Kropki z kosmosu, które zapowiadają wielkie rzeczy
Nie każde pierwsze zdjęcie jest spektakularne. Ten niepozorny zbiór kropek nie dorównuje nieograniczonemu bogactwo galaktyk, które mogliśmy zobaczyć w wykonaniu Teleskopu Jamesa Webba. Te kropki są jednak zapowiedzią wielkich rzeczy.
Obserwatorium Square Kilometer Array (SKA) to sieć anten radiowych konstruowanych na dwóch kontynentach: w Australii i Republice Południowej Afryki. Australijska część to zaprezentowana właśnie SKA-Low, obserwująca fale elektromagnetyczne o niższych częstotliwościach (o długości pomiędzy 1 a 6 metrów). Ta w RPA będzie liczbowo skromniejsza – „zaledwie” 197 anten, ale zupełnie innych. SKA-Low to w zasadzie nieco bardziej skomplikowane metalowe patyki, SKA-Mid dużo bardziej przypomina radiowy teleskop: ważące dwie tony konstrukcje o średnicy 20 m działające w idealnej synchronizacji będą odbierać światło w przedziale od 2 do 85 cm.
Pierwszy obraz SKA-Low przedstawia obszar nieba porównywalny do tego, który zajmowałoby 100 Księżyców w pełni. Widać na nim 85 galaktyk, a właściwe światło emitowane z ich centrum w paśmie radiowym. Aktywne jądra tych galaktyk emitują energetyczne promieniowanie obserwowane również na falach radiowych.
Sięgnij do źródeł
Badania naukowe: ‘Milestone’ as Square Kilometre Array Observatory releases its first low-frequency image of the cosmos
To obiecujący początek, bo obraz wykonano „zaledwie” 1024 antenami. Docelowo ma być ich aż 131 tys. Zgodnie z wyliczeniami technicznymi ten sam obszar wypełni wtedy pół miliona punktów i punkcików, każdy z nich wskazujący położenie kolejnych dalszych i mniej widocznych galaktyk. A to pozwoli nam zajrzeć głębiej niż kiedykolwiek w radiową naturę wszechświata.
W skład konsorcjum wchodzi obecnie 16 krajów. Próżno wśród nich szukać Polski. Na pewno jednak zainteresowanie środowiska naukowego będzie rosło i może w niedalekiej przyszłości uda nam się dołączyć do tego przedsięwzięcia.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.