Donosy
Dwuznaczny honor
Nowy gatunek węża odkryty niedawno w Himalajach nazwany został Anguiculus dicaprioi na cześć (?) popularnego amerykańskiego aktora Leonarda DiCaprio. Nowy dicaprio osiąga 57 cm długości, ma krótką głowę, wielkie nozdrza i dużo zębów.
Inteligentny (sztucznie) retusz
Firma Wonderware jest jedną z wielu, które umożliwiają automatyczną manipulację zdjęciami portretowymi, zmieniając wyraz twarzy, okazywane emocje, urodę, fryzurę bądź wiek osoby. Zgodnie z reklamą produkt Wonderware, posługując się sztuczną inteligencją, zdolny jest nadać naszej twarzy „unikatowy wizualny urok”.
Dlaczego lubimy być straszeni
Do zbioru starych mądrości ludowych należy powiedzenie: „Boże, strasz mnie, ale nie karz mnie”. Nasze dziwne upodobanie do bycia straszonym w, skądinąd, bezpiecznych okolicznościach wzbudziło zainteresowanie prof. Jima Daviesa z kanadyjskiego Carleton University. Wnioski z jego rozważań sprowadzają się do tego, że kiedy jesteśmy „bezpiecznie straszeni”, reagujemy na bodźce rozdwojeniem jaźni – z jednej strony „myśląca” część mózgu zdaje sobie sprawę z tego, że nic nam nie grozi, z drugiej – nasze zmysły, odbierające podświadomie sygnały, zdają się o tym nie wiedzieć. W konsekwencji, przeżywając niegroźne horrory, trenujemy się w reakcji na prawdziwe niebezpieczeństwa.
Stare, ale dobre
Japońscy inżynierowie, pracujący pod kierunkiem prof. Kojiego Muraty z Kyoto University, postanowili wrócić do starych i przez wieki sprawdzonych materiałów i technologii. Konstruując nowego satelitę LignoSat – który został wysłany na początku listopada 2024 r. na orbitę okołoziemską – posłużyli się częściowo drewnem. Wyszli bowiem z założenia, że dzięki temu (nie wspominając o obniżeniu wagi) satelita ten będzie mniej szkodliwy dla środowiska, gdyż spali się w atmosferze ziemskiej po zakończonej misji.
Małżeństwo dobre na depresję?
Doktor Kefeng Li wraz ze swymi współpracownikami z Macao Polytechnic University ogłosił wyniki badań statystycznych obejmujących 100 tys. osób z siedmiu krajów, z których wynika, że samotni ludzie bez małżonka/małżonki są o 80% bardziej zagrożeni depresją niż osoby zamężne (lub żonate). Nie jest jednak oczywiste, co jest przyczyną, a co skutkiem…
Wysokie loty
Z obserwacji holenderskiego ornitologa Michaela Booma wynika, że sokoły mogą polować na migrujące ptaki (np. siewki szare) na wysokościach bliskich 3 km. Zapewne ze względów bezpieczeństwa wiele gatunków ptaków odbywa swe sezonowe wędrówki jeszcze wyżej, na pułapie sięgającym niekiedy 7 km.
Dobra (dla odmiany) wiadomość z Antarktyki
Najnowsze obserwacje dziury ozonowej rozciągającej się ponad Antarktydą wskazują, że jej rozmiary stopniowo się zmniejszają. Jak twierdzi dr Paul Newman, który kieruje badaniami prowadzonymi przez NASA, budzi to nadzieję, że dziura ta całkowicie zniknie ok. 2066 r.
Zmagania robotów
Pod koniec października 2024 r. w chińskim mieście Qingdao we wschodniej części prowincji Szantung odbył się turniej futbolowy humanoidalnych robotów (nazwany RoboCup), w którym wzięło udział 200 drużyn z różnych części Azji. Dostępne autorowi źródła nie donoszą, kto odniósł zwycięstwo.
Ewolucyjne pochodzenie pocałunku
Psychologa ewolucyjnego Adriana Lameirę z brytyjskiego University of Warwick od dawna interesowało, skąd popularny wśród wielu ludzkich społeczeństw obyczaj całowania się. Ostatnio ogłosił on wnioski swoich badań. Twierdzi on, że pocałunek pojawił się wśród naszych odległych przodków ewolucyjnych i rozpowszechnił jako jedna z form wzajemnego iskania się, czyli usuwania pasożytów ze skóry i owłosienia zaprzyjaźnionego osobnika.