Pulsar - najnowsze badania naukowe. Pulsar - najnowsze badania naukowe. Shutterstock
Człowiek

Zwłoki w studni jako broń biologiczna? „Sverris Saga” to niezupełnie mit

Dzięki nowoczesnym badaniom DNA norwescy naukowcy potwierdzili autentyczność jednego z przekazów zawartych we wczesnośredniowiecznej opowieści nordyckiej.

W „Sverris Saga” opisano wydarzenie z 1197 r., kiedy to Baglerowie – przeciwnicy króla Sverrego Sigurdssona – zaatakowali zamek Sverresborg, a po jego zdobyciu wrzucili do studni ciało martwego mężczyzny. Ta opowieść była uważana za literacką fikcję.

W 2016 r., podczas wykopalisk w ruinach zamku Sverresborg w Trondheim, odnaleziono jednak na dnie studni przysypane kamieniami szczątki. Zespół badawczy, kierowany przez Martina Ellegaarda z Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet, przeprowadził analizę genomu: mężczyzna pochodził z regionu Agder. To ważna informacja, ponieważ Baglerowie rekrutowali do swoich wojsk osoby z południa kraju, podczas gdy armia króla Sverrego – Birkebeinerowie – z centralnej Norwegii. Wyniki te potwierdzają zatem, że „człowiek ze studni” najprawdopodobniej należał do obozu napastników, a nie obrońców zamku.

Co więcej, badania DNA wykazały bliskie związki mężczyzny ze współczesnymi mieszkańcami południowej Norwegii. Naukowcy podkreślają, że charakterystyczne cechy genetyczne ludzi z regionu Agder były obecne już 800 lat temu, co świadczy o długotrwałej izolacji tego obszaru.

Z „Sverris Sagi” wynika, że Baglerowie wrzucili ciało zmarłego do studni, by zanieczyścić lub wręcz zatruć jedyne źródło wody pitnej. Chociaż w badaniach genetycznych nie wykryto śladów patogenów w szczątkach mężczyzny, możliwe jest, że ciało mogło być średniowieczną formą broni biologicznej.

Analiza DNA dostarczyła również informacji na temat wyglądu mężczyzny. Z dużym prawdopodobieństwem miał on jasne włosy, niebieskie oczy i bladą cerę.

Odkrycie to jest jednym z nielicznych przypadków, w których udało się potwierdzić pradawne przekazy literackie dzięki nowoczesnym technologiom. I dowodzi, że sagi mogą być cennym źródłem wiedzy historycznej.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną