Według Arystotelesa kobieta to nieudany mężczyzna, więc uległość mężczyzn wobec kobiet była biologiczną aberracją i najgorszą obrazą. Średniowieczne naczynie przedstawiające filozofa zdominowanego przez kochankę Aleksandra Wielkiego Filis. Według Arystotelesa kobieta to nieudany mężczyzna, więc uległość mężczyzn wobec kobiet była biologiczną aberracją i najgorszą obrazą. Średniowieczne naczynie przedstawiające filozofa zdominowanego przez kochankę Aleksandra Wielkiego Filis. Metropolitan Museum of Art
Człowiek

Mizoginia to ekstremizm

Zagraża kobietom i nie zanika. W Australii jest wręcz coraz silniejsza.

Internet i media społecznościowe odpowiadają za rozpowszechnianie różnych ekstremistycznych ideologii. Według naukowców należy uznać, że coraz częstsza wśród młodych mężczyzn mizoginia też się do nich zalicza, tym bardziej że jest ściśle powiązana z innymi formami radykalizacji, takimi jak skrajnie prawicowy nacjonalizm. Internetowi influencerzy mają coraz większy wpływ na radykalizację chłopców, a to może mieć poważne konsekwencje dla kobiet i dziewcząt. Mizoginia staje się poważnym problemem, z którym należy walczyć.

W Australii mimo wysiłków na rzecz poprawy równości płci również jest coraz silniejsza. Tam też ekstremistyczne treści infiltrują media społecznościowe i coraz większa rzesza młodych mężczyzn jest przekonana o wrodzonej niższości kobiet i „naturalnym” prawie do traktowania ich z góry. Podobnie jak w przypadku każdej innej skrajnej ideologii radykalizacja zaczyna się niewinnie, czyli od kontaktu ze znajdującymi się w otwartym dostępie pozornie nieszkodliwymi treściami, które jednak stopniowo eskalują. Badania nad tym problemem wykazały, że osoby, które mają mizoginistyczne przekonania, są jednocześnie bardziej skłonne wspierać inne formy ekstremizmu, tymczasem uprzedzenia względem płci pięknej nie są brane pod uwagę jako jedna ze ścieżek prowadzących do radykalizacji i przemocy.

Mizoginia ma wiele wspólnego ze skrajnym nacjonalizmem. Ich wspólnym mianownikiem jest podważanie podstawowych zasad równości. Uznanie jej za formę ekstremizmu umożliwi rządom podejście do niej z powagą i stworzenie ram prawnych służących jej zapobieganiu i zwalczaniu. Wielu badaczy i specjalistów uważa, że walkę z mizoginią powinno się uznać za priorytet, bo jest to po prostu niebezpieczne zjawisko, które w pewnym momencie może prowadzić do eskalacji przemocy wobec kobiet.

Wiedza i Życie 10/2024 (1078) z dnia 01.10.2024; Sygnały; s. 11