Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. NASA
Kosmos

Kosmiczna podróż szkodzi umysłowi. Trochę i na chwilę

Wyniki 6-miesięcznych badań 25 astronautów – członków Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – opublikowano we „Frontiers in Physiology”.

Astronauci mają do czynienia z wieloma stresorami, które utrudniają im funkcjonowanie. Są narażeni na promieniowanie kosmiczne i zmienne warunki grawitacyjne. Przebywają w zamkniętym środowisku, odizolowani od bliskich i w niewielkiej ciasnej przestrzeni. Czy pobyt np. na International Space Station (ISS) wpływa zatem na ich zdolności poznawcze?

By odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy poddali astronautów – przed misją, na początku lotu, pod jego koniec i 10 oraz 30 dni po wylądowaniu – serii testów. Sprawdzano szybkość przetwarzania informacji, działanie pamięci roboczej, zdolność utrzymania uwagi i skłonność do podejmowania ryzyka.

„Nie znaleźliśmy żadnego dowodu na znaczące osłabienie zdolności poznawczych lub też neurodegeneracji u astronautów, którzy spędzali 6 miesięcy na ISS” – mówi dr Sheena I. Dev, pracownica NASA i pierwsza autorka pracy.

Pojawiły się jedynie drobne zmiany. Podczas pobytu w kosmosie astronauci wykonywali zadania w zwykłym dla siebie tempie, ale byli mniej dokładni. W późniejszych etapach misji malała zaś u nich skłonność do podejmowania ryzyka. Te kłopoty nie trwały jednakże długo – wszystko wracało do normy po powrocie na Ziemię.

Potrzebne są dalsze badania nad indywidualnymi różnicami w podatności na stresory oraz nad ich wpływem na wykonywanie kluczowych zadań operacyjnych. Wyniki mogą pomóc w opracowaniu strategii wspierających utrzymanie optymalnej sprawności poznawczej podczas przyszłych misji eksploracyjnych.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną