Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Człowiek

Rapa Nui: tu upadła cywilizacja? Nieprawda. Wyspa Wielkanocna odsłania swoje tajemnice

Wyspa Wielkanocna: Polinezyjczycy wyprzedzili Kolumba
Człowiek

Wyspa Wielkanocna: Polinezyjczycy wyprzedzili Kolumba

Badania antycznego DNA mieszkańców Rapa Nui to kolejny dowód na to, że teza Jareda Diamonda o upadku tamtejszej cywilizacji jest błędna. Ujawniły jednak dużo więcej.  

Jeszcze wyspy nie zginęły. Czy w końcu znikną pod wodą? To zależy
Środowisko

Jeszcze wyspy nie zginęły. Czy w końcu znikną pod wodą? To zależy

Koralowe atole ledwie wystają ponad powierzchnię morza. Czy ocieplający się klimat nieuchronnie grozi ich zatopieniem? Czy mieszkańcom pozostaje tylko przymusowa migracja lub „dyplomacja paliatywna”?

Rapa Nui nie była areną zbrodni ekologicznej, która doprowadziła do upadku wielkiej cywilizacji. Nowe badania dowodzą, że jej historia może wręcz stanowić pozytywną inspirację.

Film „Rapa Nui” z 1994 r. lekko trąci myszką, ale jego wymowa jest czytelna. W tle historii miłosnej w stylu Romea i Julii rozgrywa się społeczno-polityczny konflikt obejmujący wyspę przed odkryciem jej przez białych 5 kwietnia 1722 r. Scenariuszowym punktem wyjścia jest legenda o długouchych wyspiarskich arystokratach i buntujących się przeciwko nim krótkouchych. Rywalizacja klanów o to, który wzniesie większe moai, prowadzi do wyczerpania zasobów i upadku cywilizacji. Film Kevina Reynoldsa wpisywał się w nurt fascynacji Wyspą Wielkanocną i przekonanie o dokonującym się tu ekobójstwie.

Reklama