Pulsar - najnowsze badania naukowe. Pulsar - najnowsze badania naukowe. Shutterstock
Człowiek

Przeprowadzki: dla dzieci to nie jest wspaniała przygoda

Jak duży jest wpływ stabilnej sytuacji życiowej oraz stałego miejsca zamieszkania na zdrowie psychiczne? Najnowsze badania opublikowane w prestiżowym czasopiśmie medycznym „JAMA Psychiatry”, dowodzą, że ogromny.

Analiza danych dotyczących ponad miliona osób urodzonych w Danii między 1982 a 2003 r. ujawniła, że częste przeprowadzki w dzieciństwie zwiększają ryzyko wystąpienia depresji w dorosłym życiu. Badania wykazały, że szansę na zachorowanie zwiększa również mieszkanie w biedniejszych dzielnicach (czyli takich, w których średni dochód na mieszkańca jest niższy). Jednak ta zmienna nie wpływała na zdrowie psychicznie tak silnie, jak częste zmiany zamieszkania. Naukowcy odkryli, że dzieci, które przeprowadzały się więcej niż raz w wieku 10–15 lat, miały o 1,61 razy wyższe ryzyko depresji w dorosłości, niż rówieśnicy dorastający w jednym miejscu.

Jak autorzy badań interpretują uzyskane wyniki? Uważają, że stabilne środowisko domowe oraz sąsiedzkie działa na psychikę dziecka ochronnie. Oddzielenie od otoczenia, w którym były już wykształcone relacje społeczne, wywołuje w mózgu efekt deprywacji. Procesy te są tym silniej wyrażone, im większej zmiany otoczenia doświadcza dziecko. W aktualnej pracy dowiedziono np. że przeprowadzka z jednej ubogiej dzielnicy do innej, ale pobliskiej, wywołuje mniej negatywnych zmian, niż nagła zmiana statusu ekonomicznego sąsiedztwa (niezależnie od tego, w którą stronę ta zmiana zachodzi: z biedniejszego do bogatszego, czy odwrotnie). Wcześniejsze badania potwierdzały wręcz korelację pomiędzy odległością dzielącą kolejne miejsca zamieszkania dziecka a ryzykiem schizofrenii w dorosłym życiu.

Autorzy pracy uważają, że poczucie, iż jest się silnie zakorzenionym w swoim otoczeniu, jest korzystne dla młodocianej psychiki, ponieważ dziecko odczytuje taką relację jako system wsparcia społecznego. Efekt ten jest tym silniejszy, im większe zaufanie i wymiana przysług pomiędzy sąsiadami i między mieszkańcami a lokalnymi podmiotami (szkołami, organizacjami społecznymi, sportowymi, religijnymi itp.). To poczucie przynależności i bycia w łączności z grupą wykształca w dzieciach tzw. kapitał społeczny, na którym później budują one zdrową psychikę – podają uczeni.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną