Natalia Letki. Natalia Letki. Anna Amarowicz / pulsar
Człowiek

Podkast 110. Natalia Letki: Taka moralność, jakie państwo

Podkast

Podkast 92. Piotr Sankowski, Natalia Letki, Marcin Nowotny: Habilitacja? Koszmar, proteza, relikt przeszłości

Skoro sens habilitacji podważa się od lat, dlaczego polscy naukowcy wciąż muszą się o nią ubiegać? Czy jest patologią, czy raczej desperacką próbą ratowania chorego systemu? I czym należałoby ją zastąpić? Odpowiadają Piotr Sankowski, informatyk z Uniwersytetu Warszawskiego, prezes IDEAS NCBR, Natalia Letki, socjolożka z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW oraz Marcin Nowotny, biolog z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej.

Niechęć do obcych nie jest bezwarunkowa, a zróżnicowanie etniczne niekoniecznie obniża spójność społeczną. O tym, jak codzienne intuicje i narracje rządów mijają się z realnymi przekonaniami społeczeństw, mówi dr hab. Natalia Letki, socjolożka i politolożka z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, badaczka zjawisk związanych z kapitałem i zaufaniem społecznym.

Zaufanie – gdyby szukać tematycznej części wspólnej badań prowadzonych przez Natalię Letki, to byłby to zapewne ten trudny do ścisłego zdefiniowania, ale mierzalny parametr sieci społecznych. Zaufanie do innych ludzi – znajomych i obcych, do instytucji państwa.

Wydawać by się mogło, że powszechne intuicje w tej dziedzinie są prawdziwe. Jednak wyrafinowane, pracochłonne, międzynarodowe eksperymenty, które Letki prowadzi, wykorzystując metody socjologii, nauk politycznych i psychologii, sugerują, że nie zawsze tak jest. Na przykład niechęć do obcych nie jest bezwarunkowa, a zróżnicowanie etniczne niekoniecznie obniża społeczną spójność. To politycy snują napędzające strach, łatwe do skapitalizowania narracje.

Nawet słuszne intuicje wymagają doświadczalnego potwierdzenia. Choćby ta mówiąca, że ryba psuje się od głowy. To też przebadała Letki. – Nasze zaufanie do obcego nie jest zawieszone w próżni. Jest warunkowane przez zaufanie do państwa.

Natalia Letki.Anna Amarowicz/pulsarNatalia Letki.

Cieszymy się, że słuchacie naszych podkastów. Powstają one także dzięki wsparciu naszych cyfrowych prenumeratorów. Aby do nich dołączyć – i skorzystać w pełni z oferty pulsara, „Scientific American” oraz „Wiedzy i Życia” – zajrzyjcie tutaj.

WSZYSTKIE SYGNAŁY PULSARA ZNAJDZIECIE TUTAJ