Pulsar - najnowsze informacje naukowe. Pulsar - najnowsze informacje naukowe. Shutterstock
Człowiek

Kultura trypolska: o życiu i śmierci siedmiorga mieszkańców Koseniwki

Jakie informacje przynoszą badania ciał znalezionych w spalonej chacie sprzed 5,7 tys. lat we wsi w Ukrainie?

W Koseniwce znajduje się olbrzymia osada neolitycznej kultury trypolskiej, która rozwijała się na terenie dzisiejszej Ukrainy, Mołdawii i Rumunii między 6,8 a 5 tys. lat temu i zasłynęła tym, że wznosiła ogromne osiedla przypominające wczesne protomiasta. Z szacunków badaczy wynika, że w największych z nich mogło mieszkać nawet 10 tys. osób w tym samym czasie. Koseniwka, o powierzchni ok. 80 ha, była jednym z tych „gigantów”. Tymczasem, chociaż badacze odkryli wiele trypolskich osad, nie są znane żadne cmentarzyska tej kultury, co utrudnia poznanie życia i śmierci jej przedstawicieli.

W 2004 r. podczas wykopalisk w Koseniwce archeolodzy natrafili w ruinach spalonego budynku na szczątki siedmiu osób. Fragmenty kości, w tym czaszek, były zwęglone, ale znalazły się i takie, których ogień nie uszkodził, więc można było przeprowadzić ich badania. Wyniki właśnie opublikowali w PLOS ONE.

Analizy wykazały, że szczątki należały do dwójki dzieci, trzech młodych kobiet oraz dwóch mężczyzn. Na ich czaszkach były ślady urazów – być może powstałych w wyniku przemocy, co sugeruje możliwość zaistnienia tuż przed spaleniem chaty jakiegoś konfliktu. Badania izotopowe ujawniły, że dieta zmarłych osób opierała się głównie na zbożach, takich jak samopsza i pszenica płaskurka, a mięso stanowiło mniej niż 10 proc. spożywanych białek. Zużycie odkrytych zębów wskazuje na spożywanie twardych, bogatych w błonnik pokarmów. Odkrycia te podkreślają znaczenie rolnictwa i hodowli zwierząt, takich jak bydło i owce, które dostarczały zarówno żywności, jak i nawozów do upraw.

Ruiny domu, w których znaleziono szczątki, sugerują, że właśnie pożar przyczynił się do śmierci jego mieszkańców. Chociaż badacze rozważają także możliwość celowego spalenia ciał jako rytuału. Znalezione kości były różnie uszkodzone przez ogień, co może wskazywać na różne warunki ich ekspozycji na wysoką temperaturę.

Brak grobów kultury trypolskiej nadal pozostaje zagadką, ale najnowsze analizy mogą sugerować możliwość pochówków wewnątrz budynków lub ich spalania.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną