Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Książki

Premiery wydawnicze. Sierpień 2024

Co warto przeczytać?

W wakacyjnej ofercie wydawców znajdziemy kilka zajmujących pozycji o ludziach i przyrodzie. W książce „Życie społeczne zwierząt” biolog Ashley Ward zabiera nas w dziką podróż po całym świecie, szukając dokładniejszego obrazu tego, jak zwierzęta budują społeczeństwa. W „Ostatnim dziecku lasu” Richard Louv pokaże nam jak uniknąć zespołu deficytu natury. Z kolei „Na skrzydłach wyobraźni. Walka człowieka i ewolucji z grawitacją” poprowadzi nas przez najrozmaitsze sposoby pokonania grawitacji, odkryte na przestrzeni wieków przez ludzi i w ciągu milionów lat przez zwierzęta.

Możemy też się zagłębić w psychologię i socjologię, dzięki poznaniu zachowań ludzkich w ekstremalnych sytuacjach, dzięki niesamowitej historii opisanej przez Davida Granna w książce „Sprawa Wagera.Opowieść o katastrofie, buncie i morderstwie”, do dyspozycji jest też powieść „Annie Bot” o relacjach człowieka z samouczącym się robotem próbującym nauczyć się naszych uczuć i zachowań. Albo wraz z Marzeną Mróz-Bajon poznać miejsca, gdzie powstawały najważniejsze dzieła literackie („Domy pisarzy. Odsłona druga”)...

Annie Bot

Annie Botmat. pr.Annie Bot

„Annie Bot”
Sierra Greer
Przekład: Agnieszka Krasicka
Wydawnictwo Harper Collins Polska
Numer wydania: I/2024
Liczba stron: 304
Data premiery: 14.08.2024

Mocna, prowokacyjna powieść o relacji między kobietą-botem a jej ludzkim właścicielem. Relacji przepełnionej władzą i dążeniem do pełnej kontroli, w której jednak wciąż tli się pragnienie autonomii i poczucia intymności.

Annie wyprodukowano tylko w jednym celu — ma być idealną dziewczyną dla swojego właściciela, Douga. Została zaprojektowana tak, by zaspokoić wszystkie jego potrzeby emocjonalne i fizyczne: codziennie przygotowuje dla niego kolację, nosi wyzywające stroje i dostosowuje swoje libido do jego nastroju. Ciągle się uczy, by go jak najlepiej zadowalać. Jednak im bardziej przypomina człowieka, tym mniej jest doskonała, a jej relacje z właścicielem stają się coraz bardziej skomplikowane.

Domy pisarzy. Odsłona druga

Domy pisarzymat. pr.Domy pisarzy

„Domy pisarzy. Odsłona druga”
Marzena Mróz-Bajon
Wydawnictwo Marginesy
Numer wydania: I/2024
Liczba stron: 320
Data premiery: 28.08.2024

„Domy pisarzy” to opowieść o domach, które były świadkami twórczych zrywów, o biurkach, przy których rodziły się nieśmiertelne dzieła, o widokach, które rozpalają wyobraźnię, i o otoczeniu, które tchnęło życie w bohaterów literackich. To hołd dla miejsc, które kształtowały geniusz pisarzy tak różnorodnych jak Simone de Beauvoir, Lew Tołstoj czy Karen Blixen.

Autorka, Marzena Mróz-Bajon, w poszukiwaniu literackich miejsc podróżuje po świecie od ponad dwudziestu lat. Tym razem zabiera nas do Argentyny, gdzie Gombrowicz rozwijał swoją twórczość w izolacji od europejskiego zgiełku, do ukochanej wiedeńskiej kawiarni Bernharda i do jego domu w Ohlsdorfie, gdzie cisza średniowiecznych murów okazała się najlepszą towarzyszką pisarza, do mrocznej posiadłości Gabriele D’Annunzia – idealnej scenerii dla jego ekscentrycznych poczynań – a wreszcie na Lanzarote, gdzie szukała domu José Saramago i odnalazła spokój, który pozwolił jej na kontynuowanie swej pisarskiej misji.

Hau! Prawie wszystko o psach

Hau Prawie wszystko o psachmat. pr.Hau Prawie wszystko o psach

„Hau! Prawie wszystko o psach”
Joanna Rusinek
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Liczba stron: 32
Data premiery: 14.08.2024

Humorystyczna książka edukacyjna dla dzieci, które w środku znajdą historię najlepszego psyjaciela człowieka, sporo wiedzy o tym, jak rozmawiać trzeba z psem, mnóstwo psich sucharków, przegląd ras, a także grę planszową i labirynt, w którym szuka się gumowego kurczaka. Najmłodsi, według podanej instrukcji, mogą wykonać zabawkę dla swojego czworonoga (albo pieska ze schroniska), nauczyć się rysować psy jak Joanna Rusinek i samodzielnie sprawdzić, czy psie łapki naprawdę pachną… popcornem.

Na skrzydłach wyobraźni. Walka człowieka i ewolucji z grawitacją

Na skrzydłach wyobraźnimat. pr.Na skrzydłach wyobraźni

„Na skrzydłach wyobraźni.
Walka człowieka i ewolucji z grawitacją”
Richard Dawkins
Przekład: Piotr Wawrowski
Wydawnictwo Helion
Numer wydania: I/2024
Liczba stron: 344
Data premiery: 28.08.2024

Podtytuł tej książki „Walka człowieka i ewolucji z grawitacją”, jak można się spodziewać, zapowiada jej treść przybliżającą najrozmaitsze sposoby pokonania grawitacji, odkryte na przestrzeni wieków przez ludzi i w ciągu milionów lat przez zwierzęta.

Autor pisze: „Nie wiem, czy maszyny antygrawitacyjne rodem z fantastyki naukowej staną się kiedykolwiek rzeczywistością. Wątpię i nie chcę nawet snuć dalszych rozważań na ten temat. Książka, trzymając się naukowych faktów, przedstawia sposoby na pokonanie grawitacji, choć dosłownie uciec przed nią się nie da. Jak nam, ludziom, udało się z naszą technologią, i zwierzętom, z ich uwarunkowaniami biologicznymi, poradzić sobie z problemem oderwania się od stabilnego podłoża: z ucieczką, nawet jeśli tylko na jakiś czas lub częściowo, przed tyranią grawitacji? Jakie benefity w świecie natury niesie latanie?”.

„Latać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej… Parafraza słów piosenki znanego aktora najlepiej oddaje treść nowej książki Richarda Dawkinsa. Latanie zwiększa możliwości przetrwania, dlatego w świecie zwierząt jest wiele ewolucyjnych eksperymentów związanych z lataniem. Lata większość bezkręgowców, ale i wiele kręgowców. Latają ryby, płazy, gady, ssaki i oczywiście ptaki. Dywagacje autora o lataniu mieszają świat zwierząt i roślin z marzeniami ludzi. Podobnie jak w Ślepym zegarmistrzu, Richard Dawkins pokazuje ewolucyjne mechanizmy dążące do perfekcji. Są też rozważania nad rozmiarami skrzydeł aniołów, wynalazkami Leonarda da Vinci czy latającymi maszynami będącymi materializacją ludzkich marzeń. Dowiadujemy się, dlaczego królowe mrówek i termitów po locie godowym tracą skrzydła lub wręcz je sobie odgryzają, ale przede wszystkim dlaczego latanie w świecie zwierząt jest tak powszechne, choć nie zawsze doskonałe” (dr Andrzej Kruszewicz, ornitolog, dyrektor warszawskiego zoo, autor książek przyrodniczych, audycji radiowych i programów telewizyjnych).

O mężczyźnie, który widział dźwięki

O mężczyźnie, który widział dźwiękimat. pr.O mężczyźnie, który widział dźwięki

„O mężczyźnie, który widział dźwięki”
Joanna Zaręba
Wydawnictwo RM
Numer wydania: I/2024
Liczba stron: 304
Data premiery: 28.08.2024

Książka o fenomenie ludzkiego umysłu. To kolekcja najbardziej niewiarygodnych historii o talentach, ale również o psikusach, jakie płata nam mózg. Mężczyźni rozwijający objawy ciąży, kiedy ich partnerki spodziewają się dziecka, zahipnotyzowani pacjenci poddawani bezbolesnym operacjom; ludzie, którzy dzielą swoje głowy z wieloma osobowościami; osoby czujące smak ludzkiego głosu; ludzie posługujący się echolokacją czy cierpiący na zespół sawanta w oka mgnieniu dokonujący oszałamiających obliczeń.

Autorka, Joanna Zaręba, to absolwentka Wydziału Biologii UW. Jej szerokie zainteresowania obejmują psychologię, filozofię, zarządzanie ludźmi i jakością.

Ostatnie dziecko lasu. Jak ocalić nasze dzieci przed zespołem deficytu natury

Ostatnie dziecko lasumat. pr.Ostatnie dziecko lasu

„Ostatnie dziecko lasu.
Jak ocalić nasze dzieci
przed zespołem deficytu natury”
Richard Louv
Przekład: Anna Rogozińska
Wydawnictwo Mamania
Numer wydania: IV/2024
Data premiery: 07.08.2024

Choć z badań wynika, że kontakt z przyrodą wspomaga leczenie ADHD, poprawia koncentrację i koordynację ruchową, regeneruje umysł i ciało, na całym świecie – nie tylko w krajach rozwiniętych – wzrasta liczba osób, których kontakt z naturą ograniczony jest do minimum. Richard Louv błyskotliwie pisze o tym, jak do tego doszło, dlaczego to tak istotne i co możemy z tym zrobić.

Książka „Ostatnie dziecko lasu” została przetłumaczona na kilkanaście języków, wywołując liczne dyskusje wśród nauczycieli, lekarzy i rodziców na temat „zespołu deficytu natury” i przyszłości naszego społeczeństwa. Zebrano w niej najnowsze badania wskazujące na to, że bezpośrednia ekspozycja na przyrodę jest niezbędna dla optymalnego rozwoju oraz zdrowia fizycznego i emocjonalnego dzieci i dorosłych. Znajdziesz tu m.in. 100 prostych działań, które możesz podjąć, aby wprowadzić zmiany w swojej społeczności, szkole i rodzinie.

„Bardzo dobra książka o tym, czym kiedyś było dzieciństwo i czym powinno dziś być, oraz dlaczego tak ważny jest kontakt dzieci z przyrodą. Zresztą nie tylko dzieci. Bez zaglądania w różne zakamarki, włóczenia się po lesie albo łąkach lub podglądania innych stworzeń po prostu nie będziemy szczęśliwi i nic nam tego nie zastąpi” (Adam Wajrak).

Sprawa Wagera. Opowieść o katastrofie, buncie i morderstwie

Sprawa Wageramat. pr.Sprawa Wagera

„Sprawa Wagera.
Opowieść o katastrofie, buncie i morderstwie”
David Grann
Przekład: Piotr Grzegorzewski
Wydawnictwo W.A.B.
Numer wydania: I/2024
Liczba stron: 416
Data premiery: 28.08.2024

28 stycznia 1742 roku u wybrzeży Brazylii ocean wyrzucił na brzeg prymitywną łódź. Znajdowało się na niej trzydziestu wycieńczonych mężczyzn, którzy opowiedzieli niezwykłą historię. Byli to rozbitkowie ze statku HMS Wager, brytyjskiej jednostki, która rozbiła się na odludnej wyspie u wybrzeży Patagonii. Zostali powitani jak bohaterowie. Sześć miesięcy później jeszcze bardziej zniszczona jednostka zakotwiczyła u wybrzeży Chile. Było na niej trzech rozbitków, a ich opowieść brzmiała zupełnie inaczej. Marynarze, którzy dopłynęli do Brazylii, nie byli bohaterami – byli buntownikami. Gdy posypały się oskarżenia o zdradę i morderstwo, zwołano sąd wojskowy, aby ustalić, kto mówi prawdę.

„Sprawa Wagera” to opowieść o ludzkich zachowaniach w ekstremalnych sytuacjach, zrelacjonowana przez jednego z największych pisarzy non-fiction. David Grann odkrywa głębsze znaczenie wydarzeń, pokazując, że nie tylko kapitan i załoga Wagera stanęli przed sądem. Oskarżono także samą ideę imperium.

„To najbardziej trzymająca w napięciu morska opowieść od lat” („The Wall Street Journal”).

Życie społeczne zwierząt

Życie społeczne zwierzątmat. pr.Życie społeczne zwierząt

„Życie społeczne zwierząt”
Ashley Ward
Przekład: Agnieszka Szling
Wydawnictwo W.A.B.
Numer wydania: I/2024
Liczba stron: 576
Data premiery: 28.08.2024

W książce „Życie społeczne zwierząt” biolog Ashley Ward zabiera nas w dziką podróż po całym świecie, szukając dokładniejszego obrazu tego, jak zwierzęta budują społeczeństwa. Pokazuje, że impulsy społeczne, o których od dawna myśleliśmy, że wyróżniają ludzi od innych zwierząt, mogą być w rzeczywistości naszą najsilniejszą więzią z nimi.

Dlaczego szczur zrobi wszystko, by pomóc nieznajomemu w potrzebie, lwy adoptują młode swoich ofiar? Dlaczego wciąż wierzymy, że życiem w królestwie zwierząt rządzi rywalizacja?