Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, część czynnościowa błony śluzowej (endometrium, różowe) trzonu macicy złuszcza się i zostaje wydalona, co objawia się krwawieniem miesiączkowym. Obraz spod mikroskopu elektronowego. Kolory nadane sztucznie. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, część czynnościowa błony śluzowej (endometrium, różowe) trzonu macicy złuszcza się i zostaje wydalona, co objawia się krwawieniem miesiączkowym. Obraz spod mikroskopu elektronowego. Kolory nadane sztucznie. SPL / Indigo
Człowiek

Wczesne dojrzewanie dziewczynek: przyczyny i obawy

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat obserwuje się niepokojące zjawisko dotyczące menarche, czyli pierwszej miesiączki. Zazwyczaj pojawiała się ona między 12. a 13. rokiem życia, a teraz często występuje wcześniej.

Przyczyny i konsekwencje tego postanowili zweryfikować naukowcy z Harvard University. Pomogła im w tym aplikacja na telefon, dzięki której zgromadzono dane ponad 71 tys. Amerykanek. Okazało się, że u kobiet urodzonych w latach 1950–1969 pierwsza miesiączka pojawiła się średnio w 12,5 roku życia, a u tych, które przyszły na świat kilkadziesiąt lat później, między rokiem 2000 a 2005, już w 11,9 roku życia. Zjawisko było częstsze u mniejszości rasowych i kobiet o niższym statusie społeczno-konomicznym.

Badacze uważają, że wcześniejsze dojrzewanie jest efektem wielu czynników. Jednym z nich jest m.in. otyłość, bo menarche może wystąpić, kiedy organizm zgromadzi odpowiednią ilość tkanki tłuszczowej (ok. 25% masy ciała) i osiągnie tzw. krytyczną masę ciała. Nie bez znaczenia jest też stres destabilizujący gospodarkę hormonalną. Wpływają na nią także pewne substancje chemiczne, m.in. bisfenole czy parabeny, stosowane w produkcji tworzyw sztucznych i pestycydów.

Wczesna menstruacja ma niebagatelne konsekwencje dla zdrowia, ponieważ zwiększa ryzyko chorób serca czy nowotworów. Np. ryzyko raka piersi wzrasta o 10% u kobiet, które pierwszej miesiączki dostały między 11. a 12. rokiem życia, w porównaniu do tych, u których wystąpiła w wieku 13 lat. Jak podkreślają badacze, obniżenie wieku menarche jest efektem współdziałania wielu czynników, dlatego ciężko opracować metody prewencyjne.


Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża wyselekcjonowane badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Wiedza i Życie 7/2024 (1075) z dnia 01.07.2024; Sygnały; s. 5
Oryginalny tytuł tekstu: "Wczesne dojrzewanie dziewczynek"