Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Książki

Premiery wydawnicze. Listopad 2024

Co warto przeczytać?

.

budynki + idee

budynki + ideemat. pr.budynki + idee

„budynki + idee”
Robert Konieczny, Philip Jodidio
Wydawnictwo Pascal
Wydanie: I/2024
Liczba stron: 344
Data premiery: 27.11.2024

Pierwsze polskie wydanie światowego tytułu, w którym architekt-wizjoner Robert Konieczny opowiada o przełomowych budynkach pracowni KWK Promes. To album z niepozbawioną humoru, autorską narracją biegnącą pod zdjęciami i rysunkami, wciągającą niczym dobry film. Pozycja zarówno dla profesjonalistów, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają poznawać świat architektury.

W rozmowie z Philipem Jodidio, cenionym amerykańskim krytykiem architektury, Robert Konieczny szczegółowo omawia proces tworzenia najważniejszych realizacji oraz idee, które inspirowały każdy etap ich powstawania – od konceptu po finalną formę.

Robert Konieczny to architekt i założyciel pracowni KWK Promes. Autor Arki Koniecznego w Brennej (najlepszy dom na świecie w konkursie Wallpaper Design Awards w 2017 roku), muzeum Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie (najlepszy budynek na świecie na World Architecture Festival 2016 w Berlinie. Jego Galeria Sztuki Współczesnej Plato w Ostrawie została w 2024 roku jednym z pięciu najlepszych budynków Europy wg fundacji Mies van der Rohe powołanej przez Unię Europejską.

Chłopki/Służące (pakiet dwóch książek)

Chłopki/Służącemat. pr.Chłopki/Służące

Pakiet książek: „Chłopki”/„Służące”
Joanna Kuciel-Frydryszak
Wydawnictwo Marginesy
Rok wydania: 2023
Data premiery: 27.11.2024

Pakiet dwóch najgłośniejszych książek ostatnich lat. Joanna Kuciel-Frydryszak daje wiejskim kobietom głos, by opowiedziały o swoim życiu: codziennym znoju, lękach i marzeniach. Ta mocna lektura pokazuje siłę kobiet, ich oddanie rodzinie, ale też pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie.

Służące do wszystkiego sprzątały, zmywały, froterowały, prały. Gotowały, cerowały, szyły. Współczuły, przytulały, kochały, ratowały. Ocierały łzy i nosy, bandażowały kolana i składały złamane serca. Bez nich zniknąłby niejeden dom, załamało niejedno życie. Polskie „białe niewolnice” – zapomniana grupa kobiet z najniższej warstwy społecznej z pierwszej połowy XX wieku: niedoceniona, wykorzystywana, upokarzana i przemilczana do dziś.

Na wsiach zostają ich siostry i matki: chłopki harujące od świtu do nocy gospodynie, folwarczne wyrobnice, mamki, dziewki pracujące w bogatszych gospodarstwach. Marzące o własnym łóżku, butach, szkole i o zostaniu panią. Modlące się o posag, byle „nie wyjść za dziada” i nie zostać wydane za morgi. Często analfabetki, bo „babom szkoły nie potrzeba”. Nasze babki i prababki.

Chrześcijaństwo. Triumf religii

Chrześcijaństwo. Triumf religiimat. pr.Chrześcijaństwo. Triumf religii

„Chrześcijaństwo. Triumf religii”
Peter Heather
Przekład: Norbert Radomski, Adam Bukowski, Jacek Środa
Dom Wydawniczy Rebis
Wydanie: I/2024
Liczba stron: 784
Data premiery: 26.11.2024

Przez pierwsze trzy stulecia istnienia chrześcijaństwo systematycznie zdobywało wyznawców, lecz wciąż było tylko jednym z wielu wyznań świata rzymskiego. Dopiero pozyskanie cesarza Konstantyna i status religii państwowej sprawiły, że odniosło spektakularny triumf. Tysiąc lat później chrześcijańscy władcy panowali już w całej Europie, a religia ta była mocno zakorzeniona w świadomości społecznej. Jak jednak dowodzi Peter Heather, wcale nie było to przesądzone.

Od kryzysu, który nastąpił po upadku cesarstwa rzymskiego, wskutek czego samo przetrwanie tej religii wisiało na włosku, po zdumiewającą rewolucję z XI wieku, która uczyniła papieża głową olbrzymiej międzynarodowej organizacji, Heather śledzi zdolność chrześcijaństwa do samookreślania się na nowo oraz jego niezwykłą umiejętność mobilizowania i wykorzystywania swych sił.

Sukces chrześcijaństwa polegał nie tyle na zdefiniowaniu zasad wiary, ile na przeistoczeniu jej – za sprawą uczonych i prawników, prowincjonalnych funkcjonariuszy, misjonarzy na odległych rubieżach kontynentu – w instytucję sprawującą religijną władzę niemal nad wszystkimi narodami średniowiecznej Europy.

Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej

Dezorientacjemat. pr.Dezorientacje

„Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej”
Magdalena Grzebałkowska
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Wydanie: I/2024
Liczba stron: 512
Data premiery: 13.11.2024

Reporterka Magdalena Grzebałkowska mierzy się z legendą Konopnickiej. Odkrywa rysy na jej wizerunku i sprawia, że znana z czarno-białych portretów ponura matrona przeistacza się w barwną, pełną życia kobietę. Decyzje, dylematy i rozterki Konopnickiej – buntowniczki, feministki, artystki, pokazują, że była postacią na wskroś współczesną, która wciąż może inspirować, zaskakiwać i szokować.

Magdalena Grzebałkowska to absolwentka historii na Uniwersytecie Gdańskim, reporterka „Gazety Wyborczej”. Autorka książki biograficznej „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego” (2011) i „Beksińscy. Portret podwójny” (2014).

Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993

Dzika rzeczmat. pr.Dzika rzecz

„Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993”
Rafał Księżyk
Wydawnictwo Czarne
Wydanie: I/2024
Liczba stron: 408
Data premiery: 20.11.2024

Rafał Księżyk przeprowadza nas przez pierwsze lata transformacji, koncentrując się na muzyce undergroundowej, która umiała cieszyć się wolnością. Bo to właśnie na polskiej scenie muzycznej spontanicznie realizowała się idea społeczeństwa obywatelskiego, ale też bez żadnych hamulców eksplorowano możliwości, które nadeszły wraz z nową epoką.

Apteka, Armia, Brygada Kryzys, Houk, Izrael, Kazik, Kinsky, Kormorany, Max i Kelner, T.Love. Schyłek festiwalu w Jarocinie i pierwsze rave'y. Wiejskie komuny i miliardowe kontrakty. Queerowi wokaliści, oświeceni punkowcy, początki hip-hopu. Pionierskie teledyski, nowatorskie audycje radiowe, legendarne kluby i przełomowe koncerty.

Ministerstwo czasu

Ministerstwo czasumat. pr.Ministerstwo czasu

„Ministerstwo czasu”
Kaliane Bradley
Przekład: Agnieszka Walulik
Wydawnictwo Poznańskie
Wydanie: I/2024
Data premiery: 27.11.2024

Ciekawa debiutancka powieść.

Brytyjski rząd uruchamia eksperymentalny program, który polega na sprowadzaniu ludzi z przeszłości – ekspatów. Ich opiekunami i przewodnikami po współczesności są specjalni urzędnicy nazywani pomostami. Oficjalny cel: sprawdzenie, jak podróże w czasie wpływają na ludzkie ciało i bieg historii. Nieoficjalnie: coś jest na rzeczy, ale co?

Ta powieść to fascynująca i niebezpieczna wizja alternatywnej rzeczywistości, szalony romans, który nigdy nie miał prawa się wydarzyć, ale też próba krytycznego spojrzenia na historię bez jej wybielania.

„Pod płaszczykiem wątków science fiction Bradley przemyca społeczny komentarz na temat migracji i przymusowego adaptowania się do nowej „ojczyzny”. Jej debiut to błyskotliwy i wciągający miszmasz gatunków, dzięki któremu wasze serca zabiją szybciej nie tylko z nerwów, ale i z romantycznego oczekiwania” (Magdalena Adamus, Catus Geekus).

Moje światy sztuczne i realne. Jak narodziła się AI najnowszej generacji

Moje światy sztuczne i realnemat. pr.Moje światy sztuczne i realne

„Moje światy sztuczne i realne. Jak narodziła się AI najnowszej generacji”
Fei-Fei Li
Przekład: Wojciech Pędzich
Wydawnictwo Prześwity
Wydanie: I/2024
Liczba stron: 376
Data premiery: 22.11.2024

Fei-Fei Li, jedna ze 100 najbardziej wpływowych osób w dziedzinie sztucznej inteligencji według tygodnika „TIME”, napisała „przejmujący apel o umieszczenie człowieczeństwa w centrum najnowszej rewolucji technologicznej” („Financial Times”).

Dr Fei-Fei Li należy do wąskiej grupy naukowców, którzy dokonali niezwykłego postępu w dziedzinie sztucznej inteligencji. Twórczyni ImageNet, kluczowego katalizatora sztucznej inteligencji w znanej nam dzisiaj postaci, przez ponad dwie dekady była jedną z czołowych badaczek AI. Jako utalentowana fizyczka i informatyczka wniosła wielki wkład w przełom naukowy, który nazywamy sztuczną inteligencją. W trakcie swojej kariery mierzyła się z niezwykłymi możliwościami – i zagrożeniami – technologii, która ją urzekła.

„Fei-Fei Li była pierwszą uczoną, której badania ujawniły potencjał głębokiego uczenia. Książka przedstawia klarowny opis zarówno niezwykłego potencjału, jak i zagrożenia związanego ze sztuczną inteligencją, którą Fei-Fei Li pomogła rozwinąć. Jej wezwanie do działania i zbiorowej odpowiedzialności ma ogromne znaczenie dla tego szczególnego momentu w historii, w którym się znaleźliśmy” (Geoff Hinton , laureat Nagrody Turinga, profesor informatyki na University of Toronto).

„Inspirująca osobista podróż od dzieciństwa imigrantki do statusu pionierskiej uczonej. Książka stanowi przekonujący argument na rzecz etycznego podejścia do sztucznej inteligencji, skoncentrowanego na człowieku” (Jennifer Doudna, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, pionierka CRISPR).

Nexus. Krótka historia informacji od epoki kamienia do sztucznej inteligencji

Nexus. Krótka historia informacjimat. pr.Nexus. Krótka historia informacji

„Nexus. Krótka historia informacji od epoki kamienia do sztucznej inteligencji”
Yuval Noah Harari
Przekład: Justyn Hunia
Tytuł oryginalny: Nexus. A Brief History of Information Networks from the Stone Age to AI
Wydawnictwo Literackie
Wydanie: I/2024
Data premiery: 13.11.2024

Yuval Noah Harari o ludzkiej podróży od epoki kamienia do ery informacji i o wyborach, których musimy dokonać, by przetrwać.

W swej nowej książce Harari zachęca nas do zastanowienia się, w jaki sposób przepływ informacji stworzył nasz świat. I dlaczego obecnie mu zagraża. Mimo wielkich odkryć, wynalazków i podbojów dziś tkwimy w głębokim kryzysie, który zagraża istnieniu naszego gatunku. Świat stoi na skraju zapaści ekologicznej. Rosną napięcia polityczne. Mnoży się dezinformacja. Pędzimy w erę sztucznej inteligencji – obcej sieci informacyjnej, która grozi nam unicestwieniem. Dlaczego chociaż tak wiele osiągnęliśmy, działamy aż tak destrukcyjnie?

Osobliwość coraz bliżej. Kiedy połączymy się z AI

Osobliwość coraz bliżejmat. pr.Osobliwość coraz bliżej

„Osobliwość coraz bliżej. Kiedy połączymy się z AI”
Ray Kurzweil
Przekład: Tomasz Lanczewski
Grupa Wydawnicza Relacja
Wydanie: I/2024
Liczba stron: 480
Data premiery: 20.11.2024

Ray Kurzweil, wynalazca, naukowiec i wizjoner, stawia pytania o przyszłość rewolucji technologicznej, która ma nadejść. Albo już nadeszła… Jak technologia będzie zmieniać ludzkość w nadchodzących dekadach? Dlaczego AI jest przyszłością ewolucji ludzkości? Jak zwiększymy długość życia powyżej obecnego limitu 120 lat? Jaki wpływ wywrze AI na poziom zatrudnienia? Czy autonomiczne maszyny można zostawić bez nadzoru? Czy technologia wirtualnego ożywiania zmarłych odmieni nasze życie emocjonalne?

„Ray Kurzweil najlepiej ze znanych mi osób przewiduje przyszłość sztucznej inteligencji” (Bill Gates).

„Nikt nie jest bardziej optymistycznie nastawiony do technologii niż Ray Kurzweil” („The Boston Globe”).

Rubik's Cube. 50 lat najsłynniejszej kostki świata

Rubik's Cubemat. pr.Rubik's Cube

„Rubik's Cube. 50 lat najsłynniejszej kostki świata”
Roland Hall
Przekład: Paweł Kozłowski, Sergiusz Lipnicki, Leon Wieseń
Wydawnictwo Buchmann
Wydanie: I/2024
Liczba stron: 160
Data premiery: 27.11.2024

Historia najsłynniejszej kostki na świecie wydana 50-lecie kultowej łamigłówki.

Jak szybko kostkę Rubika potrafi ułożyć robot? Jak kostka wygląda w środku? Ile jest metod jej ułożenia? Z czego zrobiony był jej prototyp? Ile kosztuje najdroższa kostka, gdzie można znaleźć największą? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdą czytelnicy w pełnej ciekawostek książce „Rubik’s Cube. 50 lat najsłynniejszej kostki świata”.

Kiedy węgierski profesor architektury Ernő Rubik stworzył swoją układankę w 1974 roku, nie przypuszczał, że jego „Magiczna Kostka” stanie się jedną z najsłynniejszych łamigłówek wszech czasów, zyska popularność na całym świecie, stając się zarówno zabawką, jak i narzędziem do rozwijania umiejętności logicznego myślenia i pamięci. Kostka stała się ikoną lat 80. oraz symbolem intelektualnego wyzwania.

Swoją drogą...

Swoją drogąmat. pr.Swoją drogą

„Swoją drogą…”
Bogdan De Barbaro, Justyna Dąbrowska
Wydawnictwo Agora
Wydanie: I/2024
Liczba stron: 368
Data premiery: 13.11.2024

Rozmowa rzeka będąca opowieścią o życiu, wartościach i filozofii jednego z najbardziej znanych polskich psychiatrów i psychoterapeutów. Bogdan de Barbaro, profesor nauk medycznych i profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, wokół wyniesionych z warsztatu lekarza i psychoterapeuty zagadnień takich jak bliskość, miłość, zabawa ale także Holocaust, autorytet, religia, konflikt czy gniew buduje – wspólnie ze swoją rozmówczynią Justyną Dąbrowską – na poły biograficzną, na poły naukową opowieść o sensach, które kształtują nasze życie.

Bogdan de Barbaro daje się poznać jako praktykujący antydogmatysta, którego życiowym i zawodowym drogowskazem jest postawa „twórczego niewiedzenia” będąca punktem wyjścia do zaciekawienia drugim człowiekiem, który wciąż – pomimo lat praktyki i bycia mentorem dla innych terapeutów – pozostaje tym najważniejszym nauczycielem.

The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę

The New Yorkermat. pr.The New Yorker

„The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę”
Michał Choiński
Wydawnictwo Miesięcznik Znak
Wydanie: I/2024
Liczba stron: 368
Data premiery: 27.11.2024

Sto lat temu przy kawiarnianym stoliku w Hotelu Algonquin na Manhattanie grupa inteligentnych i wygadanych przyjaciół wpadła na pomysł założenia gazety. Miała ona wyrażać wielkomiejskiego ducha Nowego Jorku, być wyrafinowana i dowcipna. „The New Yorker” szybko stał się czymś znacznie więcej. Zmienił dziennikarstwo i Amerykę.

Po publikacji reportażu Hiroszima, pokazującego ogrom zniszczeń wywołanych zrzuceniem bomby, Albert Einstein poprosił redakcję o 1000 egzemplarzy tego numeru. Z kolei drukowany w odcinkach „Eichmann w Jerozolimie” Hanny Arendt stał się najgłośniejszym dziełem filozoficznym XX w. A niedawno reportaż śledczy o przestępstwach seksualnych Harveya Weinsteina stał u początku ruchu #MeToo.

Michał Choiński opowiada o ekscentrycznych dziennikarzach, wielkich pisarzach i pisarkach, ikonicznych okładkach i przełomowych tekstach. A także pyta o przepis na sukces, czyli jak stworzyć ambitne pismo, które w dobie internetowej walki o klikalność zbudowało trwałą relację z milionami wiernych czytelników.

Traktat o higienie. Dzieje doktora Skórzewskiego

Traktat o higieniemat. pr.Traktat o higienie

„Traktat o higienie. Dzieje doktora Skórzewskiego”
Andrzej Pilipiuk
Wydawnictwo Fabryka Słów
Wydanie: I/2024
Data premiery: 27.11.2024

Kompletny zbiór opowiadań o dr. Skórzewskim, uporządkowanych przez Andrzeja Pilipiuka, który jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy fantasy, a z wykształcenia archeologiem.

W głębinach mroźnej Syberii, gdzie czas płynie wolniej, a tajemnice skrywane są przez wieki, dr Skórzewski odkrywa coś więcej niż tylko epidemię. Jego badania prowadzą go do starożytnych legend i zakazanej wiedzy, która łączy przeszłość z teraźniejszością. „Traktat o higienie” to nie tylko powieść o medycynie, ale też o poszukiwaniu prawdy ukrytej na dnie ludzkiej duszy i w mrokach historii.

Życie w chłopskiej chacie

Życie w chłopskiej chaciemat. pr.Życie w chłopskiej chacie

„Życie w chłopskiej chacie”
Kamil Janicki
Wydawnictwo Poznańskie
Wydanie: I/2024
Data premiery: 13.11.2024

Życie w autentycznej chłopskiej chacie przez długi czas oznaczało spanie z krowami, wodę zalewającą ściany, dławiący dym i zapachy, które dzisiaj nawet trudno sobie wyobrazić. Tamte wiejskie domy, nazywane „okopciałymi budami”, nie mogły być dziełami sztuki – najczęściej były raczej dziełem straszliwej biedy. Z klepiskiem zamiast podłogi, oknem zasłoniętym deską lub zapchanym szmatami i bez najprostszych nawet wygód – bo tak mieszkali pradziad, dziad i ojciec.

O tym, jak nasi przodkowie żyli w takich warunkach, jak wyglądała ich codzienność i jak w końcu udało się zmienić obraz wiejskiego życia, pisze w nowej książce Kamil Janicki.


Opracowano na podstawie materiałów promocyjnych.