Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Książki

Premiery wydawnicze. Wrzesień 2024

Co warto przeczytać?

.

Archeologia. Krótka historia

Archeologia. Krótka historiamat. pr.Archeologia. Krótka historia

„Archeologia. Krótka historia”
Brian Fagan
Przekład: Aleksandra Gorlewska
Wydawnictwo RM
Wydanie: IV/2024
Liczba stron: 336
Data premiery: 18.09.2024

Kiedy myślimy o archeologii, wyobrażamy sobie wykopaliska czy przebijanie tuneli do wnętrza grobowców egipskich faraonów. Archeologia to jednak znacznie więcej – to nauka bazująca na ludzkiej ciekawości tego, co było niegdyś.

Książka opowiada o wybitnych archeologach, ich metodach badawczych i zdumiewających odkryciach, których dokonali w różnych epokach i zakątkach świata. Znajdziemy tu historie o sztuce naskalnej epoki lodowcowej, ruinach Majów, pierwszej osadzie angielskich kolonistów w Jamestown, tajemniczym Stonehenge czy pogrzebanych pod wulkanicznym popiołem Pompejach. Brian Fagan omawia rozwój archeologii jako nauki od jej XVIII-wiecznych początków aż do czasów współczesnych.

Brian Fagan to emerytowany profesor antropologii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara, wybitny badacz prehistorii i autor wielu książek popularyzujących archeologię.

Czas wojny. Teksty z lat 1939-1945. Kulturowy krytycyzm jidysz i jidyszkajtu

Czas wojnymat. pr.Czas wojny

„Czas wojny. Teksty z lat 1939-1945.
Kulturowy krytycyzm jidysz i jidyszkajtu”
Isaac Bashevic Singer
Przekład: Mirosław Piotr Jabłoński
Wydawnictwo Vis-a-Vis Etiuda
Wydanie: I/2024
Liczba stron: 160
Data premiery: 19.09.2024

Teksty z lat 1939-45 to amerykańska publicystyka Singera czasu II wojny światowej, której próbkę zebrano w niniejszym tomie, to spojrzenie ocalałego na ginący świat środkowoeuropejskich Żydów.

Bezpieczny w wymiarze fizycznym, niezagrożony śmiercią czy deportacją, Singer rejestruje unicestwienie swego naturalnego środowiska, żydowskiej Polski, która ukształtowała go jako człowieka i pisarza. Z artykułów przebija wola walki o ocalenie choćby okruchów sztetl i warszawskiej żydowskiej ulicy, o zachowanie śladów przedwojennej Grzybowskiej, Twardej, Gnojnej, o przechowanie tego, co – zdawałoby się - zniszczyć najtrudniej, ale co wobec eksterminacji całego narodu również straciło podstawę bytu – świata ducha Żydów środkowoeuropejskich; ich języka, obyczaju, sposobu myślenia.

Isaac Bashevic Singer (1904-1991) - żydowski pisarz, krytyk literacki, dziennikarz, laureat nagrody Nobla w 1978 roku, autor kilkudziesięciu powieści i zbiorów opowiadań. Pochodził z Polski, urodził się w Leoncinie, w rodzinie rabina, debiutował w Polsce, znany był jednak tylko społeczności żydowskiej gdyż pisał w języku jidysz. W 1935 roku wyemigrował do USA. Do jego najwybitniejszych dzieł należą „Sztukmistrz z Lublina”, „Dwór”, „Spuścizna” czy „Śmierć Matuzalema. Zbiór Czas wojny i czas pokoju”.

Człowiek, który nigdy nie skłamał

Człowiek, który nigdy nie skłamałmat. pr.Człowiek, który nigdy nie skłamał

„Człowiek, który nigdy nie skłamał”
Lao She
Seria: Proza Dalekiego Wschodu
Przekład: Marta Torbicka
PIW Państwowy Instytut Wydawniczy
Język oryginału: chiński
Wydanie: I/2024
Liczba stron: 224
Data premiery: 23.09.2024

Jedenaście opowiadań składających się na ten tom – powstałych w latach 30. XX w., a teraz po raz pierwszy dostępnych w polskim tłumaczeniu – to przykład kunsztu pisarskiego. Te pełne humoru teksty potrafią bawić do łez, ale też - w znakomicie oddanych portretach ludzi zepchniętych na margines - zawierają przejmujący smutkiem obraz starań o przetrwanie i zachowanie człowieczeństwa. Lao She traktuje swoich bohaterów z tym większą czułością, im bardziej odrzuca ich świat...

Lao She jest uznawany za jednego z najwybitniejszych pisarzy chińskich, którego utwory należą do kanonu literatury XX wieku.

Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało?

Jak rozmawiać o książkach...mat. pr.Jak rozmawiać o książkach...

„Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało?”
Pierre Bayard
Seria: Biblioteka myśli współczesnej
Przekład: Magdalena Kowalska
PIW Państwowy Instytut Wydawniczy
Wydanie: II/2024
Język oryginału: francuski
Liczba stron: 192
Data premiery: 18.09.2024

Wbrew prowokującemu tytułowi książka Pierre’a Bayarda nie jest poradnikiem dla ignorantów, którzy chcieliby udawać erudytów. Francuski literaturoznawca zajmuje się zjawiskiem dość powszechnie występującym, ale otoczonym swoistym tabu: nie-czytaniem.

Nie-czytanie, szczególnie jeśli dotyczy kanonu klasyki, jest powodem do wstydu, choć, jak stwierdza Bayard.

Krótki kurs filozofii. Arendt

Krótki kurs filozofii. Arendtmat. pr.Krótki kurs filozofii. Arendt

„Krótki kurs filozofii. Arendt”
Dana Villa
Przekład: Joanna Bednarek
Wydawnictwo Naukowe PWN
Wydanie: I/2024
Data premiery: 16.09.2024

Jak pisze wydawca to błyskotliwe wprowadzenia w prace kluczowych filozofów i idee filozofii. „Autorami poszczególnych tomów serii, wydanej w oryginale przez Oxford University Press, są wybitni specjaliści w prezentowanych obszarach. Hannah Arendt jest uznawana za jedną z najważniejszych myślicielek XX wieku. Była uczennicą dwóch przedstawicieli filozoficznego egzystencjalizmu: Karla Jaspersa i Martina Heideggera. A Dana Villa, za pośrednictwem wnikliwych interpretacji najistotniejszych prac Arendt, od „Korzeni totalitaryzmu” po „Życie umysłu”, ukazuje znaczenie jej idei dla współczesnego czytelnika”.

Mechaniczna pomarańcza

Mechaniczna pomarańczamat. pr.Mechaniczna pomarańcza

„Mechaniczna pomarańcza”
Anthony Burgess
Przekład: Robert Stiller
Wydawnictwo Vis-a-Vis Etiuda
Wydanie: XIX/2024
Liczba stron: 528
Data premiery: 20.09.2024

Obok „1984” Orwella i „Nowego wspaniałego świata” Huxleya to najważniejsza współczesna antyutopia. Książka – legenda, dodatkowo rozsławiona przez słynny film Stanleya Kubricka.

W tej wyjątkowej edycji wydawniczej znajdują się dwie wersje przekładu, czyli wersja z rusycyzmami i wersja z anglicyzmami, a ponadto mamy tu jeszcze posłowie Kingsleya Amisa, rysunki i projekty autora, opinie i komentarze angielskich intelektualistów o „Mechanicznej pomarańczy”, fragmenty sztuki teatralnej, która powstała na jej podstawie i mnóstwo innych informacji o tej wyjątkowej książce.

Akcja powieści toczy się w przyszłości nieokreślonej i w mieście też nie całkiem określonym. Tylko nieliczne realia wskazują, może niechcący, że to Anglia czy Stany Zjednoczone i poniekąd Londyn raczej, niż Nowy Jork. W późniejszej o ćwierć wieku adaptacji scenicznej autor wyraźniej powiedział, że miejscem akcji jest „jakaś stolica w nieprzewidywalnej przyszłości”, umieszczając zaś nad wejściem do baru jego rosyjską nazwę cyrylicą stwierdził, że może się to dziać również za Żelazną Kurtyną, ale od razu dodał, że ta cyrylica może być po prostu kaprysem projektanta szyldu.

Więc jakby science fiction w tej specyficznej i nadzwyczaj ważkiej odmianie zwanej dystopią: na krytyce politycznej i społecznej zbudowany, posępny, do katastrofizmu skłaniający się rodzaj utopii.

Na przecięciu arterii

Na przecięciu arteriimat. pr.Na przecięciu arterii

„Na przecięciu arterii”
Krzysztof Siwczyk
Wydawnictwo Biuro Literackie
Wydanie: I/2024
Liczba stron: 72
Data premiery: 23.09.2024

Debiut prozatorski Krzysztofa Siwczyka – uhonorowanego najważniejszymi nagrodami poety i eseisty, ale także i jednego z autorów Pulsara – to podzielona na skoncentrowane obrazy narracja mierząca się z doświadczeniami śmierci i narodzin.

Jak pisze wydawca: „W książce „Na przecięciu arterii” spotykają się osoby zarazem bliskie, bo złączone więzami krwi, i dalekie, gdyż rozdzielone dekadami wrogiego milczenia. To również opowieść o przechodnim charakterze różnych iluzji życia, wydarzających się w zmiennych okolicznościach miejsc i czasów, a finalnie okazujących się jednym smutnym rytuałem, nieświadomie odgrywanym nad przepaścią terminalnego tapczanu. W żałobny skowyt wdziera się jednak pierwszy krzyk z sali położniczej, a nieodbyta przez lata rozmowa syna z ojcem zawiązuje się w potencjalność nowej – prowadzonej tak w życiu, jak i w otwartych oknach tej bolesnej, ale dającej nadzieję prozy”.

Nie do wiary! Irracjonalne przekonania racjonalnych ludzi

Nie do wiarymat. pr.Nie do wiary

„Nie do wiary! Irracjonalne przekonania racjonalnych ludzi”
Dan Ariely
Przekład: Agnieszka Nowak-Młynikowska
Wydawnictwo Smak Słowa
Numer wydania: I/2024
Liczba stron: 320
Data premiery: 19.09.2024

Znany psycholog społeczny, badacz, wykładowca i autor bestsellerowej „Potęgi irracjonalności” powraca z nadzwyczaj aktualną i zajmującą książką – odkrywczą analizą ludzkiej strony współczesnego kryzysu dezinformacji, w której stara się wyjaśnić, co sprawia, że racjonalni ludzie przyjmują całkowicie irracjonalne przekonania. Będzie więc o dezinformacji, która co dzień wpływa na każdego z nas – od mediów społecznościowych po większe wyzwania polityczne, od zdawkowych rozmów w supermarkecie po najbardziej intymne relacje.

W książce „Nie do wiary” psycholog społeczny Dan Ariely przekonuje, że aby wyjaśnić irracjonalną atrakcyjność dezinformacji, najpierw musimy zrozumieć proces przyjmowania błędnych przekonań (misbelief) – społeczno-psychologiczną podróż, podczas której ludzie przestają ufać uznanym prawdom i zaczynają wierzyć w fakty „alternatywne”, a nawet w pełnowymiarowe teorie spiskowe.

Dezinformacja – jak się okazuje – odwołuje się z powodzeniem do wrodzonych mechanizmów psychicznych, które tkwią w każdym z nas (niezależnie od poglądów politycznych). Co za tym idzie – tylko poprzez zrozumienie owych mechanizmów możemy osłabić jej oddziaływanie.

Książkę oparto na wieloletnich badaniach, a także na osobistych doświadczeniach autora, który sam padł ofiarą dezinformacji. Powołując się na najnowsze badania, Ariely ujawnia najważniejsze czynniki – emocjonalne, poznawcze, osobowościowe i społeczne – które wciągają ludzi w wir nieufności i fałszywych informacji, i dowodzi, że w pewnych okolicznościach każdy z nas może ulec błędnym przekonaniom.

Ariely daje nam jednak nadzieję. Wyjaśnia, że zwalczanie fałszywych przekonań wymaga strategii opartej nie na konflikcie, ale na empatii. Im szybciej pojmiemy, że błędne przekonania to przede wszystkim problem ludzki, tym szybciej sami będziemy mogli stać się rozwiązaniem.

Nierozwiązane zagadki nauki

Nierozwiązane zagadki naukimat. pr.Nierozwiązane zagadki nauki

„Nierozwiązane zagadki nauki”
John Malone
Przekład: Janusz Błaszczyk
Wydawnictwo Amber
Wydanie: I/2024
Liczba stron: 258
Data premiery: 17.09.2024

Świat niewyjaśnionych zagadnień nauki od starożytności do XXI wieku. John Malone – znakomity popularyzator nauki – w barwny i przystępny sposób przedstawia najbardziej przekonujące ze znanych dzisiaj wyjaśnień niewytłumaczalnych zjawisk i zdarzeń, tych znanych od starożytności i tych odkrytych ostatnio. Mimo nadzwyczajnego postępu nauki w ostatnich stu latach wiele ważnych pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi. John Malone w swojej książce nie stawia więc kropki nad „i”...

O wstydzie bez wstydu. Poczuj się dobrze ze sobą

O wstydzie bez wstydumat. pr.O wstydzie bez wstydu

„O wstydzie bez wstydu. Poczuj się dobrze ze sobą”
Ewa Woydyłło, Martyna Harland
Wydawnictwo Mando inside
Wydanie: I/2024
Liczba stron: 160
Data premiery: 18.09.2024

Ewa Woydyłło, ceniona psycholożka i psychoterapeutka, autorka książek oraz Martyna Harland, psycholożka i dziennikarka obalają wszystkie fałszywe przekonania o wartości wstydu i zachęcają do odkrycia prawdy o nas samych.

„Najlepszą metodą oswajania wstydu i pozbywania się go, jest mówienie o nim. Wstyd żyje w ukryciu, zalęga się, często bardzo wcześnie, w naszej tożsamości i niełatwo go usunąć. Autorki stawiają na empatyczne rozumienie, nie unieważniają żadnego rodzaju wstydu, a to pomaga zobaczyć, co ukrywamy przed sobą samymi. Ta książka jest spotkaniem, do którego warto dołączyć” (dr Alicja Długołecka, pedagożka, edukatorka seksualna i psychoterapeutka).

Psychologia. Przygody ludzkiego umysłu

Psychologia. Przygody ludzkiego umysłumat. pr.Psychologia. Przygody ludzkiego umysłu

„Psychologia. Przygody ludzkiego umysłu”
Christian Jarret, Joannah Ginsburg
Tłumaczenie: Jerzy Malinowski
Wydawnictwo: Alma-Press Sp. z o.o.
Wydanie: I/2024
Liczba stron: 176
Data premiery: 18.09.2024

Książka rzuca światło na ukryte powody, dla których czujemy, myślimy i zachowujemy się w określony sposób. Zawiera wiele wziętych z życia przykładów, kreśli sylwetki najwybitniejszych psychologów, opisuje eksperymenty i badania mające na celu odkrycie sposobu działania naszego umysłu. Od poważnych zaburzeń, po wiedzę na temat tego, jak wygląda nasze codzienne życie.

Rezerwaty Przyrody w Polsce

Rezerwaty przyrody w Polscemat. pr.Rezerwaty przyrody w Polsce

„Rezerwaty Przyrody w Polsce”
Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo Dragon
Wydanie: I/2024
Liczba stron: 448
Data premiery: 19.09.2024

W książce „Rezerwaty przyrody w Polsce” opisano ok. 25% ogólnej liczby rezerwatów w naszym kraju (łącznie jest ich około 1500). W wyborze rezerwatu do opisu uwzględniono kryteria unikatowości przyrodniczej w skali kraju i regionu oraz atrakcyjności krajobrazowej i turystycznej. Opisy obejmują zarówno podstawowe dane (data utworzenia, aktualna powierzchnia, położenie geograficzne, położenie administracyjne, rodzaj i typ ze względu na przedmiot ochrony), jak i informacje szczegółowe o fitocenozie, wodach, geologii, glebach, krajobrazie, gatunkach roślin i zwierząt, w tym rzadkich i chronionych, obiektach kulturowych, otulinie, zagrożeniach, działaniach ochronnych oraz o udostępnianiu turystycznym.

Szara godzina. Czas na nową architekturę

Szara godzinamat. pr.Szara godzina

„Szara godzina. Czas na nową architekturę”
Filip Springer
Wydawnictwo Karakter
Wydanie: I/2024
Liczba stron: 288
Data premiery: 20.09.2024

„Czasami zachodzę w głowę, jak to się stało, że tak dużo rozmawiamy o podróżach samolotami, odzieżowych sieciówkach, plastikowych słomkach i elektrycznych samochodach, a tak mało po prostu o budynkach. Wystarczyłoby powiedzieć, że ślad węglowy wynikający ze wznoszenia, użytkowania i ewentualnego demontażu budynków stanowi około 40 procent globalnych emisji” – pisze Filip Springer w swojej najnowszej reportersko-eseistycznej książce.

Jak w obliczu katastrofy ekologicznej powinna zmienić się architektura? Jakie miejsce w projektowaniu powinno zajmować środowisko? Czy w trosce o własny komfort mamy prawo narażać przyszłość naszych dzieci? W końcu: komu służy architektura? Aby odpowiedzieć na te pytania Springer przygląda się praktykom architektów i urbanistów i sprawdza, czy nawet ostrożne ale rozsądne wizje nowej architektury mają szansę przebić się w świecie, który cały czas goni za zyskiem i wzrostem.

Średniowieczne wojowniczki. Od mitu do rzeczywistości

Średniowieczne wojowniczkimat. pr.Średniowieczne wojowniczki

„Średniowieczne wojowniczki. Od mitu do rzeczywistości”
Piotr Bruzda
Wydawnictwo Novae Res
Wydanie: I/2024
Data premiery: 19.09.2024

Podróż przez średniowieczne pola bitew widziane oczami kobiet. W średniowieczu pola bitew, tak samo jak literatura je opiewająca, były zdominowane przez rycerzy – zgodnie z poglądem, że wojna jest działalnością zarezerwowaną tylko dla mężczyzn. Waleczne kobiety przez długi czas były niemal zupełnie ignorowane przez historyków. Autor niniejszej publikacji postanowił wydobyć na światło dzienne zapomniane historie wojowniczek tkwiących w cieniu.

Przygląda się więc archetypowi kobiecej waleczności budowanemu nie tylko przez heroiczne czyny legendarnych Amazonek, kobiet-rycerzy z romansów, ale także postaci historycznych, które nawiązywały swoimi działaniami do mitycznych bohaterek.