Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. DOI: 10.1126/sciadv.adp2887 / Archiwum
Człowiek

Jak igła z oczkiem wywołała rewolucję

To mało skomplikowane narzędzie było ważnym elementem rozwoju nie tylko technologicznego, ale i kulturowo-społecznego.

Znaleziska archeologiczne wskazują, że najstarsze igły z oczkami pojawiły się ok. 40 tys. lat temu na Syberii, w Jaskini Denisowa. Kolejne pochodzą sprzed 38 tys. lat z Kaukazu (Jaskinia Mezmaiskaya) oraz z północno-wschodnich Chin (Górnej Jaskini Zhoukoudian). Jaskinia Denisowa była zamieszkiwana zarówno przez Denisowian, jak i Homo sapiens sapiens, ale igły zostały odkryte w warstwach powiązanych z człowiekiem współczesnym, co sugeruje, że to on mógł je wymyślić.

Wcześniej używano szydeł z kości, którymi wykonywano dziurki w skórach zwierzęcych, by przeciągnąć przez nie rzemyki lub jakieś włókna. Igły z oczkami pozwalały na jednoczesne przebijanie materiału i przeciąganie przez niego nici. To technologiczne udoskonalenie miało poważne konsekwencje. Im przyjrzeli się badacze w „Science Advances”.

Sięgnij do źródeł

Badanie naukowe: Palaeolithic eyed needles and the evolution of dress

Według archeologa Iana Gillignana z University of Sydney i jego współpracowników wynalazek sprzed 40 tys. lat umożliwił precyzyjniejsze i wydajniejsze szycie strojów bardziej dopasowanych. Na przykład przylegającej do ciała bielizny. A ta była niezwykle przydatna w chłodniejszym klimacie, gdzie ochrona termiczna była kluczowa. Stanowiła dodatkową warstwę izolacyjną i zwiększała komfort noszenia ciężkich i słabo przylegających skór.

Poza tym kościane igły z oczkami spowodowały przejście z ozdabiania ciała do dekorowania ubrań koralikami, muszelkami, kamykami, piórami. W ten sposób odzież przestała być jedynie sposobem na ochronę przed zimnem czy urazami w trakcie polowań lub przemierzania lasów, ale też na wyrażanie statusu i tożsamości. To, że ludzie mogli tworzyć bardziej skomplikowane aplikacje i wzory, wpłynęło na rozwój rzemiosła artystycznego i ewolucję gustów estetycznych oraz różnorodności kulturowej. A demonstrowana dzięki nim przynależność do określonej grupy sprzyjały tworzeniu się i umacnianiu bardziej złożonych struktur społecznych.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną