Dobry sąsiad ważny także dla neuronów
Wraz z wiekiem w układzie nerwowym zachodzi wiele procesów, które przyczyniają się do obniżenia zdolności poznawczych i zwiększają ryzyko zwyrodnień. Synapsy działają nieco wolniej, część neuronów obumiera, procesy biochemiczne zachodzą mniej sprawnie, „sprzątanie” metabolitów staje się mniej skuteczne. W samych neuronach również obserwuje się liczne zmiany. Zachodzą one tym intensywniej, im częściej komórki te stykają się z limfocytami B. Dlaczego?
Nasze „centrum dowodzenia” traktowane jest przez układ odpornościowy dość szczególnie. Bariera krew-mózg zapobiega przedostawaniu się do niego wielu potencjalnie szkodliwych substancji i patogenów, dlatego leukocyty nie są tu ani tak częste, ani tak aktywne, jak np. w krążeniu ogólnym. Przenikają do mózgu głównie wtedy, gdy systemy barierowe tego organu zawiodą i np. patogenom uda się prześlizgnąć do środka. Wraz z wiekiem bariera staje się mniej szczelna. Dlatego częściej zdarza się, że limfocyty infiltrują do mózgu. Te komórki działają jak miecz obosieczny. Z jednej strony, bronią organizm przed intruzami. Z drugiej – rozrzucają biochemiczne „granaty” wszędzie dookoła i mogą w ten sposób niszczyć misterne i delikatne struktury nerwowe.
Autorzy pracy, która ukazała się w „Nature”, dowiedli, że tak właśnie się dzieje w starzejącym się mózgu. Im więcej neurony mają limfocytarnych „sąsiadów”, tym bardziej zaawansowane zmiany degeneracyjne w nich zachodzą. Uczeni ustalili jednak (na razie na modelu mysim), że tę zależność można też wykorzystać w sposób pozytywny. Kiedy w sąsiedztwie neuronów pojawiają się specjalnie tzw. neuronalne komórki macierzyste, pojawia się efekt odmłodzenia tych pierwszych. Z czego on wynika? Jak powszechne są takie komórki w mózgach ludzi? Czy dałoby się je jakimś sposobem wprowadzać do układu nerwowego człowieka i w ten sposób odmładzać jego komórki lub leczyć choroby neurodegeneracyjne? Na te wszystkie pytania naukowcy nie są jeszcze w stanie odpowiedzieć. Planują jednak dalsze badania.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.