Australopithecus afarensis zamieszkiwał Afrykę Wschodnią przed ok. 3 mln lat. Poruszał się na dwóch kończynach, ale nie biegał tak szybko jak my. Australopithecus afarensis zamieszkiwał Afrykę Wschodnią przed ok. 3 mln lat. Poruszał się na dwóch kończynach, ale nie biegał tak szybko jak my. SPL / Indigo
Człowiek

Niezdarna Lucy

Pradawni krewniacy człowieka biegali na dwóch nogach, choć wolniej niż my – sugerują symulacje komputerowe sposobu poruszania się hominida z gatunku Australopithecus afarensis, który ponad 3 mln lat temu mieszkał w Afryce Wschodniej.

Australopiteki pojawiły się na Ziemi ok. 4 mln lat temu. Były krępe, niewysokie i poruszały się na dwóch nogach. Antropolodzy nie rozstrzygnęli jeszcze, czy były naszymi przodkami, czy tylko bliskimi kuzynami, z którymi mieliśmy wspólnego przodka. W każdym razie dzieliły się na wiele gatunków, a jeden z nich – Australopithecus afarensis – stał się sławny dzięki szkieletowi odkrytemu w Etiopii w 1974 r. i nazwanemu Lucy.

Nad sposobem poruszania się Lucy pochylił się ostatnio Karl Bates, ekspert od biomechaniki ewolucyjnej z University of Liverpool.

Wiedza i Życie 2/2025 (1082) z dnia 01.02.2025; Sygnały; s. 7
Reklama