Zęby trzonowe (rekonstrukcja komputerowa) mieszkańców doliny Nilu z końca paleolitu i początku neolitu wskazują, że przejściu od jednej do drugiej epoki towarzyszyło zniknięcie jednej grupy ludzi i pojawienie się innej (czerwony). Zęby trzonowe (rekonstrukcja komputerowa) mieszkańców doliny Nilu z końca paleolitu i początku neolitu wskazują, że przejściu od jednej do drugiej epoki towarzyszyło zniknięcie jednej grupy ludzi i pojawienie się innej (czerwony). Nicolas Martin
Człowiek

Rzeź nad Nilem?

Pierwsi rolnicy, którzy tysiące lat temu dotarli do doliny Nilu, szybko wyparli żyjące tam społeczności zbieracko-łowieckie.

Kiedy naukowcy rekonstruujący prehistorię napotykają moment przejścia od jednej kultury do następnej, jedno z pytań, jakie sobie zadają, brzmi: czy to przejście wynikało z adaptacji lokalnej społeczności, czy wiązało się z jej zastąpieniem przez inną wspólnotę. W pierwszym przypadku transformacja kulturowa odbywała się wolniej i zwykle na zasadzie ewolucji, w drugim była przeważnie szybsza, a najeźdźcy wybijali wszystkich lub zdecydowaną większość miejscowych, po czym zaprowadzali własne porządki.

Wiedza i Życie 5/2025 (1085) z dnia 01.05.2025; Sygnały; s. 6
Reklama