Ołów wpływa na IQ człowieka. Już od czasów rzymskich
Autorzy badania opublikowanego w PNAS analizowali rdzenie lodowe z Arktyki. Wzięli pod uwagę okres od 500 p.n.e. do 600 n.e., a szczególnie skupili się na czasach Pax Romana – szczytu potęgi imperium rzymskiego. Dzięki analizie izotopów ołowiu ustalili, że głównym źródłem zanieczyszczenia były kopalnie i huty działające na terenie Europy. Galenit – minerał z gromady siarczków (na zdjęciu) – był przetapiany w celu uzyskania srebra, a przy tym uwalniały się do atmosfery ogromne ilości ołowiu. W okresie świetności Rzymu, od około 15 r. p.n.e. do końca II w., do atmosfery wyemitowano ponad 500 kiloton ołowiu.
Główny autor badania Joseph McConnell z Desert Research Institute w Reno podkreśla, że dzięki zaawansowanym modelom komputerowym możliwe było stworzenie map poziomu zanieczyszczeń atmosferycznych w Europie. Współczesna wiedza o szkodliwości ołowiu pozwala powiązać te dane z potencjalnymi skutkami zdrowotnymi, zwłaszcza dla funkcji poznawczych. Ołów jest znany z negatywnego wpływu na rozwój dzieci, nawet przy niskich stężeniach. Obniżenie IQ, problemy z koncentracją oraz gorsze wyniki w nauce – to tylko niektóre z konsekwencji. W przypadku dorosłych wysoka ekspozycja na ołów wiąże się z chorobami sercowo-naczyniowymi, nowotworami czy bezpłodnością, ale też z problemami z pamięcią. Wysokie poziomy ołowiu w atmosferze mogły prowadzić do spadków IQ w populacji Europy nawet o 2,5–3 punkty.
Sięgnij do źródeł
Badania naukowe: Pan-European atmospheric lead pollution, enhanced blood lead levels, and cognitive decline from Roman-era mining and smelting
Wyniki badania pokazują również, jak historia zanieczyszczenia atmosfery odzwierciedla losy Rzymu. Po szczytowym okresie Pax Romana zmniejszyło się ono w czasie kryzysu Republiki Rzymskiej i ponownie wzrosło wraz z początkiem Cesarstwa. Kolejny spadek poziomu ołowiu w atmosferze nastąpił dopiero w czasie Zarazy Antoninów w latach 165–180 n.e.
Współczesne zanieczyszczenie ołowiem, szczególnie w XX w., jest nawet 40 razy wyższe niż w czasach rzymskich. To badanie pokazuje jednak, że już tysiące lat temu działalność człowieka miała znaczący wpływ na zdrowie populacji.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.