Jiarong Gu / |||
Kosmos

Czarna dziura szybko je i mocno śpi 

Klucz do czarnych dziur. Być może żyjemy w czymś, co przypomina komputer kwantowy
Kosmos

Klucz do czarnych dziur. Być może żyjemy w czymś, co przypomina komputer kwantowy

Możliwe, że badania nad istotą wszechświata będzie się kiedyś prowadzić w laboratorium – przewiduje fizyk teoretyczny Jeff Forshaw. [Artykuł także do słuchania]

Nowo zbadany okaz GN-1001830 ma takie obyczaje, że niejeden jego obserwator uniósł brwi ze zdumienia.

Od kiedy Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba zaczął odkrywać przed ludźmi najdalsze skrawki Wszechświata, astronomowie znaleźli już kilkadziesiąt ekstremalnie masywnych czarnych dziur (mówimy o masach rzędu setek milionów lub miliardów mas Słońca). Ignas Juodžbalis z University of Cambridge i jego współpracownicy wypatrzyli wśród nich niespodziewany okaz. Nie o samą jego masę tu chodzi (400 milionów mas Słońca) ani o wiek (820 milionów lat) – znamy bowiem i bardziej masywne i młodsze czarne dziury. Okazuje się, że ten obiekt bardzo mało zjada. A skoro tak, naukowcy zastanawiają się, jak to możliwe, że urósł do tak znaczących rozmiarów. Wiele wskazuje na to, że czarne dziury lubią uciąć sobie drzemkę.


Sięgnij do źródeł

A dormant overmassive black hole in the early Universe

Prawdopodobnie w młodym Wszechświecie czarne dziury większość swojej masy zbierają podczas dość krótkich, ale bardzo intensywnych posiłków – ogromne ilości gazu (rzędu wielu milionów mas Słońca) pochłaniają w przeciągu zaledwie kilku milionów lat. Następnie udają się na poobiedni odpoczynek.

Nie jest jasne, z czego wynikają te nawyki żywieniowe czarnych dziur, ale może chodzić po prostu o dostępność „pożywienia”. Gdy za jakiś czas mierzony w dziesiątkach milionów lat wokół uśpionej czarnej dziury zbierze się wystarczająco dużo masy, będzie to znak do pobudki na kolejny posiłek.

Najciekawszym wnioskiem z tych badań jest jednak to, że GN-1001830 może być zaledwie wierzchołkiem góry lodowej. Niewykluczone, że młody Wszechświat jest pełen takich uśpionych gigantów.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną