Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. SKA-Low / Archiwum
Kosmos

Kropki z kosmosu, które zapowiadają wielkie rzeczy

Wszechświat: opowieść o pięciu procentach zrozumienia
Kosmos

Wszechświat: opowieść o pięciu procentach zrozumienia

Sto lat temu, z dnia na dzień, eksplodowało nasze wyobrażenie o wszechświecie. Przyczynił się do tego Edwin Hubble – i teleskop na szczycie Mount Wilson. [Artykuł także do słuchania]

Czarne dziury bez osobliwości w centrum? Są piękne wyliczenia
Kosmos

Czarne dziury bez osobliwości w centrum? Są piękne wyliczenia

Poszukiwanie równań opisujących rzeczywistość to w istocie dążenie do uproszczeń. Ta myśl kierowała działaniami badaczy z Universitat de Barcelona.  

Obserwatorium Square Kilometer Array (SKA) jest jednym z najbardziej ambitnych projektów astronomicznych obecnej dekady. Właśnie wykonało kolejny milowy krok.
|||SKAO/Archiwum|||

Nie każde pierwsze zdjęcie jest spektakularne. Ten niepozorny zbiór kropek nie dorównuje nieograniczonemu bogactwo galaktyk, które mogliśmy zobaczyć w wykonaniu Teleskopu Jamesa Webba. Te kropki są jednak zapowiedzią wielkich rzeczy.

Obserwatorium Square Kilometer Array (SKA) to sieć anten radiowych konstruowanych na dwóch kontynentach: w Australii i Republice Południowej Afryki. Australijska część to zaprezentowana właśnie SKA-Low, obserwująca fale elektromagnetyczne o niższych częstotliwościach (o długości pomiędzy 1 a 6 metrów). Ta w RPA będzie liczbowo skromniejsza – „zaledwie” 197 anten, ale zupełnie innych. SKA-Low to w zasadzie nieco bardziej skomplikowane metalowe patyki, SKA-Mid dużo bardziej przypomina radiowy teleskop: ważące dwie tony konstrukcje o średnicy 20 m działające w idealnej synchronizacji będą odbierać światło w przedziale od 2 do 85 cm.

Pierwszy obraz SKA-Low przedstawia obszar nieba porównywalny do tego, który zajmowałoby 100 Księżyców w pełni. Widać na nim 85 galaktyk, a właściwe światło emitowane z ich centrum w paśmie radiowym. Aktywne jądra tych galaktyk emitują energetyczne promieniowanie obserwowane również na falach radiowych.

To obiecujący początek, bo obraz wykonano „zaledwie” 1024 antenami. Docelowo ma być ich aż 131 tys. Zgodnie z wyliczeniami technicznymi ten sam obszar wypełni wtedy pół miliona punktów i punkcików, każdy z nich wskazujący położenie kolejnych dalszych i mniej widocznych galaktyk. A to pozwoli nam zajrzeć głębiej niż kiedykolwiek w radiową naturę wszechświata.

W skład konsorcjum wchodzi obecnie 16 krajów. Próżno wśród nich szukać Polski. Na pewno jednak zainteresowanie środowiska naukowego będzie rosło i może w niedalekiej przyszłości uda nam się dołączyć do tego przedsięwzięcia.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną