Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Człowiek

Narcyzi i zwolennicy teorii spiskowych. Oto „kryptobracia”?

Inwestycje w kryptowaluty są popularne od dawna, ale ideologiczny profil posiadaczy tych instrumentów stał się przedmiotem badań dopiero teraz. Wyniki opublikowano w PLOS ONE.

Dotychczasowe wyobrażenie o osobach obracających kryptowalutami jako skłonnych do ryzyka mężczyzn wykazujących zachowania antyspołeczne powstało głównie z powodu specyficznego charakteru instrumentu finansowego, jaki wybrali. Zakładano, że anonimowe transakcje i nieuregulowany rynek przyciągał osoby o niepożądanych cechach osobowości. Wyniki badania przeprowadzonego w 2022 r., w którym wzięło ponad 2 tys. mieszkańców USA, inwestujących w krytowaluty, w dużej mierze pokryły się ze stereotypem.

Badacze mieli na celu zidentyfikować polityczne, psychologiczne i społeczne cechy wyróżniające „kryptobraci”. W tym celu odwołali się do analizy korelacji – statystycznego narzędzia, które bada czy dwie zmienne są ze sobą istotnie powiązane. Wykazała ona, że badani rzeczywiście przejawiają cechy osobowości składające się na tzw. Mroczną tetradą (narcyzm, makiawelizm, psychopatia i sadyzm).

Poza tym są w przeważającej większości mężczyznami, mają wysokie dochody, czerpią informacje o świecie ze źródeł spoza „mainstreamu” (Reddit, blogi, anonimowe fora). Trudno przypisać im skłonność do konkretnej ideologii – nie sposób określić ich ani jako prawicowych, ani lewicowych. Sprzyjają jednak politycznym ekstremizmom i w większości wierzą w teorie spiskowe.

Autorzy podkreślają, że nie każdy inwestor w kryptowaluty przejawia każdą z wymienionych cech. Odsetek wykazujących je osób jest jednak szczególnie wysoki.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną