Pomnik Boudiki, królowej Icenów w Westminsterze. Pomnik Boudiki, królowej Icenów w Westminsterze. Shutterstock
Człowiek

Wielka Brytania nie stroni od rządów kobiet. Od epoki żelaza

Wyjątkowy system dziedziczenia ujawniły badania genetyczne przeprowadzone przez naukowców z Trinity College Dublin i archeologów z Bournemouth University w Dorset.

Międzynarodowy zespół genetyków i archeologów znalazł dowody na polityczną i społeczną władzę kobiet na terenie południowej Anglii. Badacze już wcześniej zauważyli, że na cmentarzysku w Dorset, który należał do celtyckiego plemienia nazwanego przez rzymian Durotrygami i był użytkowany przed i po podboju rzymskim w 43 r., bogatsze pochówki nie należały do mężczyzn. Postanowili sprawdzić, jak to się przekłada na struktury społeczne.

Gdy z grobów uzyskano ponad 50 starożytnych genomów, okazało się, że społeczność ta była skupiona wokół więzi po linii żeńskiej. Pochowane w Dorset osoby były ze sobą spokrewnione, ale większość wywodziła się – po kądzieli – od jednej kobiety, która żyła kilka wieków wcześniej, natomiast powiązania po mieczu prawie nie istniały. Oznaczać to może istnienie w tej społeczności systemu matrylokalnego: to mężczyźni przenosili się z rodzinnych stron do swoich kobiet, ponieważ ziemię potencjalnie przekazywano w linii żeńskiej. Kierująca badaniami Lara Cassidy podkreśla, że to pierwszy udokumentowany przypadek systemu matrylokalnego w prehistorycznej Europie.

To jednak nie wszystko. Zespół odkrył także, że ten typ organizacji społecznej nie ograniczał się do Dorset. Dane genetyczne z wcześniejszych badań w Brytanii ze stanowisk z epoki żelaza – choć mniej liczne – również potwierdzały, że na większej liczbie cmentarzy znaczniejsza grupa osób wywodziła się z jednej linii żeńskiej. W Yorkshire sięgała ona V w. p.n.e., co oznacza, że matrylokalność miała na Wyspie długą tradycję. Badacze zauważyli, że ludzie mieli głęboką wiedzę o swoim pochodzeniu – dochodziło do wielokrotnych małżeństw między odległymi gałęziami jednej rodziny, ale unikano chowu wsobnego.

Wyniki te potwierdzają obserwacje starożytnych pisarzy rzymskich, którzy odnotowali wpływowe kobiety, takie jak królowa Icenów we wschodniej Brytanii Boudika czy władczyni plemienia Brygantów z Yorkshire – Kartimandua. Dla Rzymian to, że kobiety rządzą społecznościami i dowodzą wojskami, było szokujące. Do pewnego momentu wydawało się, że swobody brytyjskich kobiet wyolbrzymiano, aby podkreślić barbarzyńskość mieszkańców Wyspy. Archeologia i teraz genetyka, sugerują jednak, że kobiety miały ogromny wpływ na wiele sfer życia w epoce żelaza. Niewykluczone wręcz, że pochodzenie z linii matki było głównym czynnikiem kształtującym tożsamość grup.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną