Łowcy-zbieracze stali się rolnikami, bo taki był klimat (społeczny)
Matematyczny model oparty na znanej z ekologii koncepcji drapieżnik-ofiara wykorzystali badacze z Max-Planck-Institut für evolutionäre Anthropologie oraz University of Bath, University of Cambridge i University College London. W tym ujęciu pierwsze społeczności rolnicze i łowiecko-zbierackie oddziaływały na siebie w sposób podobny do konkurujących gatunków.
Sięgnij do źródeł
Badania naukowe: Demographic interactions between the last hunter-gatherers and the first farmers
Model pokazał, że to sami ludzie, a nie natura, byli głównymi aktorami wielkiej przemiany. Kluczowe były ich wzajemne interakcje – rywalizacja i wymiana kulturowa między pierwszymi rolnikami a społecznościami łowiecko-zbierackimi. Analizując dane radiowęglowe, naukowcy mogli także odtworzyć, jak rozwój populacji wpływał na zmiany społeczne. Wniosek jest taki, że rolnictwo nie było wynalazkiem jednego miejsca i jednej grupy ludzi – jego rozprzestrzenianie się przypominało raczej skomplikowany proces migracji i adaptacji.
Naukowcy planują swój model rozwijać, badając inne kluczowe momenty w historii ludzkości.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.