Pulsar - najnowsze informacje naukowe. Pulsar - najnowsze informacje naukowe. Shutterstock
Człowiek

Neandertalczyk przegrał, bo nie używał filtra UV. Prawdopodobnie

Neandertalczycy: izolowanie się nie było ich najlepszym pomysłem
Człowiek

Neandertalczycy: izolowanie się nie było ich najlepszym pomysłem

Tajemnicę wyginięcia naszych kuzynów ok. 40 tysięcy lat temu badacze próbują odkryć od dawna. Wysuwano już różne hipotezy – od gwałtownych zmian klimatycznych po katastrofy naturalne i choroby. Coraz więcej dowodów wskazuje jednak na to, że kluczowe mogło być coś innego.

Dlaczego to właśnie Homo sapiens przetrwał kosmiczne zamieszanie 41 tys. lat temu? Badacze z University of Michigan przedstawili właśnie teorię, która może spojrzenie na tę kwestię zmienić. A właściwie nieco je wyostrzyć.
Z ostatniej chwili|||Z ostatniej chwili

W przyrodzie kolor wściekle żółty bywa stosowany ku przestrodze (patrz: liściołaz żółty) czy jako kamuflaż (patrz: modliszka storczykowa). W pulsarze natomiast – to sygnał końca embarga, które prestiżowe czasopisma naukowe nakładają na publikowane przez badaczy artykuły. Tekst z żółtym oznaczeniem dotyczy więc doniesienia, które zostało upublicznione dosłownie przed chwilą.


Około 41 tys. lat temu Ziemia przeżyła coś wyjątkowego – tzw. Laschamp event, czyli chwilowe „szaleństwo” biegunów magnetycznych. Ten północny powędrował wówczas na południe. A pole ochronne naszej planety, które zwykle zabezpiecza nas przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym, straciło 90 proc. swojej zwykłej siły. W efekcie zorze polarne widoczne były nawet nad Afryką Północną i znacznie wzrósł poziom promieniowania UV.

Zespół badaczy stworzył trójwymiarowy model ówczesnej pogody i porównał go z danymi archeologicznymi. Okazało się, że w miejscach najbardziej narażonych na promieniowanie Homo sapiens zaczęli intensywniej korzystać z jaskiń. Oraz z prehistorycznego „filtra UV”. Była nim pomieszana z wodą ochra – glinka bogata w tlenki żelaza używanej jako naturalny barwnik (znany z malowideł naskalnych).

Sięgnij do źródeł

Badania naukowe: Wandering of the Auroral Oval 41,000 Years Ago

To jednak nie wszystko. W tym samym okresie pojawiają się pierwsze dowody na szycie ubrań – nie tylko okryć z futer, ale odzieży dopasowanej do ciała. Znalezione przez archeologów igły i szydła świadczą o tym, że ludzie ci potrafili stworzyć ciepłe, praktyczne stroje, które mogły także chronić przed promieniowaniem. Neandertalczycy, choć potrafili obrabiać skóry, nie zostawili po sobie takich narzędzi. Być może pechowo po prostu nie nadążyli za pogodową zmianą.

Badania nie dały więc – o czym jasno mówią naukowcy – jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego neandertalczycy wyginęli, a my przeżyliśmy. Tym bardziej że ci nasi dawni kuzyni nie tylko potrafili się ubierać, ale również używali ochry, o czym świadczą jej resztki w niektórych grobach. I także mieszkali w jaskiniach, a co więcej – w regionach stosunkowo słabiej narażonych na większe promieniowanie słoneczne. Hipoteza „pradziejowego kremu z filtrem” jest więc co najwyżej jedną z wielu dotyczących zniknięcia tych hominidów.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.