Wizualizacja układu symbiotycznego T Coronae Borealis i eksplozji gwiazdy nowej. Wizualizacja układu symbiotycznego T Coronae Borealis i eksplozji gwiazdy nowej. SPL / Indigo
Kosmos

Nowe gwiazdy na niebie

Ilustracja układu RS Ophiuchi (gwiazdozbiór Wężownika) składającego się z białego karła i czerwonego olbrzyma. Nowa powrotna wybucha mniej więcej co 20 lat.SPL/Indigo Ilustracja układu RS Ophiuchi (gwiazdozbiór Wężownika) składającego się z białego karła i czerwonego olbrzyma. Nowa powrotna wybucha mniej więcej co 20 lat.
Gwiazdy nowe to takie, których nie było widać na niebie, ale w sekundę pojawiły się jak kosmiczne duchy – ogromne, potężne i niezwykle jasne. Właśnie czekamy na takie zjawisko.

Gwiazdy nowe (a także jeszcze potężniejsze i jaśniejsze supernowe) pomimo swojej nazwy nie są nowymi materialnymi obiektami w kosmosie. To po prostu nagłe pojaśnienia lub wręcz eksplozje gwiazd, których wcześniej nie dawało się dostrzec ani przez teleskopy, ani tym bardziej gołym okiem, lub były widoczne przez teleskop, ale bardzo słabo. Mogą to też być jądrowe błyski materii wyrzuconej podczas zderzeń gwiazd neutronowych. Astronomowie czekają obecnie na taką nową gwiezdną nieznajomą z utęsknieniem i nawet wiedzą, gdzie dokładnie się pojawi.

Wiedza i Życie 12/2024 (1080) z dnia 01.12.2024; Astrofizyka; s. 40
Reklama