Pulsar - najnowsze odkrycia naukowe. Pulsar - najnowsze odkrycia naukowe. dx.doi.org/10.3389/fearc.2024.1411853 / Archiwum
Człowiek

Jak gotowali neandertalczycy – naukowe badania wcieleniowe

O tym, jak nasi dawni kuzyni przetwarzali mięsa dużych zwierząt, wiadomo już dużo. Portugalscy uczeni chcieli się dla odmiany dowiedzieć więcej na temat oprawiania dzikich ptaków.

Jak czytamy w „Frontiers in Environmental Archaeology”, badacze zaczerpnęli informacje z danych archeologicznych i etnograficznych. I poddali obróbce zmarłe w sposób naturalny dwie wrony, dwie sierpówki i jednego gołębia. Ptaki najpierw oskubali, a później dwa rozczłonkowano przy użyciu krzemiennego ostrza, a trzy upiekli w całości nad gorącymi węglami. „Używanie krzemiennego ostrza, by sprawnie pozbawić piór i wnętrzności małych ptaszków wymagało precyzji i wysiłku, czego nie wiedzieliśmy przed tym eksperymentem. Trzeba było się postarać, by się nie zranić” – mówi dr Mariana Nabais z Institut Català de Paleoecologia Humana i Evolució Social w Hiszpanii, główna autorka artykułu.

Aby sprawdzić ślady po narzędziach, naukowcy oczyścili z mięsa i wysuszyli kości, po czym przebadali je mikroskopowo. Okazało się, że krzemienne ostrze używane do oprawiania surowych ptaków zostawiło małe półksiężycowate nacięcia na krawędziach. Cięcia wykonane podczas usuwania mięsa upieczonego nie zostawiły śladów na kościach, jedynie przy ścięgnach (podobne są znajdowane na kościach ptaków znajdowanych podczas wykopalisk). Poza tym poddane działaniu ognia kości były bardziej kruche, a niektóre się wręcz rozpadały. Większość miała brązowe lub czarne odbarwienia, a niektóre – plamy wewnątrz.

Te dowody mogą w przyszłości pomóc zrozumieć, jak mogło wyglądać przygotowanie jedzenia przez neandertalczyków. Będzie też łatwiej je rozpoznawać w zapisie archeologicznym.

Naukowcy podkreślają, że eksperyment należy rozszerzyć, bo próba była niewielka. Poza tym warto sprawdzić, jakie ślady pozostawia przetwarzanie małych ptaków na inne cele niż ich spożycie (np. pozyskanie pazurów lub piór). Aby uzyskać pełniejszy obraz sposobów poddawania obróbce termicznej różnych zwierzą w procesie przygotowania jedzenia, podobne badania powinny być też przeprowadzone na innych gatunkach ptaków oraz innych małych zwierzętach, jak szczury czy wiewiórki.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną