Australopithecus afarensis ze Smithsonian Museum of Natural History. Australopithecus afarensis ze Smithsonian Museum of Natural History. Shutterstock
Człowiek

Lucy miała swoją piętę Achillesa. A w zasadzie ścięgno

Człowiek współczesny jest dumny ze swoich mięśni? Australopitek by się uśmiał
Człowiek

Człowiek współczesny jest dumny ze swoich mięśni? Australopitek by się uśmiał

Brytyjska badaczka zrekonstruowała cyfrowo tkanki miękkie w dolnej partii ciała żyjącej 3,2 mln lat temu Lucy. Potwierdziła, że ten hominid chodził wyprostowany. To jednak nie wszystko.

Wybacz, Lucy! Nie ona była pramatką ludzkości. Być może nie była nawet kobietą
Człowiek

Wybacz, Lucy! Nie ona była pramatką ludzkości. Być może nie była nawet kobietą

50 lat temu znaleziono w Afryce jej szczątki. I nawet, jeśli to, co na jej temat do tej pory uważano, nie jest prawdą, pozostaje antropologiczną celebrytką. [Artykuł także do słuchania]

Dlaczego nasza 3,2-milionowa krewna i jej koledzy nie mogli pochwalić się imponującymi umiejętnościami biegowymi? Najnowsze badania dostarczają nowych informacji na temat ewolucji ludzkiej anatomii i kluczowych cech umożliwiających szybkie poruszanie się.

Australopitek – do tego gatunku należała Lucy – był jednym z wczesnych przodków człowieka, który poruszał się na dwóch nogach już ok. 4 mln lat temu. Był jednak mniej niż ludzie współcześni przystosowany do efektywnego chodzenia czy biegania. Aby zbadać te różnice, naukowcy stworzyli wirtualny model szkieletu i mięśni Lucy. Dzięki symulacjom ruchu oszacowano maksymalną prędkość jej biegu oraz wydatki energetyczne z nim związane.

Wynika, z nich, że Lucy mogła biec maksymalnie zaledwie 18 km/h – dla porównania, przeciętny rekreacyjny biegacz osiąga około 22 km/h, a rekord Usaina Bolta to ponad 43 km/h. Co więcej, potrzebowała nawet 2,9 razy więcej energii niż współczesny człowiek, aby poruszać się z tą prędkością.

Sięgnij do źródeł

Badania naukowe: Running performance in Australopithecus afarensis

Ograniczenia te wynikały z kilku czynników. Australopiteki, takie jak Lucy, miały krótkie nogi, długie ręce i stosunkowo ciężką górną część ciała. Jednak kluczową różnicą mogła być budowa mięśni łydki (triceps surae), ale przede wszystkim ścięgna Achillesa (u człowieka współczesnego jest ono długie i sprężyste, co pozwala na wydajniejsze wykorzystanie energii podczas biegu).

Gdy naukowcy zmodyfikowali model Lucy, nadając jej ludzkie proporcje ścięgna i mięśni łydki, zauważyli poprawę efektywności, choć nadal ograniczoną przez mały rozmiar ciała.

Wciąż jednak pozostaje wiele pytań. Naukowcy planują dalsze badania, uwzględniające np. ruch ramion i rotacje tułowia, aby jeszcze lepiej zrozumieć różnice między lokomocją australopiteków a współczesnych ludzi.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną