Premiery wydawnicze. Styczeń 2025
.
Co myślą i czują zwierzęta
|
„Co myślą i czują zwierzęta”
|
„Kiedy słoń widzi swoją siostrę i nawołuje ją, by nawiązać kontakt, lub gdy papuga widzi drugą papugę i chce się do niej zbliżyć, kieruje nią pewne poczucie więzi. Słowo, którym określamy uczucie skłaniające nas do poszukiwania bliskości, to «miłość» (…). Miłość ma wiele twarzy. Miłość to prawdopodobnie odpowiednie słowo”.
Carl Safina zabiera czytelników w podróż do Parku Narodowego Amboseli w Kenii, gdzie będziemy świadkami zmagań słoni, próbujących przetrwać kłusownictwo i suszę. Następnie wędrujemy przez Park Narodowy Yellowstone, by obserwować, jak wilki radzą sobie z następstwami osobistej tragedii jednego z członków watahy. Dalej zaś zanurzamy się w zadziwiająco pokojowym świecie orek, żyjących w krystalicznych wodach północno-zachodniego Pacyfiku.
Córki chmur. O kobietach z Sahary Zachodniej
|
„Córki chmur.
|
Saharyjczycy mawiają, że tylko kobieta może wyhodować kwiaty na pustyni. Saharyjki zajmują wyjątkowe miejsce zarówno na arenie politycznej, jak i w swojej społeczności. Ich rola daleka jest od powszechnych wyobrażeń o muzułmańskim i arabskim świecie, a ich pragnienia i marzenia są tak bardzo bliskie naszym. Kim są? Jak żyją, kochają i walczą?
Ta książka jest spotkaniem z Saharyjkami, które wspominają koczownicze dzieciństwo wśród piasków pustyni i dzielą się historiami z czasów młodości oraz dorosłego życia pod okupacją i w obozach dla uchodźców. To opowieść o ich kulturze i relacjach damsko-męskich, o miłościach zakazanych przez sztuczne granice oraz wolności i równouprawnieniu. To wreszcie też zapis historii ich zmagań – tych codziennych, pozornie zwyczajnych, ale też politycznych, o wyzwolenie ich narodu.
„Reportaż Leny Khalid, Córki chmur, traktujący o kobietach z Sahary Zachodniej jest bardzo potrzebny na polskim rynku czytelniczym. Prostym, ale pełnym bolesnych emocji językiem przedstawia – również poprzez własne doświadczenia Autorki – historię, kulturę, zwyczaje oraz obyczaje narodu widziane właśnie oczyma kobiet. Zarówno tych żyjących pod marokańską okupacją, jak i w obozach uchodźców na algierskiej ziemi. Takiej książki w Polsce jeszcze nie było!” (prof. dr hab. Adam Kosidło).
Generatywna AI. Wszystko, co warto wiedzieć
|
„Generatywna AI. Wszystko, co warto wiedzieć”
|
Postępy w dziedzinie generatywnej sztucznej inteligencji (GAI) stworzyły nową klasę systemów komputerowych, które wykazują zadziwiającą biegłość w szerokim zakresie zadań z nadludzką wydajnością; kreują nowe teksty, obrazy, muzykę i oprogramowanie dzięki analizie ogromnych zbiorów zdigitalizowanych informacji.
W publikacji tej znajdziemy odpowiedzi na te niezwykle interesujące pytania: Które branże i zawody będą się rozwijać, a które zanikną? Jakie ryzyka i niebezpieczeństwa to ze sobą niesie? Jak możemy zapewnić, że te systemy będą respektować nasze zasady etyczne? Jak GAI zmieni nasze systemy polityczne i konflikty międzynarodowe? Ten przewodnik po świecie sztucznej inteligencji odpowiada na powyższe i wiele innych doniosłych pytań.
Autorem książki jest Jerry Kaplan – ekspert od sztucznej inteligencji, przedsiębiorca, innowator techniczny, edukator, autor bestsellerów i futurolog. Obecnie jest wykładowcą na Wydziale Informatyki na Stanford University, gdzie uczy o społecznym i ekonomicznym wpływie sztucznej inteligencji.
W skład serii „Wszystko, co warto wiedzieć” wchodzi wiele unikalnych książek popularnonaukowych wydanych przez Oxford University Press, w których każdy znajdzie odpowiedzi na najbardziej palące i interesujące problemy współczesności – od zmian klimatu przez zagadki ewolucji, bioetykę, aż po fizykę kwantową. Seria ta ma charakter interdyscyplinarny i obejmuje wiedzę z zakresu nauk humanistycznych, medycyny i zdrowia, nauk ścisłych czy społecznych.
Gustav Klimt
|
„Gustav Klimt”
|
Życie i twórczość Gustava Klimta to fascynująca opowieść o artyście, który wyłamał się z konwencjonalnych ram wiedeńskiej sztuki przełomu wieków. Pochodzący z ubogiej rodziny, początkowo zmagający się z trudami finansowymi, stworzył własny, niepowtarzalny świat wizualny, który na zawsze zmienił oblicze europejskiej sztuki.
Album to wielowarstwowa podróż przez życie i dzieło tego niezwykłego artysty. Autorka, historyczka sztuki Luba Ristujczina, prowadzi czytelnika przez zawiłe ścieżki twórczości Klimta, odsłaniając przed nim zarówno znane, jak i zupełnie zapomniane oblicza artysty.
Inwazja uzdrawiaczy ciał. Na manowcach amerykańskiej medycyny
|
„Inwazja uzdrawiaczy ciał.
|
Wciągający, a jednocześnie niepozbawiony humoru reportaż o medycznych szarlatanach w Ameryce.
Zielonoświątkowiec, tenisista i dietetyk, który uznał, że dietą odkwaszającą można wyleczyć wszystkie choroby świata. Uduchowione małżeństwo, które z niezachwianą wiarą praktykowało uzdrawianie przez nałożenie rąk. Imigrantka z Polski, która leczyła Amerykanów pijawkami, a nawet założyła akademię hirudoterapii w Las Vegas. Mężczyzna uważający się za wcielenie kosmicznego bóstwa zesłanego na Ziemię, by przynieść jej mieszkańcom cudowne panaceum – MMS, środek zawierający chloryn sodu.
Matthew Hongoltz-Hetling zgrabnie łączy historie swoich bohaterów z opisem dysfunkcyjnego systemu ochrony zdrowia w Stanach Zjednoczonych. Dlaczego aż tylu Amerykanów całkowicie straciło zaufanie do nowoczesnej medycyny, a zamiast niej wybrało cudowne maści, naświetlania i inne alternatywne terapie? Z jakiego powodu wierzą w teorie spiskowe?
Inżynieria promptów bez tajemnic. Sztuka kreatywnego generowania tekstów
|
„Inżynieria promptów bez tajemnic.
|
Pojawienie się dużych modeli językowych, takich jak GPT-4 czy Gemini, okazało się prawdziwym przełomem w wielu branżach. Modele te potrafią generować znakomite teksty i prowadzić zaawansowane konwersacje. Z ich potencjału można czerpać poprzez odpowiednio sformułowane prompty. Aby więc w pełni skorzystać z możliwości modelu do wykonania konkretnego zadania, trzeba opanować sztukę pisania promptów.
Na podstawie tej praktycznej książki czytelnicy nauczą się pisania skutecznych promptów dla dużych modeli językowych. I dowiedzą się, w jaki sposób mogą posłużyć do generowania opisów produktów, spersonalizowanych wiadomości e-mail, postów w mediach społecznościowych, a nawet tekstów beletrystycznych i poetyckich.
Koszty społecznej odpowiedzialności w Lasach Państwowych
|
„Koszty społecznej odpowiedzialności w Lasach Państwowych”
|
W publikacji podjęto problem identyfikacji i pomiaru kosztów związanych ze społeczną odpowiedzialnością Lasów Państwowych. Autorka zwraca uwagę, że obecny system rachunkowości tej jednostki nie zapewnia wystarczających danych na ten temat, co utrudnia skuteczne zarządzanie kosztami oraz podejmowanie decyzji.
Celem monografii jest ulepszenie systemu rachunkowości Lasów Państwowych, szczególnie w aspekcie zarządczym, poprzez zaproponowanie modelu identyfikacji i pomiaru kosztów społecznej odpowiedzialności. Autorka argumentuje, że trzeba rozbudować ten system o elementy rachunkowości zarządczej, co umożliwi bardziej precyzyjne monitorowanie i analizę efektywności działań.
Ludzkie zoo. O wystawianiu ludzi na pokaz
|
„Ludzkie zoo. O wystawianiu ludzi na pokaz”
|
Choć wystawianie na pokaz ludzi zdeformowanych od urodzenia bądź wskutek chorób nie było niczym nowym, bo tego typu spektakle urządzano już na średniowiecznych rynkach, to koniec XIX w., wraz z rodzącymi się środkami masowego przekazu, show-biznesem i reklamą, przyniósł rozkwit tego zjawiska.
Julia Pastrana, Generał Tomcio Paluch czy bracia syjamscy Chang i Eng byli gwiazdami, światowymi celebrytami, a ich historie weszły do kanonu popkulturowego. Nie byli jednak jedyni, zaś życie ludzi wystawianych na pokaz było raczej pełne cieni niż blasku. Historie tych niezwykłych osób są często tragiczne, pełne okrucieństwa, niezrozumienia i wyzysku, choć pojawiały się też w nich momenty wielkiej sławy w świetle reflektorów scenicznych, emancypacji i walki o swoje prawa.
Książka opowiada o losach ludzi, którzy byli bohaterami freak shows, i czasach, kiedy te pokazy święciły największe triumfy. Autorka poprzez te biografie przygląda się dziejom freak shows, bada źródła ich popularności, a także analizuje kontekst historyczno-kulturowy kolonializmu i rasizmu oraz przemiany w świadomości społecznej, które przyniosły kres tego typu występom.
Maligna. Migracja oznacza przetrwanie
|
„Maligna. Migracja oznacza przetrwanie”
|
Opowieści bohaterów książki, funkcjonujących w rodzimych krajach w poczuciu notorycznego lęku, a tym samym braku stabilizacji życiowej, stają się odzwierciedleniem stanu świata, w którym na ważne decyzje nie mają wpływu zwykli ludzie.
Książka jest reporterskim zapisem wydarzeń związanych z kryzysem humanitarnym w Polsce. Autorka, odwiedzając pogranicze w latach 2021–2022, rozmawiała zarówno z wolontariuszkami, lekarzami, jak i mieszkańcami Podlasia, którzy, stając się świadkami nieszczęść przybywających do Polski uchodźców, nieśli pomoc humanitarną pomimo własnych obciążeń. Opisuje także inne, równie dramatyczne, epizody migracyjne na świecie. Problemy toczące poszczególne regiony świata poznajemy dzięki relacjom bohaterów, którzy, przytaczając własne przeżycia, przybliżają nas do rzeczywistości, od której uciekają. Niestety, szukających lepszego życia uchodźców z Afganistanu, Iraku czy krajów Sahelu dotyka kolejne zło, a finał ich wędrówek niejednokrotnie okazuje się tragiczny.
Publikacja ma przede wszystkim zwrócić uwagę na poszanowanie praw człowieka. Jest także próbą analizy reakcji społecznych na styku kultur. Rzeczywistość przygraniczna okazała się trudna dla wszystkich. Kto zapłacił najwyższą cenę?
Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem
|
„Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem”
|
Jest rok 1490. W pałacu Sforzów w Mediolanie Leonardo maluje portret. Zasłony w pokoju są zaciągnięte. Modelka siedzi na krześle. Ma 17 lat i spodziewa się dziecka. Nigdy nie wyglądała piękniej niż teraz: szczupła, w czerwonej sukni ze złotym haftem, na lewej ręce trzyma białe zwierzątko, a prawą głaszcze jego futerko. Skrzypnęły drzwi. Wpadający promień światła podkreśla porcelanową bladość skóry dziewczyny. Modelka odwraca nagle głowę do tyłu. W jej ciemnych, dużych oczach maluje się ciekawość i inteligencja. Kogoś wita? A może żegna się z kimś?
Była kochanką Ludovico Sforzy, przyszłego władcy Mediolanu, jednego z najpotężniejszych ludzi renesansowych Włoch, i uznaną poetką. Ta książka to nie tylko opowieść o niezwykłej kobiecie z obrazu. To również historia jednego z najbardziej pożądanych dzieł sztuki na świecie, którego dzieje nierozerwalnie splecione są z Polską.
Nowe metody w psychoanalizie
|
„Nowe metody w psychoanalizie”
|
W książce „Nowe metody w psychoanalizie” Karen Horney, niemiecka psychoanalityczka i psychiatra, jedna z najpopularniejszych przedstawicielek koncepcji psychodynamicznych, kwestionuje tradycyjne założenia Freuda, szczególnie jego biologiczne podejście do różnic płciowych. Horney przedstawia alternatywę skoncentrowaną na wpływie środowiska i kultury, podkreślając znaczenie społecznych i psychologicznych uwarunkowań w rozwoju osobowości i neuroz.
To nie tylko krytyka, ale również inspiracja do poszukiwania nowych dróg w zrozumieniu ludzkiej psychiki, szczególnie w kontekście ról płciowych i relacji międzyludzkich.
Po prostu Hawking. Genialne idee w prostych słowach
|
„Po prostu Hawking. Genialne idee w prostych słowach”
|
W zabawnych tekstach Vaas wyjaśnia fascynujące idee Hawkinga w sposób zrozumiały dla każdego: wyimaginowany czas, entropia, wszechświaty niemowlęce czy grawitacja kwantowa nie będą już miały przed nami tajemnic. Oprócz wielu tematów, z którymi nie stykamy się na co dzień, autor porusza także takie, które zajmują chyba każdego z nas: Jak w ogóle powstał Wszechświat? Czy istnieje życie pozaziemskie, a jeśli tak, czy powinniśmy się go obawiać? Oraz pytanie o Boga jako Stwórcę wszechświata – czy jest dla Niego w ogóle miejsce w naukowym rozumieniu powstawania i istnienia Wszechświata?
Polowanie na niemieckich naukowców
|
„Polowanie na niemieckich naukowców”
|
Sean Longden, brytyjski pisarz i historyk społeczny, jako pierwszy opowiedział światu historię T-Force – tajnej jednostki armii brytyjskiej do zadań specjalnych, działającej podczas ostatnich miesięcy drugiej wojny światowej. Dotarł do utajnionych wcześniej dokumentów oraz coraz mniej licznych uczestników tych wydarzeń i w pasjonujący sposób relacjonuje operacje, dzięki którym zachodni alianci zdobyli tajemnice wojskowe i przemysłowe Trzeciej Rzeszy.
Członkowie T-Force często wkraczali tam, gdzie jeszcze nie dotarły alianckie wojska. Odkrywali podziemne fabryki i ośrodki badań jądrowych. Po wojnie pomagali w przemycaniu niemieckich naukowców ze strefy rosyjskiej i wywożeniu ich na Zachód.
T-Force przechwyciło wielu wybitnych niemieckich naukowców, w tym Helmuta Waltera – specjalistę od okrętów podwodnych, inżyniera Maksa Kramera – wynalazcę zdalnie kierowanych bomb Fritz X i Henschel 293 oraz profesora Ottona Hahna – laureata Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za prace nad rozszczepieniem jądra atomu.
RPA. Bajka dla wybranych
|
„RPA. Bajka dla wybranych”
|
Nelson Mandela, segregacja rasowa, przestępczość, bieda, townships – z tym kojarzy się Republika Południowej Afryki. Trzydzieści lat po zmianie systemowej jest to państwo wciąż dotknięte przez liczne bolączki społeczne, gdzie większości mieszkańców żyje się bardzo ciężko, choć nie brakuje też ludzi niezmiernie bogatych. Trudna historia i problemy to tylko jedna z twarzy RPA. Druga to urzekająca afrykańska przyroda, idealna na prawdziwe safari oraz świetne miejsce do uprawiania turystyki aktywnej i sportów ekstremalnych. Styczność z dziką przyrodą jest częścią życia w RPA. Co prawda lwy po ulicach chodzą tylko na terenie parków narodowych, ale nawet mieszkając w mieście, do obecności niektórych braci mniejszych trzeba się po prostu przyzwyczaić.
Magdalena Osiejewicz snuje wciągającą opowieść o krainie niezliczonych smaków, kultur i języków. Opowiada o codzienności Południowoafrykańczyków – z czym pija się rooibos, co to jest robot i dlaczego bieda ma kolor skóry. Tłumaczy także, dlaczego RPA jest popularnym kierunkiem kręcenia produkcji filmowych – powstały tu m.in. Mad Max, Resident Evil czy Tarzan i zaginione miasto – i co Mzansiwood ma wspólnego z Hollywood.
Sekretne życie emocji. Mały przewodnik filozoficzny
|
„Sekretne życie emocji. Mały przewodnik filozoficzny”
|
Ilaria Gaspari zaprasza wielkich myślicieli, poetów i pisarzy do rozmowy o naturze emocji – od Seneki do Schopenhauera, od Szekspira do Szymborskiej. Filozoficzne refleksje łączy z własnymi doświadczeniami, by pokazać, że tylko kiedy pozwolimy sobie na wszelkie emocje, jesteśmy w pełni ludźmi i mamy szansę otworzyć się na doświadczanie świata.
Świat mikrobiomu. Bogactwo niewidzialnego życia w naszym ciele
|
„Świat mikrobiomu.
|
„Jeśli chcecie żyć długo i zdrowo, nie potrzebujecie wycinać sobie okrężnicy; tak naprawdę gorąco polecam, abyście ją sobie zatrzymali”.
Podróż do nieznanego świata, który rządzi naszymi ciałami jako gigantyczne imperium bakterii, grzybów i wirusów zamieszkujących nasze jelita. W książce „Świat mikrobiomu” James Kinross odsłania tajemnice tytułowego zbiorowiska drobnoustrojów, które mają wpływ na każdy aspekt naszego życia, od trawienia kolacji i odporności na choroby po samopoczucie i wybory miłosne. Mikroby te są prawdziwymi mistrzami manipulacji.
Utracone cywilizacje. Jak rozkwitały i upadały imperia
|
„Utracone cywilizacje.
|
Ich kultura przyćmiewała wszystko, a potęga zdawała się nie do złamania. Podbijały inne ludy i rosły w siłę. Wszystkie upadły. Od wielkich imperiów Mezopotamii, przez imperium Khmerów i królestwo Widźajanagaru w Azji, aż do Songhaju w Afryce Zachodniej. Od Bizancjum do Majów, Inków i Azteków w Ameryce Środkowej. Od rzymskiej Brytanii do Wyspy Wielkanocnej. Paul Cooper, autor jednego z najpopularniejszych podcastów o historii „Fall of Civilizations”, pobranego ponad 100 milionów razy, wyrusza w podróż przez epoki i kontynenty w poszukiwaniu wielkich cywilizacji. Podąża ich śladami, by stać się świadkiem ich wzrastającej potęgi i bolesnego upadku.
Oprac. na podstawie materiałów promocyjnych