A co takiego dali nam Rzymianie? Monty Python chyba kpił niesłusznie
Przez kilkaset lat granica Cesarstwa Rzymskiego przebiegała przez obecne południowe i południowo-zachodnie Niemcy. Naukowcy z Wirtschaftsuniversität Wien porównali regiony, które rozwinęły się w kulturze rzymskiej, z tymi, które pozostały poza jej wpływami oraz szczegółowe informacje o ich mieszkańcach. W teorii nie należało oczekiwać radykalnych różnic: panują w nich podobne warunki klimatyczne, jakość gleb i czasem dzieli je dosłownie kilkanaście kilometrów. Wyniki pokazały jednak coś innego.
Na podstawie ankiet od 70 tys. osób uczeni zidentyfikowali regionalne skupiska pewnych cech osobowości, jak ekstrawersja, neurotyczność, otwartość na nowe doświadczenia czy sumienność, które psychologowie tradycyjnie wiążą z zadowoleniem z życia i ogólnym dobrostanem. Wyniki pokazały, że po „rzymskiej” stronie limesu wyniki są wyraźnie wyższe. I ludzie żyją tam dłużej (od kilku do kilkunastu miesięcy). To jednak nie wszystko. Tereny będące częścią dawnego cesarstwa mają też gęstszą sieć dróg, lepszą infrastrukturę, a nawet większe nasycenie światłem ulicznym. Aby potwierdzić swoje wyniki, zespół zastosował podobną metodologię w Holandii, przez której tereny również przebiegał rzymski limes. Wzorce okazały się podobne.
Sięgnij do źródeł
Badania naukowe: Roma Eterna? Roman rule explains regional well-being divides in Germany
Co to wszystko znaczy? Na pozór niewiele. Bo czy faktycznie rzymskie drogi decydują o przewadze jednych regionów nad innymi? Albo czy rzymska kultura korzystania z łaźni ustanowiła wyższe standardy higieny? Nie sposób tego dowieść – w grę wchodzi przecież dwa tysiące lat, nieustanne migracje i niezliczona liczba czynników, których nie wzięto pod uwagę. Jeśli rzymskie dziedzictwo byłoby tak ważne, to Włochy powinny być najlepiej rozwiniętym krajem Europy.
Można zatem powiedzieć, że badanie wskazuje jedynie na ciekawe koincydencje. Te jednak każą się mocno zastanowić nad długookresowymi pożytkami z bycia częścią tak rozwiniętej cywilizacji.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.