W 1786 r. do Rapa Nui dotarły francuskie żaglowce, którymi dowodził Jean-François de Galaup. Autorem ilustracji jest uczestnik ekspedycji Gaspard Duché de Vancy. W 1786 r. do Rapa Nui dotarły francuskie żaglowce, którymi dowodził Jean-François de Galaup. Autorem ilustracji jest uczestnik ekspedycji Gaspard Duché de Vancy. Indigo
Człowiek

Wyspa Wielkanocna: nieidealny pępęk świata

Około 1200 r. Rapa Nui porastały wyniosłe palmy z rodzaju Jubaea, którym od co najmniej 35 tys. lat udało się przetrwać wszystkie kryzysy klimatyczne. Cztery wieki później nie było ich niemal wcale. Czy wtedy kryzys był już nieunikniony?

Jacob Roggeveen, holenderski prawnik, w wieku 62 lat postanowił zostać żeglarzem i odkrywcą. Po uzyskaniu stosownych zgód od władz w 1721 r. wyruszył na poszukiwanie Terra Australis Incognita, rzekomego kontynentu na południowych krańcach kuli ziemskiej, w którego istnienie niewielu wówczas wierzyło. Dowodził trzema statkami, które po przepłynięciu przylądka Horn, obrały drogę na zachód. Po kilku tygodniach takiej podróży niespodziewanie 5 kwietnia 1722 r. – była to Niedziela Wielkanocna – z pokładu jednego ze statków zobaczono nieznany ląd.

Wiedza i Życie 4/2022 (1048) z dnia 01.04.2022; Geografia; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Tajemnicza wyspa"
Reklama