Shutterstock
Człowiek

Homo sapiens sapiens gęstwiny się nie obawiał

Wielkogłowy hominin z Chin każe zmienić historię ewolucji człowieka?
Człowiek

Wielkogłowy hominin z Chin każe zmienić historię ewolucji człowieka?

Homo juluensis można uznać za nową gałąź ludzkiego drzewa genealogicznego. Albo za jedną z wielu hybryd zamieszkujących Azję Wschodnią. Spór na ten temat jeszcze się nie zakończył.

Plejstoceńskie homininy szły noga w nogę
Człowiek

Plejstoceńskie homininy szły noga w nogę

Naukowcy odkryli ślady, które świadczą o obecności w tym samym czasie i regionie dwóch różnych człowiekowatych. To pierwsze takie odkrycie dziejach nauki.

Lasy deszczowe przez długi czas były uważane za nieodpowiednie miejsca do zamieszkania przez ludzi. Nowe badania międzynarodowego zespołu naukowców dowodzą jednak, że niesłusznie.

Historia tego odkrycia sięga lat 80. XX w., kiedy Yodé Guédé z l'Université Félix Houphouët-Boigny prowadził badania w ramach wspólnej misji iworyjsko-radzieckiej badania na terenie Wybrzeża Kości Słoniowej. W miejscu, które obecnie jest gęstym lasem deszczowym, znaleziono kamienne narzędzia. Wówczas nie było możliwości dokładnego określenia wieku znalezisk ani ustalenia, jakie warunki panowały kiedyś na stanowisku Anyama. Po 40 latach naukowcy z Instytutu Geoantropologii Maxa Plancka podjęli się ponownych analiz.

Dzięki nowoczesnym metodom – takim jak luminescencja optycznie stymulowana (OSL) i spektroskopia elektronowego rezonansu spinowego (ESR) – udało się określić wiek znalezisk na ok. 150 tys. lat. Badania osadów pod kątem obecności pyłków roślinnych, fitolitów i izotopów wosków potwierdziły zaś, że obszar ten był i wówczas porośnięty lasem deszczowym. Te wyniki przeczą tezie, że gatunek ludzki, który wyewoluował w Afryce ok. 300 tys. lat temu, wybierał do życia raczej otwarte przestrzenie.

Dotychczasowe najstarsze dowody na obecność ludzi na takich terenach w Afryce pochodziły sprzed zaledwie 18 tys. lat, a w południowo-wschodniej Azji sprzed ok. 70 tys. lat. Wyniki badań w Anyama przesuwają ten próg ponad dwukrotnie, zmieniając sposób myślenia o adaptacjach naszych przodków do różnorodnych środowisk. Wygląda na to, że ekologiczna różnorodność odegrała kluczową rolę w ewolucji człowieka i każe sobie zadać pytanie, jak daleko sięga wpływ ludzi na pierwotne środowiska naturalne.

Naukowcy są przekonani, że ich badania to wierzchołek góry lodowej. Na Wybrzeżu Kości Słoniowej jest wiele innych stanowisk, które mogą przynieść kolejne rewolucyjne odkrycia i przesunięcia w czasie naszej obecności w gęstych dżunglach równikowych.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną