Sensacją 2024 r. są ślady po Celtach. Łysa Góra w Chorzelach na Mazowszu, skąd pochodzi unikatowy hełm. Sensacją 2024 r. są ślady po Celtach. Łysa Góra w Chorzelach na Mazowszu, skąd pochodzi unikatowy hełm. Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie/Wtdział Archeologii UW / Archiwum
Człowiek

Poszukiwacze skarbów: zmora archeologów. To jak grzybobranie z wykrywaczem metalu

Historia z jeziora. Skąd się wzięła na Kujawach celtycka broń?
Człowiek

Historia z jeziora. Skąd się wzięła na Kujawach celtycka broń?

Celtyckie oręże znalezione na Kujawach przyprawiło archeologów o bezsenność. Co prekursorzy cywilizacyjni barbarzyńskiej Europy robili w tym miejscu w III w. p.n.e.? O wyjątkowych znaleziskach opowiada prof. Bartosz Kontny.

Poszukiwanie skarbów z przeszłości stało się patriotyczną odmianą grzybobrania. Polskie państwo sprzyja, archeolodzy załamują ręce.

Ten rok obfitował w znaleziska celtyckie. Wiosną prof. Bartosz Kontny z Uniwersytetu Warszawskiego natrafił w jednym z jezior na Kujawach na fragmenty oręża z IV w. p.n.e. Może to oznaczać, że mamy pierwsze w Polsce święte jezioro Celtów. W sierpniu zespół dr. Bartłomieja Kaczyńskiego z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie podczas wykopalisk na Łysej Górze w Chorzelach znalazł ponad 70 przedmiotów celtyckich z tego samego okresu. Wśród nich był hełm należący do typu znajdowanego dotychczas głównie w grobowcach książęcych.

Reklama