Penszko Swaty. Przykład.
Swaty.Marek Penszko Swaty.
Cztery kolory. Przykład.Marek Penszko Cztery kolory. Przykład.
Cztery kolory.Marek Penszko Cztery kolory.
Zagadka numeru.

Iloczyny

Do niektórych pól diagramu należy wpisać czternaście różnych liczb od 1 do 14 (w przykładzie od 1 do 6) tak, aby w każdym wierszu i w każdej kolumnie znalazły się dwie takie liczby, których iloczyn będzie równy wartości podanej przed wierszem lub nad kolumną z tymi liczbami. Dwa iloczyny nie są podane.

Swaty

Każdą parę serc jednakowego koloru należy połączyć linią biegnącą białymi korytarzami. Linie nigdzie nie mogą się krzyżować ani biec tym samym fragmentem korytarza.

Cztery kolory

W diagramie podzielonym na małe działki (kwadraty i prostokąty) każdą działkę należy oznaczyć jednym z czterech kolorów – a praktycznie pierwszą literą jego nazwy: C (czerwony), P (pomarańczowy), N (niebieski) lub Z (zielony). Trzeba zrobić to tak, aby w sąsiednich działkach – mających wspólny bok, fragment boku lub tylko róg – nigdzie nie znalazły się takie same litery. Kilka liter (kolorów) znajduje się już na właściwych miejscach.

Pomieszanie rozumu

Kluczem do sejfu jest ROZUM, a ściślej: pięć różnych liter tworzących to słowo, ale ustawionych w innej, znanej tylko wtajemniczonym kolejności. Do grona wtajemniczonych można dołączyć po rozwiązaniu zadania dotyczącego pięciu poniższych kluczowych typowań:

1. M–Z–O–R–U

2. U–R–M–Z–O

3. U–Z–O–R–M

4. O–U–R–M–Z

5. U–Z–O–M–R

W trzech spośród powyższych typowań klucza żadna litera nie jest umieszczona na właściwym kolejnym miejscu, czyli takim jak w tajemnym kluczu, natomiast w każdej z dwóch pozostałych propozycji tylko dwie litery zajmują właściwe kolejne pozycje.

Jakie słowo jest kluczem do sejfu?

***

Rozwiązania w następnym numerze.

Wiedza i Życie 11/2024 (1079) z dnia 01.11.2024; Puzeland; s. 79