Piastowie: historia ekspansji, eksploatacji i nieumiejętności
Ślady tej historii zapisane są nie tyle w kronikach, ile w pyłkach roślin z dna jeziora. Zespół prof. Adama Izdebskiego z Max Planck Institute of Geoanthropology oraz Uniwersytetu Warszawskiego przeanalizował bowiem osady z Lednicy i torfowisk w regionie, wykorzystując metody paleoekologiczne. Dzięki precyzyjnemu datowaniu radiowęglowemu możliwe było śledzenie zmian w środowisku z dokładnością do 19 lat.
Przyspieszenie
Badania wykazały, że pod koniec IX w. rozpoczęła się gwałtowna eksploatacja krajobrazu: wycinano lasy i intensyfikowano uprawy zbóż oraz wypas zwierząt. Wzrosła także liczba ognisk oraz ilość cząsteczek węgla w osadach. Wszystko to oznaczało radykalne przyspieszenie rolnicze. Taką aktywność potwierdzają również zarodniki grzybów rosnących w odchodach zwierząt oraz pyłków łąk i zbóż.
Ta transformacja środowiskowa miała ścisły związek z ekspansją Piastów, których centrum znajdowało się w okolicy Lednicy. Na wyspie Ostrów Lednicki powstała potężna rezydencja książęca, połączona z lądem mostami. Liczba osad w regionie wzrosła w ciągu kilku dekad trzykrotnie, co sugeruje świadome przesiedlenia ludności – m.in. z Pomorza i Czech. Nazwy wsi takich jak Pomarzany czy Czechy oraz pozostałości kultury materialnej (np. cmentarze kurhanowe) potwierdzają to zjawisko.
W tym samym czasie przez Europę krążyły ogromne ilości srebra – głównie arabskie dirhamy i niemieckie fenigi. Analizy sieciowe wykazały, że największe ich skupiska występują w okolicach głównych grodów piastowskich. Te środki pochodziły głównie z handlu niewolnikami – jeńcami zdobywanymi podczas wypraw wojennych. Piastowie aktywnie uczestniczyli w tym systemie i dzięki niemu finansowali armie, budowę grodów i rezydencji.
Przeniesienie
Podstawa ekonomiczna tego państwa – oparta na sile militarnej i niewolniczej pracy – była jednak bardzo krucha. Gdy zmniejszył się popyt na niewolników i ustał napływ srebra z Azji Środkowej, system się załamał. Ok. 1040–1050 r., zboża przestały być uprawiane, ogniska zgasły, a lasy zaczęły odrastać. Pomimo starań Mieszka I i Bolesława Chrobrego, Piastowie nie zdołali stworzyć trwałych instytucji i administracji.
Badacze wyjaśniają ten proces w duchu teorii systemów złożonych i cykli adaptacyjnych. Piastowie nigdy nie osiągnęli fazy stabilizacji. System oparty na gwałtownej ekspansji i przemocy nie zdążył wykształcić sprzężeń zwrotnych, które mogłyby go równoważyć. Zabrakło gęstych sieci kulturowych, religijnych, administracyjnych – tego, co pozwalało przetrwać innym państwom.
Sięgnij do źródeł
Badania naukowe: Unbalanced social-ecological acceleration led to state formation failure in early medieval Poland
Mimo upadku elit, osady wokół Lednicy przetrwały. Rolnictwo powróciło, ale na mniejszą skalę. Region odżył, choć już nigdy nie odzyskał swojej centralnej pozycji w państwie Piastów. Gniezno i Poznań podupadły, a centrum władzy przeniosło się do Krakowa. Symbolicznym obrazem tego załamania są dzikie zwierzęta mieszkające w ruinach katedr, o czym wspomina Gall Anonim.
Pochylenie
Historia z Lednicy to nie tylko opowieść o początkach Polski. To uniwersalny model – jak powstają i upadają państwa oparte na przymusie i gwałtownej transformacji środowiska. Podobny los spotkał Cahokię w Ameryce Północnej czy wiele średniowiecznych państw afrykańskich.
Badania zespołu Izdebskiego pokazują, że aby zrozumieć dzieje ludzkości, trzeba sięgnąć nie tylko do kronik, ale i do warstw torfu, mikroskopijnych pyłków i sieci monet. Tylko wtedy można zrozumieć, że państwa nie budują się tylko na mapie – ale także w krajobrazie, strukturach społecznych i pamięci ludzi.