Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Volker Minkus / Archiwum
Człowiek

3,2 tys. lat temu nad Tollense tubylcy bronili się przed inwazją obcych

Stanowisko archeologiczne na terenie niemieckiego Pomorza nazywane jest miejscem, gdzie rozegrała się „najstarsza bitwa Europy”. Nowa publikacja w czasopiśmie „Antiquity” ujawnia uczestników starcia.

Sława Tollense wynika z tego, że nie był to lokalny konflikt ani łupieżczy najazd. Na podstawie liczby odnalezionych w ziemi szkieletów (jak do tej pory jest ich ok. 150) uczeni oszacowali, że starciu wzięło udział od kilkuset do 2 tys. osób – jak na warunki epoki brązu bardzo dużo. Przeprowadzone w poprzednich latach badania (m.in. datowanie radiowęglowe kości) ujawniło, że bitwa rozegrała się ok. 1250 r. p.n.e. Największą niewiadomą było jednak pochodzenie walczących. Analiza chemiczna kości ujawniła niewiele – sugerowała jedynie, że wśród zabitych byli zarówno mieszkańcy współczesnych północnych Niemiec, jak i liczni obcy.

Groty strzał z doliny Tollense. Nr 1–16: typ 4 A; 17–23: typ 4 B1; 24–27: typ 4 B2; 28–29: typ 4 C; 30: typ 2 A; 31–39: typ 5 A; 40–53: typ 5 A/B; 54–63: groty strzał krzemienne. Fotografie Leif Inselmann, Joachim Krüger (nos. 4–6, 44–45), LAKD M-V/Sabine Suhr (nos. 3, 19, 43), Jana Dräger (nos. 55, 63).ArchiwumGroty strzał z doliny Tollense. Nr 1–16: typ 4 A; 17–23: typ 4 B1; 24–27: typ 4 B2; 28–29: typ 4 C; 30: typ 2 A; 31–39: typ 5 A; 40–53: typ 5 A/B; 54–63: groty strzał krzemienne. Fotografie Leif Inselmann, Joachim Krüger (nos. 4–6, 44–45), LAKD M-V/Sabine Suhr (nos. 3, 19, 43), Jana Dräger (nos. 55, 63).

Autorzy najnowszego badania przeprowadzili analizę znalezionych na polu bitwy grotów strzał. Stworzyli katalog 4,7 tys. takich obiektów znalezionych w Europie Środkowej i Północnej, datowanych mniej więcej na okres, kiedy rozegrała się bitwa. A następnie sklasyfikowali je w zależności od kształtu i rozmiaru. Okazało się, że w północnych Niemczech dominowały wówczas proste, podłużne groty krzemienne lub brązowe. W ziemi nad Tollense archeologowie znaleźli zaś także takie o zupełnie innym, bardziej romboidalnym kształcie z haczykowatymi krawędziami u dołu. A taka broń była charakterystyczna dla ludzi zamieszkujących podnóża Alp, szczególnie dzisiejszą Bawarię.

Ustalenia zdają się potwierdzać wcześniejsze hipotezy, że nad Tollense miejscowa armia starła się z najeźdźcami z południa. Kwestia, dlaczego tak liczni wojownicy zawędrowali tak daleko na północ, pozostaje jednak zagadką. Uczeni wskazują, że schyłek epoki brązu na południu Europy i we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego był okresem wielkich wstrząsów społecznych i politycznych, które doprowadziły m.in. do upadku cywilizacji mykeńskiej. Być może skutki tamtych konfliktów były odczuwalne również na północ od Alp, wypychając całe społeczności z ich ziem i zmuszając je do szukania nowych terytoriów setki kilometrów na północ.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną