Ucho neandertalczyka wskazuje na wąskie gardło
Naukowcy zbadali kształt kanałów półkolistych. Te małe struktury kostne znajdujące się w uchu wewnętrznym, odpowiedzialne za równowagę, są niczym „odcisk palca” ewolucji – zmiany w ich kształcie odzwierciedlają modyfikacje genetyczne w populacji. Poza tym stosunkowo rzadko ulegają zmianom pod wpływem czynników środowiskowych. Dzięki ich analizie w skamieniałościach można odtworzyć informacje o genetycznej różnorodności populacji w danym okresie. Zmiany genetyczne, które odzwierciedlają się w zmianach morfologicznych, dotyczą całego organizmu, nie tylko ucha wewnętrznego.
Gwałtowny spadek różnorodności genetycznej, spowodowany np. tzw. efektem wąskiego gardła” (gdy liczebność populacji gatunku zmniejsza się w wyniku zmianzmian klimatycznych, migracji lub klęsk żywiołowych), wpływa na wygląd całego organizmu. Osobniki stają się wówczas bardziej do siebie podobne. Badając ucho wewnętrzne, naukowcy mogą wykryć ślady efektu wąskiego gardła i wnioskować o jego wpływie na wygląd Neandertalczyków.
Wcześniejsze badania i modele Neandertalczyków sugerowały, że taki efekt mógł nastąpić na wczesnym etapie ewolucji, albo w okresie środkowego plejstocenu. Analiza kanałów półkolistych dostarczyło dowodów, które przesuwają go na okres późniejszy: ok. 130–120 tys. lat temu. Okazuje się zatem, że neandertalczycy nie ewoluowali liniowo. Najpierw, w okresie środkowego plejstocenu, ich różnorodność morfologiczna była duża, co sugeruje sporą zmienność genetyczną. A pod koniec tego okresu nastąpił jej gwałtowny spadek.
Sięgnij do źródeł
Semicircular canals shed light on bottleneck events in the evolution of the Neanderthal clade
Wynik ten jest ważny z trzech powodów. Po pierwsze, obala dotychczasowe teorie o stopniowej ewolucji Neandertalczyków. Po drugie, pokazuje, że ich historia była bardziej złożona. Po trzecie, udowadnia, że nawet tak małe struktury, jak kanały półkoliste mogą dostarczyć cennych informacji o ewolucji gatunku.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.