Podkast 119. Marcin Wilkowski: Ludzie i boty – wspólnie ocalimy historię
Pierwsze, proste strony internetowe dawnego webu, tego z lat 90. ubiegłego wieku – jak wyglądały, jak działały, czego dotyczyły? Wspomnienie o nich powoli się zaciera, a przecież stanowią one pełnoprawne dziedzictwo kultury. Świadczą o czasach przemian, gdy internet nie był jeszcze czymś dobrze zdefiniowanym, oczywistym, nieodzownym. Również witryny, które uznać by można za nieistotne, wręcz śmieciowe. Historycy webu czytają je tak, jak inni badacze przeszłości bezcenne archiwa dawniejszych epok – średniowieczne latryny.
Web należy więc archiwizować. Analizą tego, jak należy to robić, zajmuje się gość pulsara, zainspirowany m.in. Wayback Machine, inicjatywą realizowaną przez fundację Internet Archive. Zastanawia się, co ocalać od zapomnienia, a co odrzucać – nie sposób przecież archiwizować wszystkich zasobów webu. – Może powinniśmy się pogodzić ze stratą? – pyta.
Wilkowski rozważa, jaką rolę w procesie archiwizowania przypisać oprogramowaniu, czyli przeszukującym fraktale sieci botom. One też biorą udział w budowaniu obrazu historii. Ba, samo oprogramowanie to część kultury.
Zaproszony do naszego studia historyk webu mówi też o zaskakującej, nowej roli instytucji tradycyjnych, postrzeganych nierzadko jako nieistotne – galerii sztuki, bibliotek, muzeów. I roli każdego z nas w ocalaniu tego, co w webie najcenniejsze (więcej na ten temat: wilkowski.org).
Cieszymy się, że słuchacie naszych podkastów. Powstają one także dzięki wsparciu naszych cyfrowych prenumeratorów. Aby do nich dołączyć – i skorzystać w pełni z oferty pulsara, „Scientific American” oraz „Wiedzy i Życia” – zajrzyjcie tutaj.
WSZYSTKIE SYGNAŁY PULSARA ZNAJDZIECIE TUTAJ