Pulsar - wyjątkowy portal pamiątkowy. Pulsar - wyjątkowy portal pamiątkowy. Cornell University / Archiwum
Człowiek

Pierwsi rolnicy: ruchliwi i egalitarni

Dane genetyczne 250 przedstawicieli kultury ceramiki wstęgowej rytej przeanalizował międzynarodowy zespół badaczy. Dzięki temu teraz wiadomo więcej na temat struktury społecznej tej ludności.

Rolnictwo w Europie Środkowej zaczęło się rozprzestrzeniać 8 tys. lat temu z Bałkanów wzdłuż doliny Dunaju do dzisiejszej Francji i na wschód do dzisiejszych Węgier i Ukrainy wraz z kulturą ceramiki wstęgowej rytej. Ślady materialne po tych wczesnych rolnikach są na tym olbrzymim obszarze dość podobne, ale dotąd brakowało danych genetycznych, które mogłyby odpowiedzieć na pytanie o strukturę społeczną tej ludności.

Międzynarodowy zespół 80 genetyków, antropologów i archeologów kierowany przez Pere Gelaberta i Rona Pinhasiego z Universität Wien oraz Davida Reicha z Harvard University zgromadził najpełniejszy jak do tej pory zbiór danych genetycznych 250 przedstawicieli tej kultury, żyjących na terenie dzisiejszych Węgier, Słowacji i Austrii. Z ich badań wynika, że rolnicy ci rozprzestrzenili się na setki kilometrów w ciągu zaledwie kilku pokoleń – badaczom udało się znaleźć krewnych na Słowacji i w zachodnich Niemczech czyli w oddaleniu od siebie o 800 km.

Społeczności kultury ceramiki wstęgowej rytej miały zróżnicowane pochodzenie genetyczne – te we wschodnich regionach, np. na Wielkiej Nizinie Węgierskiej, miały większy udział genów myśliwych-zbieraczy niż ich zachodni sąsiedzi. Ciekawe były też różnice w mobilności kobiet i mężczyzn – podczas gdy one często pochodziły z innych miejsc, oni pozostawali w swoich rodzinnych osadach (ten model występował zwłaszcza w osadzie Polgár-Ferenci-hát na Węgrzech). Badania izotopowe pokazały jednak, że miejsce zamieszkania często zmieniały całe społeczności – w obrębie jednej rodziny na przestrzeni życia pojawiały się np. różnice w diecie. To oznacza, że rolnicy byli bardziej mobilni i elastyczni, niż wcześniej przypuszczano.

Istotna jest tu jeszcze jedna kwestia. Od lat trwa spór o to, czy wraz z własnością ziemską pojawiły się różnice społeczne. W wynikach badań nic nie wskazuje na jakiekolwiek znamiona nierówności – dostęp do zasobów, ziemi, jedzenia czy narzędzi był taki sam niezależnie od płci, czy pokrewieństwa. Tak egalitarny model organizacji społecznej wyróżnia się na tle późniejszych kultur, w których hierarchie i podziały stały się bardziej widoczne.

Kultura ceramiki wstęgowej rytej znikła ok. 5000 r. p.n.e. Niektórzy przypuszczają, że przyczyną był kryzys społeczno-ekonomiczny, związany z epizodami przemocy. Jednym z najsłynniejszych dowodów są ślady masakry w Asparn-Schletz (Dolna Austria). Badania genetyczne szczątków kilkudziesięciu ofiar dowodzą, że nie było wśród nich osób spokrewnionych, co podważa hipotezę, że mord dotyczył tylko rolników tej jednej kultury.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną