Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Człowiek

Lepiej być biednym Europejczykiem niż bogatym Amerykaninem

Dobra sytuacja ekonomiczna działa ochronnie na zdrowie i długość życia. Okazuje się jednak, że niekoniecznie i nie wszędzie.

Analizy populacyjne od lat wykazują, że zarobki oraz długość życia są ze sobą ściśle skorelowane. Wynika to przede wszystkim z tego, że majętne osoby mają zwykle łatwiejszy dostęp do wysokiej jakości opieki medycznej, a także mogą sobie pozwolić na lepsze żywienie czy warunki bytowe. Często są też lepiej wyedukowane (a wyższe wykształcenie wiąże się zwykle z przestrzeganiem zaleceń profilaktycznych, np. przyjmowaniem szczepień) i wykonują mniej obciążające zdrowie zawody.

Uczeni z Brown University znali te korelacje, dlatego zdziwiło ich, że zależność między dochodami a długością życia wygląda nietypowo, jeśli Amerykanów porównać Europejczykami. To znaczy: należący do grupy najbogatszych mieszkańcy USA żyją przeciętnie krócej niż odpowiadające im zarobkami osoby ze starego kontynentu.

Jeszcze bardziej zaskakujące okazały się kolejne wyliczenia wykonane przez badaczy. Gdy zestawili oni ze sobą najbogatszą grupę Amerykanów z najbiedniejszymi Europejczykami, okazało się, że śmiertelność u mieszkańców Nowego Świata nadal jest większa. To oznacza, że chorują oni więcej i umierają na te schorzenia wcześniej – wyjaśniają uczeni w „New England Journal of Medicine”.

Z czego wynikają te różnice? Zdaniem autorów badania, przede wszystkim z amerykańskiego systemu społecznego i zdrowotnego. Ma on nie tylko pogłębiać nierówności pomiędzy grupami populacyjnymi (w efekcie najbiedniejsi Amerykanie są w znacznie gorszej sytuacji, niż najbiedniejsi Europejczycy), ale też działać na niekorzyść tych najbardziej majętnych grup.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.