Shutterstock
Człowiek

Ucho neandertalczyka wskazuje na wąskie gardło

Neandertalskie DNA: kluczowy element historii nas wszystkich
Człowiek

Neandertalskie DNA: kluczowy element historii nas wszystkich

Wiadomość, że geny wymarłych przodków mogą znacząco wpływać na nasz mózg i zachowanie, jest raczej sprzeczna z intuicją. Najnowsze badania wskazują jednak, że ich obecność jest zauważalna. [Artykuł także do słuchania]

Homo sapiens po niejednej linii dziedziczy
Człowiek

Homo sapiens po niejednej linii dziedziczy

Współcześni ludzie mają w swoim DNA ślady po dwóch pradawnych populacjach. To kolejny dowód na to, że jesteśmy wynikiem milionów lat ewolucyjnych eksperymentów natury. Dostarczyli go naukowców z University of Cambridge.

Jak gotowali neandertalczycy – naukowe badania wcieleniowe
Człowiek

Jak gotowali neandertalczycy – naukowe badania wcieleniowe

O tym, jak nasi dawni kuzyni przetwarzali mięsa dużych zwierząt, wiadomo już dużo. Portugalscy uczeni chcieli się dla odmiany dowiedzieć więcej na temat oprawiania dzikich ptaków.

Neandertalczycy: izolowanie się nie było ich najlepszym pomysłem
Człowiek

Neandertalczycy: izolowanie się nie było ich najlepszym pomysłem

Tajemnicę wyginięcia naszych kuzynów ok. 40 tysięcy lat temu badacze próbują odkryć od dawna. Wysuwano już różne hipotezy – od gwałtownych zmian klimatycznych po katastrofy naturalne i choroby. Coraz więcej dowodów wskazuje jednak na to, że kluczowe mogło być coś innego.

Ten gatunek jest badany z każdej możliwej strony przez naukowców różnych specjalizacji i za pomocą najnowszych technologii. Nowe analizy każą inaczej spojrzeć na jego genezę.

Naukowcy zbadali kształt kanałów półkolistych. Te małe struktury kostne znajdujące się w uchu wewnętrznym, odpowiedzialne za równowagę, są niczym „odcisk palca” ewolucji – zmiany w ich kształcie odzwierciedlają modyfikacje genetyczne w populacji. Poza tym stosunkowo rzadko ulegają zmianom pod wpływem czynników środowiskowych. Dzięki ich analizie w skamieniałościach można odtworzyć informacje o genetycznej różnorodności populacji w danym okresie. Zmiany genetyczne, które odzwierciedlają się w zmianach morfologicznych, dotyczą całego organizmu, nie tylko ucha wewnętrznego.

Gwałtowny spadek różnorodności genetycznej, spowodowany np. tzw. efektem wąskiego gardła” (gdy liczebność populacji gatunku zmniejsza się w wyniku zmianzmian klimatycznych, migracji lub klęsk żywiołowych), wpływa na wygląd całego organizmu. Osobniki stają się wówczas bardziej do siebie podobne. Badając ucho wewnętrzne, naukowcy mogą wykryć ślady efektu wąskiego gardła i wnioskować o jego wpływie na wygląd Neandertalczyków.

Wcześniejsze badania i modele Neandertalczyków sugerowały, że taki efekt mógł nastąpić na wczesnym etapie ewolucji, albo w okresie środkowego plejstocenu. Analiza kanałów półkolistych dostarczyło dowodów, które przesuwają go na okres późniejszy: ok. 130–120 tys. lat temu. Okazuje się zatem, że neandertalczycy nie ewoluowali liniowo. Najpierw, w okresie środkowego plejstocenu, ich różnorodność morfologiczna była duża, co sugeruje sporą zmienność genetyczną. A pod koniec tego okresu nastąpił jej gwałtowny spadek.

Wynik ten jest ważny z trzech powodów. Po pierwsze, obala dotychczasowe teorie o stopniowej ewolucji Neandertalczyków. Po drugie, pokazuje, że ich historia była bardziej złożona. Po trzecie, udowadnia, że nawet tak małe struktury, jak kanały półkoliste mogą dostarczyć cennych informacji o ewolucji gatunku.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.