Plejstoceńskie homininy szły noga w nogę
Obecnie Ziemię zamieszkuje tylko Homo sapiens (człowiek rozumny). A jeszcze kilka milionów lat temu – głównie we wschodniej i południowej Afryce, gatunków człowieka było wiele. Niektóre żyły bardzo blisko siebie.
W „Science” ukazał się właśnie artykuł zespołu uczonych, którego pierwszym autorem jest Kevin G. Halata z Chatham University w USA oraz z Max-Planck-Institut für evolutionäre Anthropologie. Opisane są w nim pochodzące sprzed ok. 1,5 mln lat (wczesny plejstocen) tropy dwóch hominininów, które odkryto na skamieniałym mulistym brzegu jeziora w Kotlinie Turkana w Kenii.
Jeden ślad należy do pitekantropa (Homo erectus), a drugi do Paranthropus boisei. Autorzy oceniają, że oba osobniki poruszały się z prędkością 1,81 m/s (nieco ponad 6 km/godz.), czyli szybkim chodem. Miały jednak odmienną budowę stóp.
Sięgnij do źródeł
Badania naukowe: Footprint evidence for locomotor diversity and shared habitats among early Pleistocene hominins
Szkielety Homo erectus (człowieka wyprostowanego) i Paranthropus boisei były już znajdowane w tej samej formacji geologicznej. Po raz pierwszy udało się jednak wyśledzić tropy obu tych gatunków na tej samej płaszczyźnie. Pozwalają one badaczom nie tylko na przeanalizowanie ich lokomocji, lecz także na budowanie hipotez dotyczących ich wzajemnych relacji. Naukowcy przypuszczają, że prawdopodobnie homininy żyły w jednym czasie w jednym regionie, ale ze sobą ani nie współpracowały, ani nie rywalizowały.
Poza tropami Homo erectus i Paranthropus boisei znaleziono także liczne ślady ptaków, w tym olbrzymiego bociana Leptoptilos falconeri, oraz bawołów i koniowatych (być może zebr).
W skrócie
Określenie „hominidy” obejmuje wszystkich przedstawicieli rodziny człowiekowatych (po łacinie Hominidae). Wykazują się one dużą inteligencją, skłonnością do przyjmowania dwunożnej postawy i zdolnością do wytwarzania oraz używania narzędzi. Do nich należy prócz wymarłych rodzajów, także współczesne: orangutan, goryl, szympans i człowiek. Z kolei do homininów (plemię Hominimi w rodzinie człowiekowatych) zalicza się szympansa i człowieka, ale już nie orangutana czy goryla. Dla laika to rozróżnienie jest nieistotne. Dla naukowca to bardzo ważne.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.