Fakty o życiu ptaków
Bardzo ładnie wydana pozycja. Na porządnym papierze, z twardą okładką i kolorowymi ilustracjami. To teraz nie za częste na rynku. Autorka – popularyzatorka nauki i autorka książek popularnonaukowych – pisała ją dwa lata. Przekopała się przez stosy publikacji naukowych i drobiazgowo przeanalizowała wszystkie zagadnienia oraz hipotezy. A dzięki temu, że ma tzw. lekkie pióro, stworzyła rzecz odpowiednią i dla młodych, i dla starych. Każdy znajdzie tu coś ciekawego, nawet biolog lubiący czytać artykuły o ptakach. Ode mnie specjalne wyróżnienie – dodatkowa szósta kropka.
Dowiadujemy się m.in. o tym, że ptaki mają na sobie więcej barw, niż widzą to ludzie, bo odbierają też UV. O gatunkach grających na swoich piórach, czułym na dotyk dziobie, ptasim mleczku, trujących osobnikach, celowych podpaleniach, zmyśle magnetycznym, siwieniu piór, o wabieniu samic błyskami, pożywnych workach kałowych piskląt, ptasim dzieciobójstwie, węchu pomagającym wrócić do domu, o ptasich osobowościach i wpływie wychowania, doborze sąsiadów, pociągu samic do inteligentniejszych samców oraz o tym, jak to się dzieje, że ptaki nie spadają z gałęzi podczas snu.
Osoby dokarmiające ptaki z pewnością zainteresuje temat ich kału. Jeśli odchody gołębi są wodniste i tworzą zacieki na fasadach, to znaczy, że w diecie jest za dużo chleba, co prowadzi również do kwasicy organizmu i osteoporozy. Prawidłowo karmiony gołąb powinien mieć kał mniej lub bardziej zwarty.
Martyna Walerowicz, Jak leci? Niezwykłe fakty o codziennym życiu ptaków, Bee & Honey, 2024