Rdzenni mieszkańcy Alaski na grafice z 1880 r. Psy od tysięcy lat są najwierniejszymi towarzyszami arktycznych ludów. Rdzenni mieszkańcy Alaski na grafice z 1880 r. Psy od tysięcy lat są najwierniejszymi towarzyszami arktycznych ludów. Alamy / Indigo
Człowiek

Jak polubiliśmy zimno?

Mamuty kolumbijskie zamieszkiwały w plejstocenie cieplejsze regiony Ameryki Północnej.Shutterstock Mamuty kolumbijskie zamieszkiwały w plejstocenie cieplejsze regiony Ameryki Północnej.
Rodzaj Homo jak wszystkie ssaki naczelne wywodzi się z tropików. Tam żyli nasi przodkowie i tam wciąż mieszkają nasi krewni z rodziny hominidów – goryle, szympansy i orangutany. My jednak oswoiliśmy zimno i przystosowaliśmy się do niego na setki sposobów, a niektórzy nawet je polubili.

Blisko 13 tys. lat temu grupa mieszkańców Ameryki Północnej upolowała lub znalazła padłego mamuta kolumbijskiego w miejscu zwanym LaPrele, leżącym w stanie Wyoming, gdzie Wielkie Równiny Prerii przechodzą w Góry Skaliste. Mamuty kolumbijskie – nazwane tak przez paleontologów w połowie XIX w. na cześć Krzysztofa Kolumba – były kuzynami znanych nam znacznie lepiej mamutów włochatych, które przewyższały masą i rozmiarami. Dorosły mamut kolumbijski ważył bowiem aż 10 t i osiągał 4 m wysokości w kłębie, a jego upolowanie nie należało do prostych czynności.

Wiedza i Życie 2/2025 (1082) z dnia 01.02.2025; Geografia; s. 40
Reklama