Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Archiwum
Człowiek

Neandertalczycy: mistrzowie ognia i innowacji

Pierwsi Europejczycy nieźle radzili sobie w trudnym środowisku plejstocenu – dowodzą nowe odkrycia z jaskini Vanguard na Gibraltarze.

Żyjący 66–60 tys. lat temu neandertalczycy tworzyli piece, w których produkowali smołę i destylowali olejki eteryczne bez dostępu tlenu. Hiszpańscy archeolodzy odkryli bowiem w jaskini Vanguard dół otoczony kanałami wentylacyjnymi, które odpowiedni kierowały przepływem powietrza. Analizy chemiczne wykazały obecność pyrogenicznych substancji, takich jak lewoglukozan, które powstają podczas spalania żywic. Dodatkowe badania spektroskopowe do analizy składu chemicznego substancji (FTIR czyli Fourier Transform Infrared Spectroscopy) wskazały, że temperatura ogniska nie przekraczała 500 st. C, co potwierdza, że neandertalczycy musieli kontrolować proces spalania.

Naukowcy opisują wykonany przez siebie eksperyment: Konstrukcja dołu została zbudowana ręcznie zgodnie z morfologią i wymiarami określonymi przez wykopaliska archeologiczne w jaskini Vanguard (a) Dół został wypełniony w całości ~1,9 kg młodych liści. Następnie wiązkę czystka uszczelniono warstwą o grubościArchiwumNaukowcy opisują wykonany przez siebie eksperyment: Konstrukcja dołu została zbudowana ręcznie zgodnie z morfologią i wymiarami określonymi przez wykopaliska archeologiczne w jaskini Vanguard (a) Dół został wypełniony w całości ~1,9 kg młodych liści. Następnie wiązkę czystka uszczelniono warstwą o grubości <2 cm piasku morskiego zmieszanego z glebą organiczną; (b) Aby monitorować temperatury ogniska i wewnątrz konstrukcji, użyto modelu pirometru Silex Cr-Al 48,09 mV. Ogień został wytworzony i przy użyciu drewna z gałęzi i korzeni czystka, a także traw, symulując w ten sposób interpretacje dokonane na podstawie badania znalezionych węgli; (c) Skorupa została rozbita i usunięta za pomocą patyka, aby odsłonić kopiec liści; (d) Ponieważ celem było sprawdzenie, czy żywica ta może dać początek lepkiemu materiałowi klejącemu, zredukowano labdanum, umieszczając pojemniki z muszli nad żarem, w ten sposób powoli podgrzewając je poniżej temperatury wrzenia; (e) Aby przyspieszyć proces polimeryzacji i jednocześnie wytworzyć większą objętość smoły, zmieszno 2–3 g popiołu; (f) Groty włóczni przy użyciu techniki lewaluaskiej zostały wykonane z otoczaków krzemiennych na potrzeby eksperymentu, podczas gdy liście czystka parowały w piecu. Gdy smoła była jeszcze gorąca i elastyczna, została nałożona, aby przykleić grot włóczni do rękojeści wykonanej z dzikiej oliwki Olea europaea var. sylvestris – (g).

Najbardziej zaskakujące jest jednak to, że – na co wskazują znalezione przez badaczy pyłki – do produkcji lepiszcza wykorzystywano liście roślin czystkowatych (Cistaceae). Dotychczas znajdowano jedynie smolarnie, w których wytwarzano dziegieć, czyli smołę z kory brzozowej. Tymczasem eksperymenty przeprowadzone przez archeologów dowiodły, że z liści tych roślin w beztlenowych warunkach kontrolowanego spalania można uzyskać wystarczającą ilość kleju, który podobnie jak dziegieć można wykorzystać do tworzenia narzędzi i broni kompozytowych (składających się z co najmniej dwóch części, czyli drzewca i ostrza). O tym, że neandertalczycy umieli wytwarzać dziegieć nawet 200 tys. lat temu, wiadomo od dawna, ale najnowsze badania pokazują, że eksperymentowali z różnymi roślinami. A to po raz kolejny potwierdza, że znali przyrodę, byli kreatywni i umieli planować. A tworzenie skomplikowanych struktur ogniskowych wymagało wiedzy technologicznej, umiejętności organizacyjnych i chęci do eksperymentowania.

Neandertalczycy używali ognia nie tylko do ogrzewania, gotowania czy odstraszania drapieżników, a nawet nie tylko do produkcji smoły z roślin. Służył im także do obróbki narzędzi, wzmocnienia drewna czy kontrolowanego palenia trzcin i lasów, co ułatwiało im łowy i zyskiwanie przestrzeni życiowej. Z pewnością byli pionierami w dziedzinie chemii, technologii i umiejętności kontrolowania ognia. Człowiek współczesny mógł się od nich wiele nauczyć.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną